• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpg

Gmina Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie to przepiękne miasto położone na Podgórzu Sudeckim, w województwie dolnośląskim. Gmina Ząbkowice Śląskie może poszczycić się wieloma ciekawymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi.

Ząbkowice Śląskie  położone są w południowej części  województwa dolnośląskiego w powiecie  ząbkowickim, którego jest stolicą. Miasto  leży  na  Przedgórzu Sudeckim nad Budzówką,  która jest  lewym  dopływem  Nysy Kłodzkiej. Ząbkowice Śląskie leżą na wysokości 280 m n.p.m. Powstały w drugiej połowie XIII w. jako miasto na założone na prawie niemieckim przez kolonistów pochodzących z Frankonii i przez nich zostało nazwane Frankenstein. Wokół miasta istniały już polskie osady, a głównym miastem tego regionu były wówczas Ziębice.  Do I  poł. XV w. rządzili tutaj śląscy Piastowie. W XV w. obszar wokół Ząbkowic, nazywany wówczas Księstwem Ziębickim, stał się dziedzicznym lennem znakomitego, czeskiego rodu królewskiego – Podiebradów. Najlepszym okresem w dziejach miasta była I poł. XVI w., gdy rządził tutaj czeski książę Karol I Podiebradowicz. Miasto stało się wówczas stolicą regionu i przekształciło  się z małego, średniowiecznego, w nowoczesne, renesansowe miasto, jedno z najzamożniejszych na Śląsku.

 

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

 

Krzywa Wieża - To najwyższa krzywa wieża w Polsce - 34m. Odchylenie wieży od pionu wynosi aż 2 metry i 14 cm. Pokonując 139 stopni, można zobaczyć Ząbkowice Śląskie i okolice ze szczytu korony - panorama jest niezapomniana. Jej przeszłość jest tajemnicza, a historia niewyjaśniona. Do dziś nie można z całą pewnością stwierdzić, kiedy dokładnie powstała Krzywa Wieża, w jakim celu ją zbudowano, ani dlaczego jest pochylona. Krzywa Wieża kryje w sobie tajemnicę i legendę, którą koniecznie trzeba poznać. W pomieszczeniu Krzywej Wieży znajduje się wystawa: Dodatkowo każdy z odwiedzających może zrobić sobie zdjęcie w dybach.

Zamek - Jest pierwszą na Śląsku renesansową, obronną budowlą o regularnym, prostokątnym planie. Podczas wojny trzydziestoletniej w XVII w. wojska cesarskie wysadziły część zamku w powietrze. W 1784 roku dachy warowni zniszczył pożar, a w latach 1819-1829 zlikwidowano fosy i wały wokół zamku. Dziś możemy oglądać ruiny z częściowo zachowaną attyką i stosunkowo dobrze zachowaną wieżą bramną, w której znajduje się Escape Room- Komnata Tajemnic. Fabuła gry nawiązuje do historycznego wydarzenia z 1646 roku. Gruba osób zostaje zamknięta w wystylizowanym pomieszczeniu i musi się z niego wydostać. Gracze napotykają różne przeszkody i zagadki, ale przebrnięcie przez nie wszystkie daje niesamowitą satysfakcję. Gracze mają 60 minut czasu na znalezienie klucza i wolnienie się z pokoju.

Izba Pamiątek Regionalnych - W pomieszczeniach Izby Pamiątek Regionalnych miłośnicy fantastyki i grozy mogą sprawdzić swoją odwagę, odwiedzając Laboratorium Doktora Frankensteina czy Salę Grabarzy, gdzie przeniesiemy się do mrocznych czasów roku 160 miasta Frankensteina i usłyszymy o wstrząsającej historii procesu ośmiu grabarzy, którzy byli odpowiedzialni za wybuch epidemii. Dodatkową atrakcję jest gabinet Mary Shelley, autorki powieści o szalonym naukowcu Wiktorze Frankensteinie i stworzonym przez niego potworze.

Zapraszamy uczniów i nauczycieli na lekcje muzealne. Celem zajęć jest poszerzenie wiedzy uczniów na temt historii i dziedzictwa kulturowego miasta Ząbkowice Śląskie oraz regionu. Formy lekcji są atrakcyjne i dostosowane do odpowiednich grup wiekowych.

 

Izba Pamiątej Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego

ul. Krzywa 1, 57-200 Ząbkowice Śląskie

tel. 74 8 152 043, 74 8 165 322

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.krzywawieza.eu

 

 

 

 

 

 

 

moncler pas cher moncler pas cher moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher piumini moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet nike tn pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet nike tn pas cher nike tn pas cher cheap nfl jerseys supreme outlet