• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpg

Gmina Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie to przepiękne miasto położone na Podgórzu Sudeckim, w województwie dolnośląskim. Gmina Ząbkowice Śląskie może poszczycić się wieloma ciekawymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi.

Ząbkowice Śląskie  położone są w południowej części  województwa dolnośląskiego w powiecie  ząbkowickim, którego jest stolicą. Miasto  leży  na  Przedgórzu Sudeckim nad Budzówką,  która jest  lewym  dopływem  Nysy Kłodzkiej. Ząbkowice Śląskie leżą na wysokości 280 m n.p.m. Powstały w drugiej połowie XIII w. jako miasto na założone na prawie niemieckim przez kolonistów pochodzących z Frankonii i przez nich zostało nazwane Frankenstein. Wokół miasta istniały już polskie osady, a głównym miastem tego regionu były wówczas Ziębice.  Do I  poł. XV w. rządzili tutaj śląscy Piastowie. W XV w. obszar wokół Ząbkowic, nazywany wówczas Księstwem Ziębickim, stał się dziedzicznym lennem znakomitego, czeskiego rodu królewskiego – Podiebradów. Najlepszym okresem w dziejach miasta była I poł. XVI w., gdy rządził tutaj czeski książę Karol I Podiebradowicz. Miasto stało się wówczas stolicą regionu i przekształciło  się z małego, średniowiecznego, w nowoczesne, renesansowe miasto, jedno z najzamożniejszych na Śląsku.

 

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

 

Krzywa Wieża - To najwyższa krzywa wieża w Polsce - 34m. Odchylenie wieży od pionu wynosi aż 2 metry i 14 cm. Pokonując 139 stopni, można zobaczyć Ząbkowice Śląskie i okolice ze szczytu korony - panorama jest niezapomniana. Jej przeszłość jest tajemnicza, a historia niewyjaśniona. Do dziś nie można z całą pewnością stwierdzić, kiedy dokładnie powstała Krzywa Wieża, w jakim celu ją zbudowano, ani dlaczego jest pochylona. Krzywa Wieża kryje w sobie tajemnicę i legendę, którą koniecznie trzeba poznać. W pomieszczeniu Krzywej Wieży znajduje się wystawa: Dodatkowo każdy z odwiedzających może zrobić sobie zdjęcie w dybach.

Zamek - Jest pierwszą na Śląsku renesansową, obronną budowlą o regularnym, prostokątnym planie. Podczas wojny trzydziestoletniej w XVII w. wojska cesarskie wysadziły część zamku w powietrze. W 1784 roku dachy warowni zniszczył pożar, a w latach 1819-1829 zlikwidowano fosy i wały wokół zamku. Dziś możemy oglądać ruiny z częściowo zachowaną attyką i stosunkowo dobrze zachowaną wieżą bramną, w której znajduje się Escape Room- Komnata Tajemnic. Fabuła gry nawiązuje do historycznego wydarzenia z 1646 roku. Gruba osób zostaje zamknięta w wystylizowanym pomieszczeniu i musi się z niego wydostać. Gracze napotykają różne przeszkody i zagadki, ale przebrnięcie przez nie wszystkie daje niesamowitą satysfakcję. Gracze mają 60 minut czasu na znalezienie klucza i wolnienie się z pokoju.

Izba Pamiątek Regionalnych - W pomieszczeniach Izby Pamiątek Regionalnych miłośnicy fantastyki i grozy mogą sprawdzić swoją odwagę, odwiedzając Laboratorium Doktora Frankensteina czy Salę Grabarzy, gdzie przeniesiemy się do mrocznych czasów roku 160 miasta Frankensteina i usłyszymy o wstrząsającej historii procesu ośmiu grabarzy, którzy byli odpowiedzialni za wybuch epidemii. Dodatkową atrakcję jest gabinet Mary Shelley, autorki powieści o szalonym naukowcu Wiktorze Frankensteinie i stworzonym przez niego potworze.

Zapraszamy uczniów i nauczycieli na lekcje muzealne. Celem zajęć jest poszerzenie wiedzy uczniów na temt historii i dziedzictwa kulturowego miasta Ząbkowice Śląskie oraz regionu. Formy lekcji są atrakcyjne i dostosowane do odpowiednich grup wiekowych.

 

Izba Pamiątej Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego

ul. Krzywa 1, 57-200 Ząbkowice Śląskie

tel. 74 8 152 043, 74 8 165 322

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.krzywawieza.eu