Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Górny Śląsk atrakcje turystyczne

Górny Śląsk od zawsze kojarzony był z kopalniami, przemysłem i niestety nieświeżym, często zanieczyszczonym powietrzem. Dziś temat ten zdaje się być już nieaktualny, a w miejscach pozamykanych kopalń i budynków przemysłowych powstały różnego rodzaju Podziemne Trasy Turystyczne, muzea i galerie. Od kilku lat ten malowniczy region staje się coraz atrakcyjniejszy dla turystów.

slask02

Województwo śląskie to obszar zróżnicowany pod wieloma względami, zarówno gospodarczym, kulturowym, a także etnicznym i geograficznym. Kiedyś, skupiony głównie na przemyśle, dziś z otwartymi ramionami czeka na głodnych wrażeń turystów i robi wszystko, aby być równie atrakcyjny, jak inne regiony w naszym kraju. 

Miasta Górnego Śląska

   Główny ośrodek tego województwa stanowią Katowice, jest to stolica regionu, która leży w centralnej części województwa śląskiego. Historia Katowic nie jest zbyt odległa. W mieście nie znajdziemy renesansowych zabytków. Warto jednak przyjechać tu, dla wielu innych ciekawych atrakcji. Pobliskie miasta: Chorzów, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Gliwice oraz Żory - to już prawdziwy zbiór fantastycznych atrakcji dla turystów. W Chorzowie znajduje się piękny Park Śląski z takimi atrakcjami jak Planterium czy Ogród Zoologiczny. Do największych atrakcji Chorzowa bez wątpienia możemy zaliczyć Śląskie Wesołe Miasteczko "Legendia", które przyciąga w tej rejony każdego roku tysiące turystów. Na przestrzeni ostatnich lat doszło do likwidacji starych śląskich zakładów, a w ich miejscu powstały muzea oraz galerie. W Zabrzu udostępniono do zwiedzania liczne podziemne korytarze i szyby, dzięki czemu turyści mają niewyobrażalną szansę, aby zejść do podziemia i poszuć na własnej skórze jak wyglądała praca górnika. Na największą uwagę zasługuje Zabytkowa Kopalnia Guido, która zachwyca ogromem przygotowanych atrakcji dla swoich gości. W Tarnowskich Górach odwiedzić można Kopalnię Srebra, w Gliwicach zobaczyć polską "Wieżę Eiffla", natomiast wybierając się do miejscowości Żory, warto zaplanować sobie tam kilka godzin wspaniałej zabawy w Miasteczku Westernowym Twinpigs.

Zabytki, zamki, pałace...

   W czasie gdy Górny Śląsk zaczynał być potęgą przemysłową, wtedy też na jego terenie rozpocząto budowę zamków, pałaców, a także innych zabytkowych obiektów. Do jednego z najbardziej znanych zamków zaliczyć możemy Zamek Piastowski w Raciborzu. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1108 roku, a to za sprawą kroniki Galla Anonima. Dzięki temu wiemy, że został wówczas odbity z rąk Morawian przez wojska Bolesława Krzywoustego. Kolejnym znanym nam zabytkiem jest Pałac w Pszczynie, który wzniesiono najprawdopodobniej z polecenia książąt piastowskich. Jej głównym zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego z Moraw do Rusi Kijowskiej. Wartymi odwiedzenia są również Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim oraz zespół Parkowo-Pałacowy w Koszęcinie.

Sprawdźcie co skrywa w sobie tajemniczy Górny Śląsk!

Atrakcje turystyczne

Sztolnia Królowa Luiza - Zaledwie kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią miasta kryją się podziemne wyrobiska, w których na każdym kroku można poczuć fascynującą historię miejsca i zobaczyć ślady wielkiej rewolucji przemysłowej. Trasa obejmuje zarówno wyrobiska sztolni, jak i kopalni.

 

Śląskie Wesołe Miasteczko LEGEDNIA - Ponad 40 atrakcji, w tym Diamond River, czyli Przejazd 12 osobową łodzią po torze imitującym magiczną górska rzekę, Legendia Flower, czyli największa rodzinna karuzela w Polsce mieszcząca 216 osób w 36 tęczowych gondolach - a to nie wszystko! Z pewnością dużą uwagę turystów przyciąga największy rollercoaster w Europie Środkowo- Wschodniej.

 

Westernowy Park Rozrywki TWINPIGS w Żorach - Westernowy Park Rozrwyki TWINPIGS w Żorach to bez wątpienia ciekawy tematyczny Park Rozrywki na Śląsku. Swoim stylem i klimatem nawiązuje do Dzikiego Zachodu, i choć odwiedzający nie zdają sobie z tego sprawy, przenikają do stworzonego świata Kowbojów, Szeryfa, a także Bandytów.

 

Muzeum Chleba w Radzionkowie - Muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone zostały w nim eksponaty, zbierane przez wiele lat, wszystko co służyło wykonaniu chleba i wszystkiego co o szacunku dla chleba zaświadcza.  

 

 

Gmina Żarki - W gminie Żarki czeka na Was pakiet czterech atrakcji! To tutaj połączycie przygodę z zabawą i edukacją. Ponad 5 godzin świetnej zabawy znajdziecie w Interaktywnym Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie, Manufakturze Słodyczy Hokus Pokuss, Pracowni Etnojura, a także podczas warsztatów robienia pizzy.

 

Śląskie Planetarium - Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób.  

 

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach - czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Labirynt korytarzy, z których najniższy fragment ma wysokość ok 140cm, to pozostałość po działającej do 1913 r. królewskiej kopalni kruszców Fryderyk. Zwiedzający poznają tylko niewielką część potężnego kompleksu, który powstawał od 1784 r. 

Zamek Piastowski w Raciborzu - Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1108 roku, a to za sprawą kroniki Galla Anonima. Dzięki temu wiemy, że został wówczas odbity z rąk Morawian przez wojska Bolesława Krzywoustego.

 

 

Planujesz wycieczkę szkolną? Więcej atrakcji znajdziesz tutaj.

Małopolska Energylandia