Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Kraków i okolice atrakcje turystyczne

Kraków to jedno z najpiękniejszych polskich miast. Jego historia sięga ponad 1000 lat. Każdy kto odwiedza to miasto jest pod wrażeniem jego niepowtarzalnego klimatu.  

miastokrakow

Kraków to miasto z bogatą historią. Jest to dawna stolica kraju i siedziba polskich królów. Piękne, stare zabytkowe mury, jaskinia smoka kryjąca się na wzgórzu Wawelu, urokliwy rynek z niesamowitym klimatem starych kamieniczek i królujący nad nim Kościół Mariacki - to dopiero fragment tego wspaniałego miasta. Można tu odwiedzić Muzeum Figur Woskowych, gdzie w wosku zatrzymana została historia Polski. Kraków tworzy bogata historia i jest to niemal w całości jeden wielki zabytek, który otacza największa rzeka w Polsce - Wisła. Bogato rozwinięta turystyka sprawiła, że istnieje tu również możliwość zwiedzania miasta z pokładów Statków pasażerskich, co gwarantuje niezapomnianą przygodę! Jest to miasto tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Liczne hotele w Krakowie oferują przyjezdnym ogromną bazę noclegową i gastronomiczną oraz szereg ciekawych atrakcji. Z miastem wiąże się też wiele ciekawych historii i legend. Jedną z nich jest opowieść o trębaczu. który grając na trąbce, hejnałem ostrzegł mieszkańców przed niebiezpieczeństwem, które nadciągało na miasto. Niestety, trębacz zginął od tatarskiej strzały, nie wypuszczając z dłoni swojej trąbki. Pamięć o jego bohaterstwie znana jest w Krakowa do dnia dzisiejszego, dlatego codziennie o godzinie 12:00 z mariackiej wieży rozlega się hejnał na cztery strony świata.

 Co warto zobaczyć? Zobacz atrakcje turystyczne miasta Kraków

   Myśląc o Krakowie, wyobrażamy sobie przede wszystkim jego przepiękne zabytkowe obiekty. Przemierzając Krakowskie Stare Miasto odkryjemy prawdziwą skarbnicę dzieł sztuki i architektury. 

Rynek  -  Centralne miejsce w Krakowie, z licznymi zabytkowymi kamieniczkami oraz piękną halą Sukiennic, gdzie wciąż odbywa się handel pamiątkami. Miejsce te stanowi główny punkt na mapie każdego turysty, który odwiedza Kraków. Często odbywają się tu wszelakie imprezy kulturalne. Rynek otoczony jest wieloma restauracjami i kawiarniami, gdzie można w spokoju podziwiać uroki tego miejsca. 

Kościół Mariacki - Również znajduje się na krakowskim rynku i jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Polsce. To właśnie tutaj, z wieży Kościoła Mariackiego rozbrzmiewa hejnał mariacki, który jest prawdziwą wizytówką i symbolem Krakowa.

Zamek na Wawelu - To renesansowa rezydencja, miejsce panowania polskich królów. Stanowi jeden z najbardziej znanych zabytków architektury nie tylko w Krakowie, ale również w całej Polsce. We wnętrzu turyści znajdą liczne wystawy i ekspozycje, przedstawiające historię Polski. Najmłodski mogą zwiedzić Smoczą Jamę, w której - jak głosi legenda - mieszkał dawniej smok wawelski.

Kazimierz - Dla wielu jedna z najpiękniejszych dzielnic Krakowa. Jedno jest pewne, uroku pozazdrościć może jej wiele miejsc na ziemi. Jest to miejsce styku kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Tutaj, ze względu na wyjątkowy klimat oraz licznych pubów i restauracji tętni życie wieczorne Krakowa.

Co warto zobaczyć? Dla aktywnych turystów

   Kraków to nie tylko zabytkowe budowle. To także liczne muzea, a także inne ciekawe atrakcje, które czekają na spragnionych wrażeń turystów. Chcecie spędzić tu czas aktywnie? A może szukacie pomysłu na deszczowe, zimne dni? Podpowiadamy jakie miejsca warte są odwiedzenia!

Atrakcje turystyczne

Polonia Wax Museum - Ideą powstania Polonia Wax Museum była chęć oddania w jak najmniejszych detalach znanych postaci historycznych , świeckich i duchowych, znanych osobistości, polityków i sportowców. Podziwiać tu można figury woskowe prezentujące postaci trzech papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, sportowców i wiele, wiele innych. 

HistoryLand - W HistoryLandzie to doświadczenie, które po prostu musisz przeżyć. To opowieść, od której nie będziesz mógł się oderwać. To także makiety zbudowane z ponad miliona klocków LEGO®, niesamowite pokazy i interaktywne zabawy. HistoryLand to miejsce, które odkryjesz w samym sercu Krakowa.

Rodzinny Park Rozrywki - Park Wola - to najciekawszy i jedyny taki park rozrywki w Krakowie dla całej rodziny. Park rozrywki jest czynny przez cały rok, od poniedziałku do niedzieli. W zimie dodatkową atrakcją jest przygotowane dla wszystkich lodowisko, na którym dzieci mogą wyszaleć się na łyżwach.

Centrum Żeglugi Wiślanej - Będąc w Krakowie, nie sposób ominąć jedną z największych atrakcji tego miejsca - rejsy statkami "Sobieski" i "Piotruś Pan" oraz luksusowym katamaranem "George" po rzece Wiśle. Podczas godzinnej podróży zobaczymy z prespektywy Wisły m.in. Klasztor Norbertanek na Salwatorze, monumentalną sylwetkę Wzgórza Wawelskiego z legendarnym "Smokiem Wawelskim".

Kraków w 15 minut - To multimedialna prezentacja przedstawiona na makiecie o wymiarach 4x5 metrów. W ciągu kwardransa opowiada historię Krakowa - podaje najważniejsze fakty, które przeplata ciekawymi anegdotami. Widz może odbyć podróż przez ponas 1000 lat histori miasta i zobaczyć jak zmieniało się na przestrzeni czasu.

Muzeum Lotnictwa - muzeum w Krakowie zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 200. Muzeum wydaje własne publikacje, organizuje imprezy o charakterze edukacyjnym. Jest też uczestnikiem i organizatorem konferencji poświęconych historii lotnictwa i muzealnictwu

Fabryka Schindlera - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa urządziło w budynkach pofabrycznych stałą ekspozycję poświęconą okresowi niemieckiej okupacji w latach 1039-1945 zatytułowaną Kraków – czas okupacji 1939-1945. W czterdziestu pięciu salach wystawienniczych pokazano Kraków z czasów drugiej wojny światowej. Ekspozycję podzielono na bloki tematycznie, mówiące m.in. o roli Krakowa jako ośrodka władzy Generalnego Gubernatorstwa, życiu codziennym mieszkańców okupowanego miasta, losie krakowskich Żydów, tajnym państwie czy historii Oskara Schindlera.  

Centrum Szkła i Ceramiki - Zlokalizowane jest vis a vis Fabryki Szindlera. Centrum Szkła to miejsce, które poprzez działalność edukacyjną, dydaktyczną, wystawienniczą i kulturalną przybliża Krakowianom oraz turystom historię i technologię sztuki szklarskiej.

Krakowska Manufaktura Czekolady - To miejsce zlokalizowane w ścisłym centrum i nie sposób pominąć go w swoich turystycznych podróżach pod Krakowie. Manufaktura Czekolady to najsłodsze miejsce w Krakowie! Prócz najróżniejszych wyrobów z prawdziwej czekolady, organizowane są tam również specjalne warsztaty. 

Ogród doświadczeń - Zwiedzanie Ogrodu polega na doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mogą (a nawet powinni) dotykać instalacji stanowiących eksponaty, mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy może wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Przy każdym urządzeniu znajduje się krótka instrukcja i opis na temat prezentowanego zjawiska (w języku polskim i angielskim).  

GoJump/GoKidz - Park Trampolin GoJump to miejsce polecane miłośnikom aktywnego wypoczynku. W samym Krakowie znajdziemy dwa takie miejsca - na ul. Centralnej oraz ul. Rzemieślnicza. Na miejscu organizowane są również różnego rodzaju zajęcia. To miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Malopolska

Atrakcje w okolicy

Kopalnia Soli w Wieliczce - Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. Kopalnia to dorobek kilkudziesięciu pokoleń górników, pomnik historii Polski i narodu polskiego – marka, która istnieje w świadomości Polaków od stuleci. 

Kopalnia w Bochni - nowoczesnym centrum łączącym tradycję z nowoczesnością. Od lat 90 tych XX w. prowadzona jest działalność turystyczna, kopalnia przyjmuje rocznie blisko 200 tyś. turystów i liczba ta stale rośnie. Odwiedzający kopalnię goście zwiedzają trasę turystyczną, trasę historyczną. Bocheńska kopalnia, jako jedyna kopalnia w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami.

Energylandia w Zatorze - To największy Park Rozrywki w Polsce, oferujący kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze 26 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Park zlokalizowany jest w miejscowości Zator, na granicy dwóch największych aglomeracji południa, Śląska i Małopolski, niespełna pół godziny drogi z Katowic i Krakowa, a od Wadowic czy Oświęcimia dzieli nas niespełna 17 kilometrów.

 

Więcej znajdziesz w naszym Informatorze Turystycznym

 

 

Małopolska Energylandia