Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Relacja ze stoków na Czarnej Górze i Zieleńcu

 

Gdy patrzymy za okno ciężko stwierdzić czy mamy już zimę czy wiosnę. Na stokach posucha, nie działają wyciągi i turystów brak. Dodatnie temperatury pogrzebały plany narciarzy na aktywny wypoczynek na stokach. Śnieg pojawił się jedynie na kilka dni i równie szybko jak się pojawił, tak samo szybko nie pozostawił po sobie nawet śladu. Temperatura nie sprzyja także sztucznemu naśnieżaniu. W tamtym roku na Czarnej Górze już 6 grudnia odbyło się otwarcie sezonu - dziś nie zapowiada się na jego szybkie rozpoczęcie. O ile w Zieleńcu w ostatni weekend można było poszaleć na stokach, tak już w poniedziałek po śniegu nie było nawet śladu. Cóż, nie pozostaje nam nic innego jak czekać na przybycie śniegu i ujemne temperatury. Do zobaczenia na stokach!

 

Gdzie warto wybrać się na weekendowe białe szaleństwo?

Gdy już nadejdzie upragniona zima warto zastanowić się, który stok wybrać, aby dobrze i bezpiecznie się bawić. Na co zwracacie uwagę przy wyborze Ośrodków narciarskich?

 

 Czarna Góra

Czarna Góra jest jednym z najbardziej znanych ośrodków w Kotlinie Kłodzkiej jest bez wątpienia Czarna Góra. Stacja narciarska znajduje się w miejscowości Sienna, nieopodal Stronia Śląskiego. Jest to nowoczesny ośrodek narciarski powstały w 1996 roku i zlokalizowany w miejscowości Sienna.  Ośrodek ten otrzymał prestiżowy tytuł Najlepszego Ośrodka Narciarskiego w Polsce w konkursie World Ski Awards 2015! Od momentu założenia wiele się zmieniło, corocznie prowadzone są nowe inwestycje (budowa apartamentów, condohotelu, zjeżdżalni grawitacyjnej oraz nowej kanapy) i na dzień dzisiejszy ośrodek należy uznać za ścisłą czołówkę polskich stacji narciarskich. Poprzez dobre zaplanowanie szerokich tras i terenów narciarskich, budowę odpowiedniego i wydajnego systemu wyciągów, a także rozwinięty system sztucznego naśnieżania Czarna Góra obecnie jest liderem w Sudetach, a nawet w Polsce. W rankingu publikowanym przez Onet.pl stacja narciarska znajduje się zawsze w czołówce najlepszych ośrodków. W swojej ofercie Czarna Góra przygotowała wiele tras zjazdowych przygotowanych dla narciarzy zaawansowanych oraz dla narciarzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Stworzone zostały także specjalne trasy i wyciągi dla najmłodszych, gdzie mogą bezpiecznie doskonalić swoje narciarskie umiejętności.

 

 Zieleniec

Zieleniec jest największym ośrodkiem narciarskim na Ziemi Kłodzkiej i jednym z największych w całej Polsce. Położony jest na wysokości 800-960 metrów na zboczach Gór Orlickich, od północy sąsiadując z Górami Bystrzyckimi, jest miejscem idealnym do aktywnego wypoczynku o każdej porze roku. Specyficzny, zbliżony do alpejskiego klimat jest w Zieleńcu unikalny w skali całego kraju - ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza wymusza on na organizmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie osób przebywających w Zieleńcu nawet kilka dni. Dzięki położeniu tras narciarskich wzdłuż północnych stoków Gór Orlickich oraz ponadprzeciętnej ilości opadów w okresie zimowym (1300 mm w ciągu roku z czego 40% przypada na okres od listopada do marca) sezon narciarski trwa w Zieleńcu nawet przez 150 dni w roku. Zaczyna się zwykle wraz z początkiem grudnia, a kończy nawet w połowie kwietnia.Zieleniec Ski Arena to 24 wyciągi i koleje, na które składa się także 5 nowoczesnych kanap oraz 22 kilometry doskonale przygotowanych tras. Większość tras jest oświetlonych, dzięki czemu narciarze mogą szusować do późnych godzin wieczornych. Trasy zjazdowe w kurorcie są zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych dla początkujących adeptów narciarstwa, po bardzo wymagające. Dla osób uprawiających freestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe). Na wszystkie wyciągi i koleje obowiązuje w kurorcie jeden wspólny karnet, który kupić można również w sklepie internetowym.