Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Kopalnie soli w Wieliczce oraz Bochni

Kopalnie soli w Wieliczce oraz Bochni to miejsce, które należą do niezwykłych zabytków. Wynika to z faktu, że od średniowiecza trwa w nich wydobycie tego kruszcu.

O znaczeniu i randze obu obiektów świadczy także fakt, że znajdują się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kopalnię soli w Bochni można zwiedzać, mając do wyboru trzy trasy turystyczne. Są to: podstawowa z podziemną ekspozycją multimedialaną, historyczna pod nazwą „Wyprawa w Stare Góry" oraz przyrodnicza. Warto zaznaczyć, że różnią się one od siebie stopniem trudności. Jedną z największych atrakcji jest podziemna przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę o długości 120 metrów. Z myślą o szkołach przygotowano pięć programów edukacyjnych oraz grę integracyjną „Przygoda w solnych górach”. Istnieje możliwość przenocowania pod ziemią. Do dyspozycji gości są, m. in. podziemne boisko sportowe, zjeżdżalnia o długości 140 metrów oraz mini plac zabaw. Kopalnię można zwiedzać przez cały rok.

 

Również kopalnia soli w Wieliczce przygotowała wiele ciekawych propozycji dla turystów o różnym stopniu trudności. Są to trasy: turystyczna, górnicza czy wycieczka po nazwą „Tajemnice wielickiej kopalni”. W ramach dodatkowych atrakcji można skorzystać z programu edukacyjnego dla dzieci „Odkrywanie Solilandii” czy rejsu po Wiśle. Kopalnia w Wieliczce pełni także funkcję uzdrowiskową. Istnieje możliwość korzystania z tężni solankowej z wieżą widokową i trasą spacerową. Turyści mogą także zapoznać się z ekspozycją Muzeum Żup Krakowskich.

Wybierając się do kopalni należy pamiętać o odpowiednim stroju, ponieważ pod ziemią jest dużo chłodniej.

Czas zwiedzania kopalni z przewodnikiem to 3 – 4 godziny.