Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Hydropolis, czyli centrum wiedzy o wodzie

Hydropolis to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.

Hydropolis to centrum wiedzy na temat wody, w którym w fascynujący sposób pokazane jest jej znaczenie dla człowieka. Wystawa zajmuje cztery tysiące metrów, w dawnych, ponad stuletnich zbiornikach czystej wody Oryginalna scenografia oraz multimedia (ponad 60 monitorów dotykowych) sprawiają, że w Hydropolis nie można się nudzić, bo angażowane są niemal wszystkie zmysły.

Woda była na początku wszelkiego życia, nie tylko na Ziemi. W najdalszych poznanych dotąd zakątkach kosmosu uczeni trafiają na ślady wody. Jej obecność to jeden pretekstów do podejrzeń, że we wszechświecie nie jesteśmy sami, bo woda daje życie – twierdzą autorzy wystawy w Hydropolis.

W kolejnych pomieszczeniach prezentowane są kolejne tematy: głębie oceanów, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, różne stany wody, historie morskich zdobywców, a nawet motyw wody w religiach. Przez całość prowadzi ponad półkilometrowy strumień pod przezroczystą taflą podłogi. W Hydropolis nie ma grama muzealnej patyny. Na wyciągnięcie ręki jest ławica tuńczyków i olbrzymi rekin, ściana z mchu oraz modele urządzeń hydrotechnicznych. W 1960 r. w batyskafie „Trieste” dwójka śmiałków zanurkowała na dno Rowu Mariańskiego na głębokość ponad 10 tysięcy metrów. W Hydropolis jest makieta kapsuły, odtworzona 1:1, można wejść do ciasnego wnętrza, wsłuchać się w odgłosy głębi, które nagrali Don Walsh i Jaques Piccard. Odgłosy wody słychać ciągle, płynące strumienie, intensywny deszcz, szum fal na rajskiej plaży, sami możemy wywołać odgłosy nadchodzącej burzy. Z głębin oceanu przenosimy się do amazońskiej dżungli, z pracowni dawnych wynalazców do współczesnego laboratorium. 

Pasjonaci biologii człowieka dowiedzą się, ile wody dziennie potrzebne jest np. dorosłemu mężczyźnie, ale ile niemowlęciu. Osobny dział dotyczy urządzeń hydrotechnicznych i systemów zarządzania wodą współcześnie. W innym miejscu na interaktywnym stole oglądamy mapy Wrocławia, m.in. z czasu powodzi tysiąclecia. Mamy szansę przeanalizować system wodociągów wrocławskich.

Hydropolis to arcyciekawe miejsce, oryginalne i doskonale przygotowane dla dorosłych, młodzieży i dzieci!

Specjalnie dla uczniów i przedszkolaków Hydropolis przygotowało specjalne zajęcia i warsztaty. Oto niektóre z nich:

FIZYKA WODY – NAPIĘCIE POWIERZCHNIOWE

Preferowane dla uczniów klas 4-6

Podczas prowadzonych zajęć uczniowie będą mieli okazję wykonywać szereg doświadczeń tłumaczących zjawisko napięcia powierzchniowego, odkryją jego właściwości, zbadają co wpływa na jego zmianę oraz dowiedzą się czym jest anty bańka i jakie ma cechy!

 

 

KONSTRUKCJA RAKIET NA WODĘ

Zajęcia projektowe

Uczestnicy zajęć zapoznają się z działaniem rakiet - omówione zostaną III zasady dynamiki Newtona oraz niezbędne warunki, aby lot rakiet był wysoki i zgodny z wyznaczonym przez konstruktora zwrotem. Kulminacyjną częścią Warsztatów będzie własnoręczna budowa rakiety.

 

 

MAGIA WODY

Preferowane dla Przedszkoli

Podczas tych zajęć mali naukowcy odkryją magiczny świat wody. Pokażemy, że woda jest niezbędna do codziennego życia. Interesujące doświadczenia wprowadzą dzieci w niezwykły świat nauki - poznawania i odkrywania podstawowych praw natury. Podczas warsztatów dzieci wykonają szereg kolorowych i niezwykle magicznych eksperymentów.

 

 

www.hydropolis.pl

 
Planujesz wycieczkę szkolną? Więcej atrakcji znajdziesz tutaj.

 

Małopolska Energylandia