Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Poznaj sztolnie, kopalnie i jaskinie - Ziemia Kłodzka

Myśląc o Ziemi Kłodzkiej nie sposób pominąć jej podziemnych atrakcji, których liczba jest naprawdę imponująca. Ziemia Kłodzka to najbardziej różnorodny region pod względem atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku.

Myśląc o Ziemi Kłodzkiej nie sposób pominąć jej podziemnych atrakcji, których liczba jest naprawdę imponująca. Znajdziecie tu kopalnie, sztolnie, jaskinie oraz podziemne trasy turystyczne - m.in. Kopalnię Złota, Jaskinię Niedźwiedzia, Kopalnię Uranu w Kletnie, Jaskinię Radochowską, Sztolnie Walimskie, Dawną Kopalnię Nowa Ruda czy Podziemne Miasto Osówka.

Postaramy się przybliżyć Wam każdy z tym obiektów. Warto wybrać się w podróż odkrywając podziemne uroki Ziemi Kłodzkiej. Zaczynamy? Poznaj najciekawsze miejsca Ziemi Kłodzkiej.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

jaskinia niedzwiedzia srodek

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą jaskinią w Sudetach. Ze względu na bardzo bogatą i dobrze zachowaną szatę naciekową uchodzi za najpiękniejszą jaskinię w naszym kraju. Jaskinia jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 3 km, natomiast głębokość to ok. 60 m. Poziom górny zachowany jest szczątkowo. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej.

Godziny otwarcia:

9:00-16:40

oprócz poniedziałków i czwartków

(czwartki czynne od V do VIII)

Uwaga: Obowiązkowa wcześniejsza rezerwacja biletów!

www.jaskinianiedzwiedzia.pl

 

Kopalnia Uranu w Kletnie

140787739 235748668179268 5980084574029590320 n

Kopalnie Uranu w Kletnie to wyjątkowe miejsce, gdzie miliony lat procesów geologicznych oraz przeszło sześć wieków tradycji górniczych stworzyło unikalną w skali kraju atrakcję turystyczną. U nas zachwycisz się pięknem kolorowych minerałów oraz poznasz tajemniczą historię tajnej sowieckiej kopalni uranu. Zapraszamy turystów indywidualnych oraz grupy zorganizowane, zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Godziny otwarcia:

sezon letni: 9:00-18:00

sezon wiosenny: 9:30-16:30

sezon jesienno/zimowy: piątek, sobota, niedziela

www.kletno.pl

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota to miejsce pełne atrakcji i niesamowitych historii. Wraz z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Średniowiecznym Parkiem Techniki stanowi atrakcję unikatową w skali europejskiej. Czeka tu na Was przejazd podziemnym pomarańczowym tramwajem, spotkanie z Gnomem i Alchemikiem, płukanie złota, a także dodatkowe atrakcje, takie jak: Osada Górnicza, Pradawna Sztolnia Ochrowa, Wystawa Minerałów czy Muzeum Górnictwa i Historii.

Na miejscu czeka na Was również karczma „Stara Kuźnia”, którą osobiście sprawdziliśmy i serdecznie polecamy.

Godziny otwarcia:

kwiecień-październik: 9:00-18:00 (ostatnie wejście o 17:30)

listopad-marzec: 9:00-17:00 (ostatnie wejście o 16:00)

www.kopalniazlota.pl

 

Turystyczna Trasa Podziemna Nowa Ruda

Misja tego miejsca jest prosta – pokazuje trud pracy górniczej rzeszom turystów. Magiczna podróż labiryntem ciemnych, podziemnych korytarzy pośród sztolni i maszyn górniczych, sprawia że to wspaniałe miejsce do zwiedzania i spędzenia wolnego czasu z rodziną i w grupie przyjaciół.

Zwiedzanie kopalni dzieli się na dwie części – muzealną i podziemną. Na każdej z czterech sal wystawowych turyści zapoznają się z inną tematyką dotyczącą kopalni. Pierwsza sala dotyczy samego węgla. Można na niej prześledzić proces jego węgla, dowiedzieć się o jego właściwościach oraz zobaczyć jego różne rodzaje. Kolejna sala dotyczy historii górnictwa, e trzeciej sali turyści dowiedzą się, dlaczego noworudzka kopalnia była jedną z najniebezpieczniejszych kopalń w Europie. Ostatnia sala to dyspozytornia, zwana "sercem kopalni".  W samej kopalni turyści będą mogli poczuć się, jakby wkroczyli do wciąż działającego miejsca. Nie tylko wszystko można zobaczyć, ale i samemu dotknąć, a nawet popracować górniczymi narzędziami. Pozostawione po górnikach sprzęty dalej działają. W akcji można zobaczyć na przykład przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny czy lutnię wentylacyjną.

www.kopalnia-muzeum.pl

 

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego została wytyczona w labiryncie kłodzkich podziemi w latach 60. XX wieku. Prowadzi od ul. Czeskiej u podnóża twierdzy do ul. Zawiszy Czarnego i ma długość ok. 600 m. Ciekawa jest zarówno historia powstawania tych rozległych piwnic, jak i utworzenia w nich trasy turystycznej.

www.podziemia.klodzko.pl

 

Kopalnia Niklu Szklary

To unikatowe miejsce w świecie, ze względu na wyjątkowe występujące tutaj wysoko cenione kamienie jubilerskie, takie jak zielone Chryzoprazy, mlecznobiałe Opale i czerwone Karneole. Lubował się w nich ogromnie król Prus - Fryderyk II Wielki.

W 1890 roku uruchomiona zostaje tutaj kopalnia rud niklu i cennych, jubilerskich kamieni, która to zostaje ostatecznie zamknięta w 1993 roku. Dziś funkcjonuje tutaj Podziemna Trasa Edukacyjna, która w 2018 roku i ze względu na wyjątkowe walory geologiczno - przyrodnicze otrzymała status tzw. "Stanowiska Dokumentacyjnego".


W prostym tłumaczeniu oznacza to, iż Podziemna Trasa posiada status Rezerwatu Geologicznego, Prawem Chronionego i o przeznaczeniu turystyczno – edukacyjnym.

W trakcie podziemnej wycieczki dowiecie się o historii górnictwa i hutnictwa w Szklarach, poznacie cenne minerały, oraz odwiedzicie schron przeciwatomowy z okresu PRL-u, z wystawionymi tam niezwykle atrakcyjnymi Chryzoprazami, Opalami, Karneolami i innymi minerałami masywu Szklar.

Otwarte:

od maja do października

www.kopalniaszklary.pl

 

Sztolnie Walimskie

Budowa nie została ukończona, a jej pozostałością jest szereg obiektów owianych mgłą tajemnicy, co do ich przeznaczenia. Istnieją hipotezy, iż mogła być to budowa podziemnych fabryk zbrojeniowych bądź kwatery dla Naczelnego Dowództwa III Rzeszy.

500 metrowa podziemna trasa turystyczna została wzbogacona o efekty audiowizualne nawiązujące do czasów II wojny światowej oraz prac prowadzonych podczas drążenia korytarzy, ekspozycję bomby latającej V1, wystawę grafik Imre Holló. Polecamy wystawę zewnętrzną o AL „Riese” powstałą przy współpracy z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, most Baileya oraz makietę rakiety V2.

www.sztolnie.pl

 

Podziemne Miasto Osówka

Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Jego przeznaczenie nie jest jasne, mogła to być tajna kwatera Adolfa Hitlera lub hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych przy produkcji tajnej broni. Wiadomo, że prace nad tym kompleksem rozpoczęto w 1943 roku. Stanowią ogromny system betonowych korytarzy, umocnień i hal, które obecnie udostępnione są dla ruchu turystycznego.

Największym zainteresowaniem cieszą się dwa obiekty nazwane „Kasyno” i „Siłownia”. Pierwszy ma 50 metrów długości – posiada otwory okienne, stop żelbetonowy, przewody kominkowe, rury instalacyjne oraz wewnętrzne ocieplenie z płyt wiórowo-cementowych. Strop wylany jest w formie niecki, którą docelowo zamierzano wypełnić ziemią i roślinnością. „Siłownia” to blok betonowy, składający się ze zbiorników oraz pomieszczeń do których prowadzą włazy ze stalowymi klamrami.

 Jest to najciekawszy kompleks wybudowany w Górach Sowich. Ze względu na swą wyjątkową wartość historyczną i ogromne rozmiary, jest jedną z najchętniej odsiedzianych atrakcji turystycznych przez wszystkich miłośników militariów i historii II wojny światowej. Zwiedzanie odbywa się pod okiem przewodnika, który zna niejedna ciekawą historię, związaną właśnie z tym miejscem.

Godziny otwarcia:

10:00-17:00

www.osowka.pl

 

Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska to jedna z największych jaskiń w Sudetach. Zlokalizowana wewnątrz góry Bzowiec w Górach Złotych, w gminie Lądek Zdrój. Znana już od XVIII wieku ale wciąż kryje wiele tajemnic. Wycieczka po jaskini to pełna emocji przeprawa przez krasowe szczeliny i korytarze. W części środkowej można zobaczyć różnorodną szatę naciekową i jeziorko, w którym żyją endemiczne skorupiaki – studniczki tatrzańskie.

Jaskinia nie jest oświetlona, w każdy uczestnik wycieczki na czas zwiedzania otrzymuje kask z latarką czołową. Zwiedzanie odbywa się z wykwalifikowanym przewodnikiem.

Godziny otwarcia:

10:00-18:00

www.jaskiniaradochowska.pl