Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Zamek Międzylesie

Zapraszamy na zapoznanie się z historią Zamku Międzylesie, który z małego gotyckiego zamku, stał się renesansowo-barokowym zespołem zamkowo-pałacowym.

To tu zatrzymał się król Jan III Sobieski po odsieczy Wiedeńskiej. To na tych ziemiach najbardziej widoczne były działania husytów i raubitterów, rycerzy-rabusiów. Zamek Międzylesie przez 700 lat swojego istnienia był świadkiem wydarzeń, o których uczymy się w szkołach. Barokowa Sala Balowa zwana Salą Szeptów, gotycka Czarna Wieża, oryginalne barokowe zdobne piece ogrzewające tak potężny obiekt, sgraffito na wewnętrznym dziedzińcu – te i inne atrakcje czekają na zwiedzających.  Jedną z ciekawych atrakcji przygotowanych przez włascicieli Zamku jest nocne zwiedzanie. Jak dawni mieszkańcy Zamku, chodzimy po  wnętrzach oświetlonych jedynie niesionymi przez siebie świeczkami. Staramy się wyobrazić sobie jak wyglądało życie bez elektryczności, wstawanie wczesnym świtem, wieczory i noce w chłodzie i słabym świetle świec czy pochodni. Sala Balowa wygląda zupełnie inaczej oświetlona jedynie ciepłymi płomieniami świec… kto wie, co nam ukażą padające cienie? Może Jana III Sobieskiego, wracającego z odsieczy Wiedeńskiej? Albo husytów najeżdżających Zamek? A może ktoś zauważy w oddali księżną Gloubos – panią tego Zamku, spaloną w Czarnej Wieży? Ponoć nadal pilnuje swoich włości….

Zapraszamy do wspólnego poznawania historii i odkrywania tajemnic Zamku Międzylesie – zarówno w dzień, jak i w nocy.  

 

Małopolska Energylandia