Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpgwiz_wratislavia.jpg

Morskie Oko

Morskie Oko to bez wątpienia prawdziwy Top 1 jeśli chodzi o atrakcje turystyczne Zakopanego. Miejsce, które tłumnie odwiedzają wszyscy turyści, od najmłodszych dzieci, aż po seniorów.

   Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach, które położone jest w Dolinie Rybiego Potoku w stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Nazwa "Morskie Oko" tłumaczeniem jest z języka niemieckiego. Wcześniejszą, która używana była przez górali, była nazwa "Biały Staw". Odnotowana została ona już w 1650 roku. Natomiast "morskimi okami" (Meerauge) nazywali tatrzańskie jeziora niemieccy osadnicy ze Spiszu. 

  W przeszłości Morskie Oko nazywano także Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, gdyż należy do nielicznych zarybionych w sposób naturalny jezior tatrzańskich. Zasilane jest dwoma stałymi potokami: Czarnostawiańskim Potokiem, spływającym kaskadami Czarnostawiańskiej Siklawy oraz Mnichowym Potokiem. Do jeziora wpada takze kilka cieków okresowych. Ze stawu wypływa Rybi Potok, który rozlewa się w początkowych odcinku na kilka innych stawów: Małe Morskie Oko, Żabie Oko, Małe Żabie oko.

  Chcąc dotrzeć do Morskiego Oka, najpierw musimy dotrzeć do parkingu w Palenicy Białczańskiej - tam po zostawieniu samochodu lub dojechaniu specjalnym busem - resztę drogi musimy pokonać pieszo lub za pomocą dorożki. Pokonanie drogi pieszo zajmuje ok 2.30' (droga powrotna ok. 2h). Trasa jest łatwa do pokonania, ponieważ wiedzie asfaltową drogą, łagodnie wznoszącą się w górę. Po drodze czeka na nas wiele ciekawych widoków. Po ok. godzinie marszu na swojej drodze mijamy Wodogrzmoty Mickiewicza, który składa się z trzech kaskad. Dochodząc do Morskiego Oka, po lewej stronie mijamy stary budynek schroniska, który od 1891 roku służy za wozownię, jednak po pożarze właściwego schroniska w 1898 roku budynek zaczął pełnić rolę schroniska.

  Dochodząc do Morskiego Oka, od północy stoi tam schronisko PTTK, które położone jest na wysokości 1405 m n.p.m. i należy do najstarszych i najpiękniejszych schronisk tatrzańskich. Nazwane zostało imieniem Stanisława Staszica, który badał Morskie Oko w 1805 roku. Schronisko stanowi punkt wyjściowy do wycieczek na Rysy, Szpiglasową Przełęcz czy Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem.