Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Bystrzyca Kłodzka

      

Bystrzyca Kłodzka to urokliwe i jedno z najstarszych miast Ziemi Kłodzkiej. Jest ono położone w powiecie kłodzkim, w województwie dolnośląskim, a jego początki sięgają XIII wieku. Bystrzyca Kłodzka znajduje się na tak zwanym tarasowym wzgórzu u zbiegu dwóch rzek Nysy Kłodzkiej i Starej Bystrzycy, co sprawia że jej panorama jest niepowtarzalna i tworzy jedyny w swoim rodzaju klimat. Wyglądem przypomina zabudowania południowej Europy, ze względu na małe i ciasne uliczki, które przecinają się na wielu poziomach miasta. Do miasta należy również Góra Parkowa o wysokości około 330m n.p.m.

 

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

 

 

Atrakcje turystyczne Bystrzycy Kłodzkiej to przede wszystkim dość liczne zabytki wkomponowane w wygląd miasta. Najważniejsze z nich to XIV wieczny mur, który rozciąga się dookoła miasta, Brama Wodna, Baszta Kłodzka, Baszta Rycerska, ratusz z renesansową wieżą i kościół św. Michała Archanioła z XIII wiecznym prezbiterium, pomnik św. Trójcy i oczywiście rynek.

 

Muzeum Filumenistyczne

Atrakcją wartą uwagi jest muzeum filumenistyczne, które jest jedyną placówką w Polsce, która zajmuje się historią niecenia ognia. Oprócz tego tematu muzeum zajmuje się również zagadnieniami związanymi z życiem na terenie Bystrzycy Kłodzkiej i jej okolic przez całą jej bogatą historię.

Ważne informacje: Muzeum otwarte jest przez cały rok, od wtorku do niedzieli. 

 

 

Mury miejskie

Mury miejskie pomimo wojen, licznych pożarów i innych klęsk zostały zachowane niemal w całości z trzema wieżami. To głównie dzięki nim Bystrzyca uzyskała samodzielność prawną i stała jak równy z równym z innymi miastami królewskimi.

 

 

 

Baszta Rycerska

Baszta Rycerka zwana także Rzeźniczą powstała na początku XIV wieku. Została przerobiona na dzwonnicę w 1843 roku. Jest częścią miejskiej fortyfikacji obronnej. Podczas zwiedzania można wejść na taras dookoła ostrosłupa na górze baszty i podziwiać panoramę miasta.

 

 

 

Brama Wodna

Brama Wodna jest kamiennie wzmocniona ze względów strategicznych, niezwykle ważnych w czasach jej budowy tj. z okresu XIV wieku. Z zasadą jej działania mogą powstawać ciekawe historie lub nawet początki do legend o strażniku miejskim, który za wjazd do miasta pobierał opłatę i czuwał by brama była zamknięta ruchomą kratą.

 

 


Centrum Informacji Turystycznej
 
czynne jest w okresie: od 1 października do 30 kwietnia:
od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00; w soboty w godz. 10:00 - 14:00 

 

od 1 maja do 30 września: 

 

od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 17:00; w soboty w godz. 10:00 - 16:00
 

 

 

Lądek Zdrój

      

Lądek Zdrój to malowniczo położone miasto w Sudetach Wschodnich,  powiecie kłodzkim, nad rzeką Biała Lądecka. Od lat jest znanym i cenionym uzdrowiskiem. Do Lądka-Zdroju warto przyjechać szczególnie w celu podreperowania swojego zdrowia. W mieście około 1498 roku wybudowano kompleks uzdrowiskowy, który teraz występuje pod nazwą ,,Zakład Przyrodoleczniczy Jerzy’’ i jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Oprócz właściwości lecznicych warto skorzystać takżę z innych atrakcji turystycznych tego miasta. Te najwazniejsze, skupiają się w centrum - Starym Mieście. W mieście około 1498 roku wybudowano kompleks uzdrowiskowy, który teraz występuje pod nazwą ,,Zakład Przyrodoleczniczy Jerzy’’ i jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce.

 

  

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

 

W Lądku Zdrój istnieje więcej zabytków niż typowych atrakcji turystycznych, ale to nie przeszkadza turystom licznie przyjeżdżać do tej części województwa dolnośląskiego. Przyciąga ich między innymi jeden z niewielu płaskich rynków na Ziemi Kłodzkiej. W jego centralnym punkcie znajduje się ratusz otoczony zabytkowymi, barokowymi kamieniczkami. Obok ratusza można obejrzeć piaskowcowy pręgierz z 1666 roku, który ma ponad 3 metry wysokości. Oprócz najstarszego obiektu uzdrowiskowego w Lądku Zdrój znajduje się też wiele innych takich obiektów, a wśród nich wartym odwiedzenia jest sanatorium ,,Wojciech’’. Ten budynek położony jest w parku zdrojowym, a każdy gość zwraca tu szczególną uwagę na basen pod okazałą kopułą, który widzi podczas kosztowania pitnych wód leczniczych. Jeszcze jedną wizytówką miasta jest most św. Jana położony w centrum Lądka Zdrój na rzece Białej Lądeckiej. A skoro już mowa o rzece to warto przyjrzeć się jeszcze jaskini przy której zobaczymy krzyż.

 

 

Arboretum

Arboretum w Lądku Zdrój im. Mieczysława Wilczkiewicza to ogród dendrologiczny, w którym kolekcjonuje i prowadzi się badania nad drzewami i krzewami. Jest to miejsce gdzie można odpocząć od codziennego szumu, ponieważ zostało zrobione w charakterze spacerowego parku, a spośród innych tego typu obiektów wyróżnia go naturalność i zachowanie przyrody w takim stanie jaką ja tu kiedyś zastano.

 

 

Arboretum można zwiedzać od maja do końca października od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Ceny biletów: ulgowy 2 zł i normalny 4 zł.

 

 

Jaskinia Radochowska

Choć jaskinia Radochowska nie leży w samej miejscowości, to warto o niej wspomnieć przy okazji Lądka Zdrój gdyż to tylko 15 minut samochodem z centrum miasta. Jest to jedna z najstarszych i najciekawszych jaskiń w Sudetach. Znana jest już od połowy XVIII wieku, a i tak do tej pory nie udało się odkryć wszystkich jej tajemnic. Trasa do zwiedzania ma około 300 metrów, a łączna długość korytarzy to ponad 500 metrów, to to w zupełności wystarcza, by poczuć smak prawdziwej przygody.

Jaskinię można zwiedzać cały rok codziennie. Ceny biletów: ulgowy 10 zł i normalny 12 zł.

 

Uzdrowisko

Uzdrowisko w Lądku-Zdroju znane jest już od wielu lat i przyciąga każdego roku wielu kuracjuszy. Uzdrowisko zatrudnia specjalistów, którzy leczą choroby reumatyczne, ortopedyczne, stany po przebytych urazach i udarach.

 

 

 

 

Wspinaczkowy raj 

Skałki położone są w bardzo ciekawym turystycznie terenie. Już w XIX w., gdy Lądek był znanym w Europie kurortem, poprowadzono wokół miasta sieć dróg leśnych, bowiem ówcześni lekarze zalecali spacery jako nieodłączną część kuracji. Skałki stanowiły wtedy wielką atrakcję krajoznawczą przede wszystkim jako punkty widokowe. Takim miejscem do dzisiaj jest Trojak, z którego platformy można podziwiać panoramę Lądka-Zdroju i prawie całego Masywu Śnieżnika.

 

 

 

Źródło Marianna

Źródło Marianna zostało odnalezione w 1679 roku na terenie parku zdrojowego. W 1828 roku źródełko obudowano altaną. Dziesięć lat później podczas uroczystości z udziałem królewny Marianny Orańskiej nadano mu nazwę "Źródło Marianny". Po II wojnie światowej nazwę źródełka zmieniono na "Źródło Dąbrówka" lecz obecnie powrócono do pierwotnej nazwy.

 

 

 


INFORMACJA TURYSTYCZNA
pl. Staromłyński 5
57-540 Lądek-Zdrój
tel. 748146245

 

Czynne : 
pon-pt 8.00-16.00

Sob. 10.00-14.00

 

www.it.ckirladek.pl


 

 

Co warto zobaczyć w Nowej Rudzie?

      Nowa Ruda jest położona nad rzeką Włodzicą u podnóża Gór Sowich. Tarasowy układ miasta, urozmaicona rzeźba terenu, ciekawie krzyżujące się ulice, liczne mosty i wiadukty czynią z niej atrakcyjne krajobrazowo i turystycznie miejsce.

Czytaj więcej...

Ząbkowice Śląskie atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie  położone są w południowej części  województwa dolnośląskiego w powiecie  ząbkowickim, którego jest stolicą. Miasto  leży  na  Przedgórzu Sudeckim nad Budzówką,  która jest  lewym  dopływem  Nysy Kłodzkiej. 

Czytaj więcej...

Duszniki-Zdrój

Duszniki Zdrój to małe, uzdrowiskowe miasto, które leży na dawnym szlaku handlowym prowadzącym z Pragi czeskiej do wojewódzkiego miasta Wrocławia. Duszniki położone są w wąskiej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, która z jednej strony otoczona Górami Bystrzyckimi, a z drugiej Górami Orlickimi. Latem to jedne z najbardziej znanych miast uzdrowiskowych, natomiast zimą zamienia się w prawdziwą wioskę narciarską, a to za sprawą nieopodal położonej stacji narciarskiej Ski Zieleniec. Wielbicieli przyrody zainteresuje fakt, że występuje tu szereg gatunków roślin, które przetrwały aż od czasów epoki lodowcowej. Historia miasta jest nierozerwalnie związana z historią uzdrowiska. O jego powstaniu zadecydowało odkrycie licznych źródeł wód leczniczych. Lecznicze właściwości źródła "Zimny Zdrój" znane są już w 1408 roku. Sława wód dusznickich wybiegała daleko poza granice kraju. Ze względu na swój przyjemny smak były poszukiwane jako napój biesiadny przez znakomite rody. Duszniki to doskonałe miejsce wypoczynku i regeneracji sił. Znajdą tu coś dla siebie zarówno ci, którzy szukają ciszy i spokoju jak i wytrawni turyści. 

 

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

Muzeum Papiernictwa - Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Położone jest nad rzeką Bystrzycą Dusznicką, na południowych obrzeżach miasta, przy międzynarodowej trasie biegnącej w kierunku granicy z Czechami.

Kolorowa fontanna - Powstał w latach 1802-1805, a w 1826 dał w nim swój pierwszy charytatywny koncert Fryderyk Chopin. Obiekt jest codziennie dostępny dla zwiedzających w godzinach 09.00-17.00. Obejrzeć go można za symboliczną opłatą wynoszącą 1 zł. Każdy zwiedzający otrzyma gratis oficjalną miejską pocztówkę, którą można przyozdobić pamiątkową pieczęcią z wizerunkiem Dworku Chopina.

Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina - Powstał w latach 1802-1805, a w 1826 dał w nim swój pierwszy charytatywny koncert Fryderyk Chopin. Obiekt jest codziennie dostępny dla zwiedzających w godzinach 09.00-17.00. Obejrzeć go można za symboliczną opłatą wynoszącą 1 zł. Każdy zwiedzający otrzyma gratis oficjalną miejską pocztówkę, którą można przyozdobić pamiątkową pieczęcią z wizerunkiem Dworku Chopina.

Zieleniec - Początkowo była to najwyżej położona wieś w Prusach i wspominały o nim wszystkie przewodniki po ziemi kłodzkiej. Obecnie jest dzielnica Dusznik Zdroju i mekką fanów białego szaleństwa.

Park Zdrojowy - to najpiękniejsza część Dusznik-Zdroju. To właśnie na terenie Parku Zdrojowego znajdują się takie atrakcje jak Kolorowa Fontanna czy Pijalnia Wód Mineralnych.

 

 

Ultrabiel 2019!

Narciarstwo klasyczne, cieszy się coraz większą popularnością. Wyśmienicie przygotowane trasy w gminie Stronie Śląskie sprawiają, że wędrówki leśnymi duktami w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika dostarczają nam mnóstwo pozytywnej energii.

Czytaj więcej...