Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Bolesławiec - atrakcje turystyczne

Bolesławiec to miasto z 750 letnią tradycją, zostało lokowane na prawie niemieckim w 1251 roku przez księcia legnickiego Bolesława Rogatkę. Nazwa miasta łączy się z imieniem Bolesław, które to imię nosili pierwsi Piastowie.

Miasto pełniło funkcję tranzytową, znajdując się na szlaku handlowym do Niemiec, Czech i na północ Polski. W XIV wieku otoczono je pasmem murów obronnych. Kolejne dobudowano podczas wojen husyckich. Miasto przechodziło dramatyczne dzieje związane z licznymi najazdami i wojnami, które niejednokrotnie prowadziły do jego zniszczenia.

Zgodnie z dokumentami garncarstwo funkcjonowało już w XV wieku. Ciekawostkę stanowi fakt, że Bolesławiec jako jedna z pierwszych miejscowości miał sieć kanalizacyjną i wodociągową. Rozwój miasta zahamowała wojna trzydziestoletnia. Potem ponownie nastąpił rozkwit, szczególnie w dziedzinie ceramiki i garncarstwa. W 1851 roku Bolesławiec otrzymał połączenie kolejowe z Wrocławiem i Dreznem. W tym celu zbudowano słynny wiadukt na Bobrze.

Bolesławiec jest niedużym miastem. Liczy około 40 tysięcy mieszkańców. Miasto położone jest w województwie dolnośląskim nad rzeką Bóbr. Prawa miejskie przyznane zostały mu już w XIII wieku. I od tamtego czasu słynie z ceramiki. Jej produkowanie jest możliwe dzięki złożom glin kamionkowych. Atrakcje Miasto posiada bardzo dobrze zachowaną średniowieczną siatkę ulic. Rynek ma kształt czworoboku. Aktualnie można podziwiać kamienice wokół Rynku Starego Miasta (utrzymane w różnych stalach), ratusz miejski, zabytkowe mury obronne z jedną basztą) czy wiadukt kolejowy. Przez miasto przebiega droga św. Jakuba. Oczywiście, warto wybrać się do regionalnego Muzeum Ceramiki.

Jedną z największych atrakcji Bolesławca jest Żywe Muzeum Ceramiki. Tutaj można zapoznać się z tradycją garncarską tego regionu. Podczas wizyty prezentowane są wszystkie etapy produkcji. Organizowane tam są warsztaty ceramiczne dla dzieci jak i dorosłych