Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpgwiz_wratislavia.jpg

Małopolska atrakcje turystyczne

Małopolska to wspaniała kraina, leżąca w południowo-wschodniej części Polski, w górnym i środkowym dorzeczu Wisły. Obejmuje ona całe województwo małopolskie, ale też fragmenty województw ościennych (świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego i śląskiego).

Niekwestionowaną stolicą Małopolski jest magiczny Kraków - jedno z najpiękniejszych polskich miast. Każdy, kto odwiedza miasto jest pod ogromnym wrażeniem jego niepowtarzalnego klimatu. Piękne, stare zabytkowe mury, jaskinia smoka kryjąca się na wzgórzu Wawelu, urokliwy rynek z niesamowitym klimatem starych kamieniczek i królujący nad nim Kościół Mariacki - to dopiero fragment tego wspaniałego miasta. Kraków tworzy bogata historia i jest to niemal w całości jeden wielki zabytek, który otacza największa rzeka w Polsce - Wisła. Warto zwrócić uwagę na sporą liczbę atrakcji, które czekają na przybyłych turystów. Godnym polecenia jest na pewno Wystawa Figur Woskowych, która mieści się w samym centrum miasta, na rynku. Kraków skrywa w sobie również całe mnóstwo muzeów, a także ZOO, Aquaparki, jak również miejsce, które skrada serca miłośnikom Klocków Lego. Będąc w Krakowie, nie sposób ominąć jedną z największych atrakcji tego miejsca - rejsy statkami "Sobieski" i "Piotruś Pan" oraz luksusowym katamaranem "George" po rzece Wiśle. Podczas godzinnej podróży zobaczymy z prespektywy Wisły m.in. Klasztor Norbertanek na Salwatorze, monumentalną sylwetkę Wzgórza Wawelskiego z legendarnym "Smokiem Wawelskim", barokowy klasztor ojców Paulinów na Skałce oraz Kazimierz - dzielnicę żydowską, która odzyskuje swoją świetność i jest godna odwiedzenia. Prócz Krakowa, Małopolska kryje wiele innych atrakcyjnych miejsc. Światowa sława - Kopalnia Soli w Wieliczce, Kopalnia Bochnia, największy Park Rozrywki w Polsce – Energylandia w Zatorze, ośnieżone szczyty Tatr, a także śliczne Pieniny i uroczy Beskid Sądecki. Nie brakuje tu także wyjątkowych miast.

Zakopane - zimowa stolica Polski

Do jednego z najbardziej znanych miast w Małopolsce należy również Zakopane, które swoją popularność zawdzięcza niesamowitym widokom, jakie rozciągają się na Tatry Wysokie i szczyt Rys. W Zakopanem ma początek wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych wiodących w różne części Tatr. Moda na Zakopane od wielu lat nie tylko nie ustaje, ale przyciąga z roku na rok coraz to więcej turystów i wczasowiczów, którzy zachwyceni wyjątkowością tego miejsca często wracają w te strony. Prócz pieszych wędrówek w mieście nie brakuje także innych ciekawych atrakcji. Do najbardziej znanych należy Park Przygody Adventure, a także Dom do Góry nogami zlokalizowany blisko Kurpówek. Po całodniowych przygodach odrobiny relaxu zaznać można w Aquaparku, a także znanych na całą Polskę termach, których w okolicy Zakopanego jest całkiem sporo! Sami gorąco polecami kilka z nich: Termy Bania w Białce Tatrzańskiej, Termy Szaflary, a także Termy Gorący Potok.

Malownicze Pieniny 

To jednak nie koniec urokliwych miejsc, jakie skrywa rejon Małopolski. Przez wielu niedoceniany, lecz malowniczo piękny, uroczy i niepowtarzalny - teren Pienin. Wielbicielom błogiego relaksu i pięknych widoków z całą pewnością spodoba się to miejsce. Niech jednak Was to nie zmyli, ponieważ prócz pięknych widoków, można tu również całkiem nieźle zaszaleć! Przyjeżdżając w Pieniny warto zadbać także o chwilę świetnej zabawy w tamtejszym Parku Rozrywki Spiska Kraina, w którym czeka na Was mnóstwo atrakcji. Głodnym przygód polecamy również liczne spływy pontonowe przełomem Dunajca oraz te, na prawdziwych flisackich tratwach. Rejon Pienin to także liczne atrakcyjnie turystycznie gminy i miasteczka. To najbardziej znanych należy Niedzica, Czorsztyn oraz Szczawnica. Planując organizację wakacyjnego wyjazdu lub szkolnej wycieczki na pewno warto skorzystać z oferty Polany Sosny, która dysponuje wieloma noclegami, a także w porze zimowej doskonale przygotowanym stokiem narciarskim.

Małopolska to przede wszystkim malownicze krajobrazy, nowoczesne uzdrowiska, bogata kultura oraz wiele świetnie przygotowane stoki narciarskie. Zapraszamy Was do poznania największych atrakcji województwa Małopolskiego!

Sprawdźcie co skrywa w sobie Małopolska!

Atrakcje turystyczne - Kraków

Polonia Wax Museum - Ideą powstania Polonia Wax Museum była chęć oddania w jak najmniejszych detalach znanych postaci historycznych , świeckich i duchowych, znanych osobistości, polityków i sportowców. Podziwiać tu można figury woskowe prezentujące postaci trzech papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, sportowców i wiele, wiele innych.  

Centrum Żeglugi Wiślanej - Będąc w Krakowie, nie sposób ominąć jedną z największych atrakcji tego miejsca - rejsy statkami "Sobieski" i "Piotruś Pan" oraz luksusowym katamaranem "George" po rzece Wiśle. Podczas godzinnej podróży zobaczymy z prespektywy Wisły m.in. Klasztor Norbertanek na Salwatorze, monumentalną sylwetkę Wzgórza Wawelskiego z legendarnym "Smokiem Wawelskim" 

Muzeum Lotnictwa - muzeum w Krakowie zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 200. Muzeum wydaje własne publikacje, organizuje imprezy o charakterze edukacyjnym. Jest też uczestnikiem i organizatorem konferencji poświęconych historii lotnictwa i muzealnictwu

Fabryka Schindlera - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa urządziło w budynkach pofabrycznych stałą ekspozycję poświęconą okresowi niemieckiej okupacji w latach 1039-1945 zatytułowaną Kraków – czas okupacji 1939-1945. W czterdziestu pięciu salach wystawienniczych pokazano Kraków z czasów drugiej wojny światowej. Ekspozycję podzielono na bloki tematycznie, mówiące m.in. o roli Krakowa jako ośrodka władzy Generalnego Gubernatorstwa, życiu codziennym mieszkańców okupowanego miasta, losie krakowskich Żydów, tajnym państwie czy historii Oskara Schindlera.  

Kraków w 15 minut - To multimedialna prezentacja przedstawiona na makiecie o wymiarach 4x5 metrów. W ciągu kwardransa opowiada historię Krakowa - podaje najważniejsze fakty, które przeplata ciekawymi anegdotami. Widz może odbyć podróż przez ponas 1000 lat histori miasta i zobaczyć jak zmieniało się na przestrzeni czasu.

Muzeum Kata "Kacia Nora" - Muzuem zlokalizowane jest na krakowskim rynku. Narzędzia tortur w Krakowskim Muzeum kata to bogata kolekcja przedmiotów służących niegdyś prawu. W posiadaniu muzeum jest ich ponad 100, tworząc największy dostępny arsenał takich przedmiotów w Polsce, co pozwala zaspokajać potrzeby nawet znawcy tematu. 

Centrum Szkła i Ceramiki - Zlokalizowane jest vis a vis Fabryki Szindlera. Centrum Szkła to miejsce, które poprzez działalność edukacyjną, dydaktyczną, wystawienniczą i kulturalną przybliża Krakowianom oraz turystom historię i technologię sztuki szklarskiej.

Krakowska Manufaktura Czekolady - To miejsce zlokalizowane w ścisłym centrum i nie sposób pominąć go w swoich turystycznych podróżach pod Krakowie. Manufaktura Czekolady to najsłodsze miejsce w Krakowie! Prócz najróżniejszych wyrobów z prawdziwej czekolady, organizowane są tam również specjalne warsztaty. 

Ogród doświadczeń - Zwiedzanie Ogrodu polega na doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mogą (a nawet powinni) dotykać instalacji stanowiących eksponaty, mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy może wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Przy każdym urządzeniu znajduje się krótka instrukcja i opis na temat prezentowanego zjawiska (w języku polskim i angielskim).  

GoJump - Park Trampolin GoJump to miejsce polecane miłośnikom aktywnego wypoczynku. W samym Krakowie znajdziemy dwa takie miejsca - na ul. Centralnej oraz ul. Rzemieślnicza. Na miejscu organizowane są również różnego rodzaju zajęcia. To miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Atrakcje turystyczne - okolice Krakowa

Kopalnia Soli w Wieliczce - Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. Kopalnia to dorobek kilkudziesięciu pokoleń górników, pomnik historii Polski i narodu polskiego – marka, która istnieje w świadomości Polaków od stuleci.

Energyland w Zatorze - To największy Park Rozrywki w Polsce, oferujący kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze 26 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Park zlokalizowany jest w miejscowości Zator, na granicy dwóch największych aglomeracji południa, Śląska i Małopolski, niespełna pół godziny drogi z Katowic i Krakowa, a od Wadowic czy Oświęcimia dzieli nas niespełna 17 kilometrów.

Kopalnia Soli Bochnia - To nowoczesne centrum łączące tradycję z nowoczesnością. Od lat 90 tych XX w. prowadzona jest działalność turystyczna, kopalnia przyjmuje rocznie blisko 200 tyś. turystów i liczba ta stale rośnie. Odwiedzający kopalnię goście zwiedzają trasę turystyczną, trasę historyczną. Bocheńska kopalnia, jako jedyna kopalnia w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami.

Atrakcje turystyczne - Zakopane

Park Przygody Adventure - W Zakopanem, to właśnie Gubałówka okazała się być prawdziwym centrum rozrywki. To właśnie tutaj powstały parki linowe, które stanowią idealne miejsce na aktywny wypoczynek dla każdego. To również świetne miejsce na imprezy integracyjne dla firm.  

Termy Gorący Potok - Gorący Potok to podhalański kompleks wód termalnych będący idealnym miejscem na relaks i dobrą zabawę. Gospodarze udostępnili dla gości kompleks kilkunastu unikalnych basenów z naturalną, surową wodą siarkową, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Aquapark - Zakopiański kompleks basenów termalnych oprócz wielu wodnych atrakcji zapewnia swoim gościom wyjątkowe widoki na okoliczne góry. To całoroczny obiekt, który zapewnia świetną zabawę bez względu na warunki panujące na zewnątrz.

Muzeum Tatrzańskie - Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem to jedne z najsławniejszych muzeów w Polsce. Główna siedziba znajduje się na Krupówkach, jednak Muzeum posiada również swoje filie m.in. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje 

Morskie Oko - Morskie Oko to bez wątpienia prawdziwy Top 1 jeśli chodzi o atrakcje turystyczne Zakopanego. Miejsce, które tłumnie odwiedzają wszyscy turyści, od najmłodszych dzieci, aż po seniorów. W przeszłości Morskie Oko nazywano także Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, gdyż należy do nielicznych zarybionych w sposób naturalny jezior tatrzańskich. Zasilane jest dwoma stałymi potokami: Czarnostawiańskim Potokiem, spływającym kaskadami Czarnostawiańskiej Siklawy oraz Mnichowym Potokiem. 

Gubałówka - Gubałówka jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Zakopanem. Jej doskonałe położenie sprawia, że stanowi obowiązkowy punkt na mapie turystycznej miłośników Zakopanego. Swoją popularność Gubałówka zawdzięcza głównie doskonałemu położeniu - w centrum Zakopanego, blisko Krupówek. Chyba nie ma turysty, który będąc w Zakopanem nie odwiedziłby szczytu Gubałówki.  

Kasprowy Wierch - Kasprowy Wierch, dawniej Kasprowa Czuba, to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m. Położony jest w grani głównej Tatr i znajduje się zarazem na granicy polsko-słowackiej. Góruje nad trzeba dolinami: Doliną Bystrej i Doliną Suchej Wody Gąsienicowej po stronie polskiej oraz Doliną Cichą po stronie słowackiej.

Wielka Krokiew - Wielka Krokiew to największa skocznia narciarska w Polsce (obok skoczni im. Adama Małysza w Wiśle). Powstała w 1925 roku. Znajduje się na skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego z ul. Bronisława Czecha. Skocznia została zbudowana już w 1925 roku, wg. projektu K. Stryjeńskiego. Pierwszy rekord skoczni ustanowił Stanisław Gąsienica-Sieczka, który skoczył na odległość 36m.  

Atrakcje turystyczne - Pieniny

Spiska Kraina w Niedzicy - Rodzinny Park Rozrywki Spiska Kraina to miejsce, w którym radość i dobra zabawa nie znają limitu wieku! To przestrzeń w Niedzicy, gdzie rozrywka i edukacja spotykają się w jednym punkcie. Punkcie, który musisz odwiedzić z rodziną i przyjaciółmi!

Polana Sosny w Niedzicy - To magiczne miejsce na styku kultur Spisza i Pienin. Odwiedzenie tego regionu Polski gwarantuje niezapomniany odpoczynek nad czystym jeziorem, piaszczystymi plażami, smaczną i oryginalną kuchnię, ciekawą kulturę, szlaki piesze i rowrowe oraz wspaniałe zabytki! 

Zamek Dunajec w Niedzicy - Wzniesiony w średniowieczu nad brzegiem Dunajca należy do Spisza, a od wieków związany był z Węgrami. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, w swych sięgających XIV w. dziejach był parokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. 

Więcej znajdziesz w naszym Informatorze Turystycznym