Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Zamek Księcia Henryka

Zlokalizowany przy drodze z Karpacza do Szklarskiej Poręby, Zamek Księcia Henryka zapewnia najpiękniejszy widok na Karkonosze z wieży zamkowej. 

 Zamek znajduje się w lesie, pomiędzy miejscowościami Staniszów i Marczyce. Wybudowany został w 1806 roku przez Księcia Henryka. Na wzgórzu Grodna (506 m n.p.m.), najwyższym wzniesieniu Wzgórz Łomnickich, książę Heinrich LXII von Reuss kazał wznieść w 1806 roku zameczek myśliwski, nazwany Heinrichsburg (Zamek Księcia Henryka). Panoramiczne widoki na Karkonosze słusznie wzbudzały zachwyt wędrowców. Walory widokowe tego miejsca docenił Heinrich XXXVIII hr. Von Reuss, właściciel majątku W Staniszowie, który W 1806 r. rozpoczął jego zagospodarowanie na park i utworzył punkt widokowy na szczycie. W takim stanie zwiedzała Grodną w 1816 r. księżna Izabela Czartoryska opisując zamek w swoim pamiętniku „Dyliżansem przez Śląsk”. Jesienią 1817 r. powstały fundamenty pawilonu i wieża widokowa. Dopiero W 1841 r. kolejny właściciel dóbr, ks. Heinrich XII, Wystawił na szczycie pawilon myśliwski z „salą rycerską” i belwederem w kształcie zamkowego stołpu, zwieńczonego krenelażem. Budowla ta imitowała ruinę średniowiecznej warowni i, zgodnie z intencją fundatora, zwana była Heinrichsburg (,,Zamek Henryka”).

Zamek znajduje się tylko 10 km od Karpacza/ Szklarskiej Poręby/Świeradowa Zdroju

Obecnie na terenie zamku odbywa się wiele ciekawych imprez i warsztatów: spotkania z sokolnikiem, legendy, ogniska, gry terenowe, wspinaczki skałkowe, a także warsztaty rękodzieła.

WAŻNE!

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja tel. 695 558 553

www.zamekksieciahenryka.pl