Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpgwiz_wratislavia.jpg

Kopalnia Liczyrzepa - Sztolnia Kowary

To nowej jakości atrakcja dostosowana do potrzeb uczestników w każdym wieku. Wychodząc naprzeciw potrzebom zwiedzających trasa została zaprojektowana tak, by była żywym obrazem ciekawej opowieści przewodnika o wątkach górniczej historii Kowar i praktycznym zastosowaniu wydobywanych tu surowców.

Kopalnia Liczyrzepa - to Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna związana z ściśle tajną historią wydobycia U-238. Jest to jedna z ponad dwudziestu sztolni Zakładów Przemysłowych R-1 zajmujących się poszukiwaniem oraz pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR. Opowiada o historii górnictwa kowarskiego związanego przez ponad 800 lat z wydobywaniem minerałów, kruszców, żelaza , srebra oraz rudy uranu. W podróż w czasie zabiorą Państwa doświadczeni przewodnicy podziemnego świata historii, legend i tajemnic. Trasa całkowicie bezpieczna pod kątem promieniowania radioaktywnego stale monitorowana przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. Wiele ekspozycji pozwala nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć i poczuć omawiane zagadnienie. Nie zabraknie również legend, w końcu Sztolnie Kowary należą do Kopalni Liczyrzepy – Ducha Karkonoszy. Dla grup zorganizowanych przygotowano specjalne programy edukacyjne, skupiające się na wybranym zagadnieniu z zakresu górnictwa. Czy może być coś bardziej ekscytującego niż zwiedzanie tajnej kopalni uranu? Zapewne tak, ale wizyta w Sztolniach Kowary wciąż plasuje się wysoko w rankingu. 1200 m historii, godzina podziemnego życia i dreszczyk emocji – oto, czym przyciąga kopalnia „Liczyrzepa” - I nie zawodzi.

W programie znajdziecie m.in.: Narzędzia górnicze Wystawa minerałów sudeckich z tajemniczym „Złotem Dolnego Śląska” Prawdziwy Skład Materiałów Wybuchowych Odstrzał Przodka Górniczego (interaktywna platforma) Żyła uranowa Szkło Uranowe Podziemna Grota Laboranta Wystawa miniatur bomb „Atomowy Wyścig Zbrojeń” Replika bomby uranowej Little Boy połączona z opowieścią lektora o Hiroszimie + pokaz laserowy.

Ceny biletów:

Bilet normalny - 25 zł

Bilet ulgowy - 23 zł

Dzieci do lat 6 - 1 zł

Zezwolenie na fotografowanie/filmowanie 5 zł

www.jeleniastruga.pl/sztolnie