• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpg

Bystrzyca Kłodzka

      

Bystrzyca Kłodzka to urokliwe i jedno z najstarszych miast Ziemi Kłodzkiej. Jest ono położone w powiecie kłodzkim, w województwie dolnośląskim, a jego początki sięgają XIII wieku. Bystrzyca Kłodzka znajduje się na tak zwanym tarasowym wzgórzu u zbiegu dwóch rzek Nysy Kłodzkiej i Starej Bystrzycy, co sprawia że jej panorama jest niepowtarzalna i tworzy jedyny w swoim rodzaju klimat. Wyglądem przypomina zabudowania południowej Europy, ze względu na małe i ciasne uliczki, które przecinają się na wielu poziomach miasta. Do miasta należy również Góra Parkowa o wysokości około 330m n.p.m.

 

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

 

 

Atrakcje turystyczne Bystrzycy Kłodzkiej to przede wszystkim dość liczne zabytki wkomponowane w wygląd miasta. Najważniejsze z nich to XIV wieczny mur, który rozciąga się dookoła miasta, Brama Wodna, Baszta Kłodzka, Baszta Rycerska, ratusz z renesansową wieżą i kościół św. Michała Archanioła z XIII wiecznym prezbiterium, pomnik św. Trójcy i oczywiście rynek.

 

Muzeum Filumenistyczne

Atrakcją wartą uwagi jest muzeum filumenistyczne, które jest jedyną placówką w Polsce, która zajmuje się historią niecenia ognia. Oprócz tego tematu muzeum zajmuje się również zagadnieniami związanymi z życiem na terenie Bystrzycy Kłodzkiej i jej okolic przez całą jej bogatą historię.

Ważne informacje: Muzeum otwarte jest przez cały rok, od wtorku do niedzieli. 

 

 

Mury miejskie

Mury miejskie pomimo wojen, licznych pożarów i innych klęsk zostały zachowane niemal w całości z trzema wieżami. To głównie dzięki nim Bystrzyca uzyskała samodzielność prawną i stała jak równy z równym z innymi miastami królewskimi.

 

 

 

Baszta Rycerska

Baszta Rycerka zwana także Rzeźniczą powstała na początku XIV wieku. Została przerobiona na dzwonnicę w 1843 roku. Jest częścią miejskiej fortyfikacji obronnej. Podczas zwiedzania można wejść na taras dookoła ostrosłupa na górze baszty i podziwiać panoramę miasta.

 

 

 

Brama Wodna

Brama Wodna jest kamiennie wzmocniona ze względów strategicznych, niezwykle ważnych w czasach jej budowy tj. z okresu XIV wieku. Z zasadą jej działania mogą powstawać ciekawe historie lub nawet początki do legend o strażniku miejskim, który za wjazd do miasta pobierał opłatę i czuwał by brama była zamknięta ruchomą kratą.

 

 


Centrum Informacji Turystycznej
 
czynne jest w okresie: od 1 października do 30 kwietnia:
od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00; w soboty w godz. 10:00 - 14:00 

 

od 1 maja do 30 września: 

 

od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 17:00; w soboty w godz. 10:00 - 16:00