• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpg

Kłodzko

      Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim i jest głównym miastem ziemi kłodzkiej. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981. Na terenie Kłodzka znajdują się liczne renesansowe, barokowe i klasycystyczne zabytkowe kamieniczki.

Ale główne zabytkowe budowle mieszczą się Wyspie Piasek, która położona jest w centralnej części miasta pomiędzy korytem Nysy Kłodzkiej a kanałem Młynówka. Z miastem wyspa połączona jest dziewięcioma mostami. Jednym z nich jest zabytkowy gotycki most św. Jana nad Młynówką przypominający most Karola w Pradze. Największą budowlą na wyspie jest kościół Matki Bożej Różańcowej. Najbardziej znaną budowlą w Kłodzku jest twierdza z której rozciąga się widok na panoramę miasta. Oprócz twierdzy inne atrakcje tego miejsca to Podziemna Trasa Turystyczna, Muzeum Minerałów, Muzeum Ziemi Kłodzkiej i coś nowoczesnego czyli park miniatur-Minieuroland.

 

  Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

 

Twierdza Kłodzko

Pierwsze informacje o twierdzy pochodzą z tego samego okresu co wspomnienia o Kłodzku, ale ten obiekt dopiero w 1960 roku został uznany za zabytek i udostępniony dla turystów. Teraz dla wszystkich zwiedzających oprócz ciekawych historii, wielu legend i mitów czekają podziemne korytarze, labirynty, poczucie się jak żołnierz przy przeglądaniu armat i piękne widoki panoramy miasta i otaczających je gór. Warto poznać choć część sekretów jakie kryje w sobie ten obiekt.

Twierdza Kłodzko czynna jest przez cały rok, a ceny biletów wąchają się od 10 zł do 18 zł w zależności od tego jaką część fortyfikacji chcemy zwiedzić i od przysługującej nam ulgi.

 

Podziemna Trasa Turystyczna

Podziemne korytarz i tunele, które teraz mamy możliwość zwiedzać, kiedyś były po prostu piwnicami pod budynkami Starego Miasta. To tam mieszkańcy gromadzili wszystkie mniej potrzebne rzeczy do użytku codziennego, ale również w tych podziemnych labiryntach w czasach wojen toczyło się codzienne życie. Podziemna trasa liczy około 600 metrów długości, a niektóre komory mają nawet głębokość 30 metrów, co kiedyś przyniosło temu miejscu dość dużą sławę, ponieważ wzdłuż biegł tędy Bursztynowy Szlak.

Podziemna Trasa Turystyczna imienia Tysiąclecia Polskiego Państwa jest otwarta przez cały rok, a ceny biletów to : ulgowy 9 zł, a normalny 12 zł.

 

Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Muzeum ziemi kłodzkiej już od ponad 40 lat gromadzi kulturalne dobra tego obszaru, prowadzi też badania naukowe i działalność oświatową. W muzeum można zwiedzić dwie wystawy stałe: ,,Zegarymechaniczne popularne na Śląsku w XIX i XX w’’ i ,,Współczesne Kłodzkie Szkło artystyczne na tle tradycji szklarstwa Ziemi Kłodzkiej’’.

Otwarte przez cały rok od wtorku do niedzieli. Cena biletu: 6 zł ulgowy i 8 zł normalny.

 

 

 

Most św. Jana

Most św. Jana jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Kłodzka, łączący starówkę z częścią miasta zwaną  Wyspą Piasek. Początek budowy mostu datowany jest bardzo różnie, ponieważ istnieją dwa źródła mówiące o jego powstaniu. Według pierwszego jest to 1281 rok, data ta została wykuta pod figurą Chrystusa na krzyżu i nie zgadza się ona z drugim źródłem czyli datą 1286 rok podaną przez kronikarza Georga Promnitza.

 

 


Informacja Turystyczna w Kłodzku
pl. Bolesława Chrobrego 1 
57-300 Kłodzko

 

czynna codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek 8.00 – 16.00
sobota 10.00 – 16.00
niedziela 10.00 – 14.00

 

tel. 74/865 46 89


www.klodzko.pl