• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpg

Kudowa Zdrój

      Kudowa Zdrój to miasto uzdrowiskowe w powiecie kłodzkim w województwie dolnośląskim.

Kudowa Zdrój to miasto uzdrowiskowe w powiecie kłodzkim w województwie dolnośląskim. Dookoła miejscowości rozciągają się Góry Stołowe i Wzgórza Lewińskie, ich zbocza stanowią naturalna barierę chroniącą przed nieprzyjemnym wiatrem i dzięki temu klimat jest tu łagodniejszy niż na pozostałym obszarze Ziemi Kłodzkiej. Szczególnie ważnym czynnikiem uzdrowiska są naturalne źródła wód mineralnych. Warto zwrócić również uwagę na Błędne Skały.

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

Kudowa Zdrój jest wypełniona wieloma atrakcjami i miejscami wartymi zobaczenia dla osób w każdym wieku. To tu znajduje się muzeum zabawek, park zdrojowy, szlak ginących zawodów czy kaplica Czaszek w jednej z dzielnic miasta-Czeremnej. Warto jeszcze zobaczyć: muzeum minerałów, Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego czyli skansen i muzeum dawnego rzemiosła.

Muzeum zabawek ,,Bajka”

Muzeum zabawek ,,Bajka” w Kudowie Zdrój to magiczne miejsce gdzie miło spędzą czas nie tylko osoby najmłodsze, ale również dorośli. Mają oni okazję przypomnieć sobie swoje dzieciństwo, a swoim dzieciom czy wnukom opowiedzieć ciekawą historię z młodości czy nawet bajkę. W tym miniaturowym świecie prezentowane są prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego od starożytności aż po lata 80-te XX wieku.

 

 Park Zdrojowy

Zabytkowy Park Zdrojowy jest położony w centralnej części miasta i to wokół niego usytuowane są najważniejsze miejsca w Kudowie Zdrój. Główną część parku jest promenada, mająca swój początek koło pijalni, a kończy ją od strony zachodniej staw, za którym znajduje się przejście graniczne z Republika Czeską. To właśnie wokół głównej promenady znajdują się takie miejsca jak Pijalnia Wód Mineralnych wraz z Salą Koncertową, szpital uzdrowiskowy ,,Zameczek’’ i ,,Polonia’’, a w nim oprócz doskonałych warunków dla kuracjuszy, jest jeszcze teatr Zdrojowy, muszla koncertowa, podświetlana pijalnia już wcześniej wymieniana i ,,Teatr pod Blachą’’. Cały park to oczywiście wiele alejek dookoła których rosną okazałe egzotyczne drzewostany m.in. z Ameryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a są to na przykład kaktusy, saganowce i rododendrony.

 Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek to niewielka barokowa kaplica, która kryje w sobie blisko 30 tysięcy relikwii, można więc powiedzieć, że jest to ogromny grobowiec. Wszystkie ściany i sklepienia wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości, a reszta leży w krypcie pod kaplicą. To szczególne miejsce powstało, aby uczcić pamięć osób poległych podczas wojen, a także w wyniku różnych epidemii. Kaplica jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka, w której spotkały się szczątki dawnych rodzin, przyjaciół i wrogów. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.

 Szlak Ginących Zawodów

Szlak ginących zawodów to gospodarstwo składające się z pracowni garncarskiej, kuźni, chaty robótek ręcznych i domu chleba. A wszystko to jest po to by zapoznać się z takimi zawodami jak garncarstwo, kowalstwo, tkactwo i piekarstwo, których coraz mniej się spotyka w dzisiejszym świecie. Znajdują się tu atrakcje zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, gdzie główną atrakcją jest bliskie spotkanie ze zwierzętami, których w mieście nie spotkamy.

Otwarte codziennie od 10:00 do 18:00. Ceny biletów: normalny 11 zł, szkolny 8 zł, ulgowy 9 zł.

 

 

 

 


 

 PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

 

ul. Zdrojowa 44 tel./fax 74 86 63 568
tel. 74 866 13 87

Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 17:00
Sobota w godz. 10:00 - 13:00

 

www.kudowa.pl