Lądek Zdrój

      

Lądek Zdrój to malowniczo położone miasto w Sudetach Wschodnich,  powiecie kłodzkim, nad rzeką Biała Lądecka. Od lat jest znanym i cenionym uzdrowiskiem. Do Lądka-Zdroju warto przyjechać szczególnie w celu podreperowania swojego zdrowia. W mieście około 1498 roku wybudowano kompleks uzdrowiskowy, który teraz występuje pod nazwą ,,Zakład Przyrodoleczniczy Jerzy’’ i jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Oprócz właściwości lecznicych warto skorzystać takżę z innych atrakcji turystycznych tego miasta. Te najwazniejsze, skupiają się w centrum - Starym Mieście. W mieście około 1498 roku wybudowano kompleks uzdrowiskowy, który teraz występuje pod nazwą ,,Zakład Przyrodoleczniczy Jerzy’’ i jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce.

 

  

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

 

W Lądku Zdrój istnieje więcej zabytków niż typowych atrakcji turystycznych, ale to nie przeszkadza turystom licznie przyjeżdżać do tej części województwa dolnośląskiego. Przyciąga ich między innymi jeden z niewielu płaskich rynków na Ziemi Kłodzkiej. W jego centralnym punkcie znajduje się ratusz otoczony zabytkowymi, barokowymi kamieniczkami. Obok ratusza można obejrzeć piaskowcowy pręgierz z 1666 roku, który ma ponad 3 metry wysokości. Oprócz najstarszego obiektu uzdrowiskowego w Lądku Zdrój znajduje się też wiele innych takich obiektów, a wśród nich wartym odwiedzenia jest sanatorium ,,Wojciech’’. Ten budynek położony jest w parku zdrojowym, a każdy gość zwraca tu szczególną uwagę na basen pod okazałą kopułą, który widzi podczas kosztowania pitnych wód leczniczych. Jeszcze jedną wizytówką miasta jest most św. Jana położony w centrum Lądka Zdrój na rzece Białej Lądeckiej. A skoro już mowa o rzece to warto przyjrzeć się jeszcze jaskini przy której zobaczymy krzyż.

 

 

Arboretum

Arboretum w Lądku Zdrój im. Mieczysława Wilczkiewicza to ogród dendrologiczny, w którym kolekcjonuje i prowadzi się badania nad drzewami i krzewami. Jest to miejsce gdzie można odpocząć od codziennego szumu, ponieważ zostało zrobione w charakterze spacerowego parku, a spośród innych tego typu obiektów wyróżnia go naturalność i zachowanie przyrody w takim stanie jaką ja tu kiedyś zastano.

 

 

Arboretum można zwiedzać od maja do końca października od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Ceny biletów: ulgowy 2 zł i normalny 4 zł.

 

 

Jaskinia Radochowska

Choć jaskinia Radochowska nie leży w samej miejscowości, to warto o niej wspomnieć przy okazji Lądka Zdrój gdyż to tylko 15 minut samochodem z centrum miasta. Jest to jedna z najstarszych i najciekawszych jaskiń w Sudetach. Znana jest już od połowy XVIII wieku, a i tak do tej pory nie udało się odkryć wszystkich jej tajemnic. Trasa do zwiedzania ma około 300 metrów, a łączna długość korytarzy to ponad 500 metrów, to to w zupełności wystarcza, by poczuć smak prawdziwej przygody.

Jaskinię można zwiedzać cały rok codziennie. Ceny biletów: ulgowy 10 zł i normalny 12 zł.

 

Uzdrowisko

Uzdrowisko w Lądku-Zdroju znane jest już od wielu lat i przyciąga każdego roku wielu kuracjuszy. Uzdrowisko zatrudnia specjalistów, którzy leczą choroby reumatyczne, ortopedyczne, stany po przebytych urazach i udarach.

 

 

 

 

Wspinaczkowy raj 

Skałki położone są w bardzo ciekawym turystycznie terenie. Już w XIX w., gdy Lądek był znanym w Europie kurortem, poprowadzono wokół miasta sieć dróg leśnych, bowiem ówcześni lekarze zalecali spacery jako nieodłączną część kuracji. Skałki stanowiły wtedy wielką atrakcję krajoznawczą przede wszystkim jako punkty widokowe. Takim miejscem do dzisiaj jest Trojak, z którego platformy można podziwiać panoramę Lądka-Zdroju i prawie całego Masywu Śnieżnika.

 

 

 

Źródło Marianna

Źródło Marianna zostało odnalezione w 1679 roku na terenie parku zdrojowego. W 1828 roku źródełko obudowano altaną. Dziesięć lat później podczas uroczystości z udziałem królewny Marianny Orańskiej nadano mu nazwę "Źródło Marianny". Po II wojnie światowej nazwę źródełka zmieniono na "Źródło Dąbrówka" lecz obecnie powrócono do pierwotnej nazwy.

 

 

 


INFORMACJA TURYSTYCZNA
pl. Staromłyński 5
57-540 Lądek-Zdrój
tel. 748146245

 

Czynne : 
pon-pt 8.00-16.00

Sob. 10.00-14.00

 

www.it.ckirladek.pl