• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpg

Co warto zobaczyć w Nowej Rudzie?

      Nowa Ruda jest położona nad rzeką Włodzicą u podnóża Gór Sowich. Tarasowy układ miasta, urozmaicona rzeźba terenu, ciekawie krzyżujące się ulice, liczne mosty i wiadukty czynią z niej atrakcyjne krajobrazowo i turystycznie miejsce.

  Rynek, ratusz i zamek Stillfriedów są wielką atrakcją, ale najbardziej odwiedzaną jest kopalnia węgla, której początki sięgają 1781 roku. Miasto słynie przede wszystkim z niezwykłych Sztolni Walimskich oraz Podziemnego miasta Osówka. Poniżej przedstawiamy szczegółowe opisy największych atrakcji Nowej Rudy. 

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

  

Turystyczna Kopalnia Węgla

Podziemna turystyczna kopalnia węgla w Nowej Rudzie przestała wydobywać ten surowiec w 1996 roku i od tego czasu służy celom naukowym i jest główną atrakcją tego miasta. Oprócz spaceru w podziemiach warto najpierw zajrzeć do sal wystawowych, gdzie zgromadzono eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego. Później przechodzi się do miejsca gdzie prawie 20 lat temu codziennie górnicy schodzili do pracy. Spacer w podziemnych wyrobiskach w specjalnym hełmie sprawia, że możemy poczuć się jak prawdziwi górnicy. A na zakończenie wycieczki czeka nas jeszcze przejażdżka kolejką, która jest pierwszą tego typu atrakcją w Polsce.

Kopalnia jest czynna codziennie w zależności od okresu w godzinach od 9:00 do 16:00. Ceny biletów: ulgowy 13 zł i normalny 16 zł.

 

Podziemne miasto Osówka

Choć nie leży ono w Nowej Rudzie, tylko w granicach miasta Głuszyca, to warto właśnie z Nowej Rudy przejechać tylko 18 kilometrów by przeżyć coś niesamowitego. Podziemne miasto Osówka to system ogromnych betonowych korytarzy, hal i umocnień. Prace rozpoczęto w połowie 1943 roku i do dzisiaj do końca nie widomo do czego miało służy budowane miejsce. Jedni twierdzili, że celem który był utrzymywany w tajemnicy, była budowa tajnej kwatery dla Adolfa Hitlera, a inni że hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Cały obiekt jest częścią większego projektu ’’Riese’’. Jest to najciekawszy i najdłuższy udostępniony kompleks wybudowany w Górach Sowich.

Podziemne miasto Osówka jest otwarte cały rok. Ceny biletów: ulgowy 12 zł i normalny 14 zł.

 

Sztolnie Walimskie

Z Nowej Rudy do sztolni walimskich jest około 16 kilometrów i również warto odwiedzić to miejsce i poznać kolejne ciekawostki jakie miały miejsce na tych terenach podczas II wojny światowej. Sztolnie walimskie, a właściwie podziemny kompleks ’’Rzeczka’’ jest pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych przez III Rzeszę w Górach Sowich. Kompleks ten położony jest na wschodnim zboczu góry Ostrej, między Walimiem a Rzeczką. By dowiedzieć się choć trochę co planowali nasi zachodni sąsiedzi ponad 70 lat temu warto odwiedzić to miejsce.

 

 

Obiekt jest otwarty codziennie, a wejścia odbywają się o określonych godzinach. Ceny biletów: ulgowy 12 zł i normalny 14 zł.

 

 


 Punkt Informacji Turystycznej 

Rynek 2, 57-400 Nowa Ruda

tel.74 872 0308

w okresie letnim (maj-wrzesień)

 czynny jest codziennie - poniedziałek-piątek 8:00-16:00; sobota-niedziela 9:00-14:00

w okresie zimowym (październik-kwiecień) 

czynny jest w dniach - poniedziałek-piątek 8:00-16:00; sobota 8:00-14:00

 

www.um.nowaruda.pl