• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpg

Stronie Śląskie

          Gmina Stronie Śląskie należy do powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Położona jest we wschodnich Sudetach na obszarze Masywu Śnieżnika, Gór Bialskich i Złotych, w granicach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. 

Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie w polskiej części Sudetów Wschodnich, położone po obu stronach polsko - czeskiej granicy. Najwyższy szczyt stanowi Śnieżnik 1425 m n.p.m. oraz inne wzniesienia oddzielone malowniczymi dolinami Sušina 1321 m n.p.m. po stronie czeskiej oraz Mały Śnieżnik 1326 m n.p.m. i Czarna Góra 1205 m n.p.m. po stronie polskiej.

Największe walory przyrodnicze okolicy to urozmaicony górski krajobraz, piękne rozległe lasy oraz malownicze miejscowości takie jak: Stronie Sląskie, Strachocin, Goszów, Stary Gierałtów, Nowy Gierałtów, Bielice, Młynowiec, Stara Morawa, Bolesławów, Nowa Morawa, Kamienica, Kletno, Stronie Śląskie Wieś, Sienna i Janowa Góra.

 

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

 

Gmina Stronie Śląskie to taki zakątek Polski gdzie można zaplanować wyjazd o każdej porze roku, bowiem zawsze znajdziemy coś dla siebie. Stonie Śląskie zimą oferuje wspaniale przygotowane stacje narciarskie gdzie znajdują się znakomicie przygotowane trasy zjazdowe dla początkujących i zaawansowanych narciarzy oraz 300 km tras narciarstwa biegowego w obszarze polsko - czeskiego pogranicza. Wiosną i jesienią w ciszy można podziwiać Śnieżnicki Park Krajobrazowy. To raj dla turystów kochających dziką przyrodę gdyż znaczna część Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika należy do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Osobom lubiącym aktywny wypoczynek polecamy liczne szlaki górskie, trasy rowerowe, latem przepięknie położony Zalew w Starej Morawie oraz wiele innych atrakcji.

 

 

Huta Szkła Kryształowego Violetta w Stroniu Śląskim

Huta Szkła w Stroniu Śląskim ma swoją dośc długą historię. Powstała ona w 1864 roku dzięki inicjatywie Franca Losky'ego. Huta bardzo dobrze prosperowała do momentu wybuchu pierwszej wojny światowej. Wszystkie te informacje są niezwykle ciekawe dla osób, które fascynują się hisotrią przemysłu.

Zakład możliwy jest do zwiedzania zarówno indywidualnie, a także w grupach.  

 

 

Muzeum Minerałów w Stroniu Śląskim

 Muzeum Minerałów w Stroniu Śląskim funkcjonuje już od ponad 15 lat. To miejsce, które stało się obowiązkowym punktem odwiedzin. Jest to idealne miejsce dla miłośników i fanatyków minerałów, których znajdziemy tam całą masę, a w bogato wyposażonym sklepie na pewno znajdziemy dla siebie jakąś wyjątkową pamiątkę.

Otwarte wt-nd. od godz. 10:00 do 18:00. Cennik: Normalny 3 zł, ulgowy 2 zł.

 

 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

 Najdłuższa jaskinia w Sudetach, położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Odkryta podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku, w obrębie wzniesienia Stroma. 

Cena biletu uzależniona jest od pory roku i waha się między 14-24 zł za bilet normalny i 10-18 zł bilet ulgowy. Zalecamy wcześniejszą rezerwację biletów.

  

 

Stara Kopalnia Uranu w Kletnie 

 Kopalnia Uranu w Kletnie działała w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Chodnikami zwiedzający przechodzą trasę o długości ok. 200 m, oglądając atrakcyjne wystąpienia miejscowych minerałów oraz szereg specjalnych ekspozycji.  

Sztolnia czynna jest przez cały rok, w godzinach od 9:00 do 17:00. Bilety w cenie: 15 zł normalny, 12 zł ulgowy.

 

 

 

Dodatkowo polecamy:

 

 

Park Linowy w Kletnie

 W Kletnie dostępna jest nowa atrakcja turystyczna – park linowy na terenie Park Nauki i Rozrywki w Kletnie, w nieczynnym kamieniołomie marmuru, przy drodze do Jaskini Niedźwiedziej, w otoczeniu ścian kamieniołomu, drzew i jeziora skalnego, co zapewnia niezapomniane przeżycia.

 

 

 

 

 

 Muzeum Ziemi w Kletnie 

Muzeum Ziemi posiada unikatową kolekcję minerałów i skamieniałości na skalę Polski, jak i Europy. Okazy pochodzą z całego świata. Do rzadko spotykanych znalezisk należą cztery skamieniałe gniazda z jajami dinozaurów - łącznie ponad czterdzieści jaj. Zwiedzanie muzeum odbywa się zawsze z przewodnikiem. Na terenie obiektu znajduje się również ogród i park jurasjki.

 

 

 

Zalew w Starej Morawie, z wieżą widokową, kąpieliskiem i wypożyczalnią sprzętów wodnych

 Zbiornik rekreacyjny w Starej Morawie posiada piękną piaszczystą plażę, boisko do siatkówki, plac zabaw dla dzieci, pole namiotowe oraz punkt gastronomiczny. To idealne miejsce do spędzenia upalnych dni. 

 

 

 


 

 INFORMACJA TURYSTYCZNA w Gminie Stronie Śląskie 

 ul. Kościuszki 18, 57-550 Stronie Śląskie
 Tel. 74 - 8 143 242

 godziny otwarcia:

 poniedziałek - piątek 8:00 - 18:00, sobota 9:00 - 13:00  

www.cetik.stronie.pl