• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpg

Kletno rozpieszcza turystów!

Kletno, to urocza wieś położona w głębokiej Dolinie Kleśnicy u podnóża Śnieżnika - najwyższego szczytu Sudentów Wschodnich.

Kletno stanowi zdecydowanie najlepszy punkt wypadowy na szlaki piesze, rowerowe i narciarskie w Masywie Śnieżnika. Trasy turystyczne wiodą tu przez niemal dziewicze tereny parku krajobrazowego, gdzie natknąć się można na stado saren lub jeleni. Utwardzane są trasy narciarstwa biegowego /śladowego/ wokół Młyńska, na Śnieżnik, Czarną Górę. Jest wsią, która ma bogatą bazę noclegową i gastronomiczną. Najbardziej jest znana z Jaskini Niedźwiedziej. Ci, którzy interesują się geologią mogą Wam powiedzieć, że Kletno to „Mekka” dla grotołazów i zbieraczy kamieni. Kletno to dobre miejsce wypadowe w okolicę. Kusi długimi spacerami i na wyprawami w trochę dalsze okolice. Jedną z największych atrakcji Kletna jest bez wątpienia Jaskinia Niedźwiedzia - najpiękniejsza jaskinia w Sudetach, a możę nawet i w Polsce!
Trasa turystyczna przebiega środkowym piętrem jaskini. Specjalnie wybudowane chodniki oraz oświetlenie mają z jednej strony ułatwić zwiedzanie, a z drugiej ochronić piękno i niezwykłą wartość przyrodniczą tego miejsca. Spotkamy tu wspaniałe formy nacieków wapiennych. Podziemne korytarze powstawały przez miliony lat pod wpływem wody penetrującej marmurowe złoże. W przestrzeniach wysokich miejscami na kilkanaście metrów utworzyły się fantastyczne formy, w różnorodnych postaciach – stalaktyty zwieszające się z góry, stalagmity tworzące się od dołu, kaskady spływające ze ścian, draperie przypominające pofalowaną tkaninę i wiele innych. Niektóre z nich osiągają wielkość kilku metrów. Drugą ciekawą atrakcję stanowi Podziemna Trasa Turystyczna Kopalni Uranu. Trasa kopalni
prowadzi niewielką częścią jednego z najwyższych poziomów kopalni, w których prowadzono w zasadzie tylko prace poszukiwawcze. Jest to tzw. sztolnia nr 18. Jej wlot znajduje się na wysokości 773 m n.p.m. po północno-wschodniej stronie zbocza Żmijowca. Nie znaleziono tu rud uranowych, za to przebito się przez warstwy, w których tkwią liczne ciekawe minerały. Przewodnicy, którzy oprowadzają po kopalni opowiadają o geologii, historii górnictwa tego rejonu oraz wyjaśniają sposób budowania podziemnych korytarzy. Przechodzi się w sumie trasę długości około 250 m, aktualnie trwają prace naukowe i speleologiczne nad przedłużeniem trasy. To wciąż nie koniec atrakcji tej malowniczej miejscowości! Na turystów czeka tu również Muzeum Ziemi. Znajdziecie tutaj kamienie, minerały i skamieniałości, również te, które występują w okolicach Kletna. Kolekcja jest stale uzupełniana nowymi okazami. Tylko tutaj w Polsce można zobaczyć cztery skamieniałe gniazda z jajami dinozaura. Są też ślady łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich oraz inne formy życia flory i fauny sprzed 250 milionów lat. Od niedawna przy muzeum istnieje „Park Jurajski”, gdzie można podziwiać dinozaury i skamieniały las permski, które przeniosą nas w dawne epoki geologiczne. Kolejna atrakcja przygotowana została dla turystów lubiących aktywnie spędzać czas. W scenerii nieczynnego kamieniołomu w Kletnie przy drodze do Jaskini Niedźwiedziej powstał jeden z najpiekniej położonych parków linowych w Polsce. Składa się z 3 tras przeszkód, zawieszonych na różnej wysokości oraz różnym stopniu trudności. Dodatkową atrakcję stanowi Mini Golf z przeszkodami oraz strzelnica.
Po całym dniu pełnym przygód warto odwiedzić najlepszą smażalnię ryb w okolicy - "Nad Stawami". Można zjeść tu świeżą i pyszną rybkę oraz inne dania obiadowe. Przyjedź tu i zobacz to wszystko na własne oczy!