• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpg

Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie  położone są w południowej części  województwa dolnośląskiego w powiecie  ząbkowickim, którego jest stolicą. Miasto  leży  na  Przedgórzu Sudeckim nad Budzówką,  która jest  lewym  dopływem  Nysy Kłodzkiej. 

      Ząbkowice Śl. należą do tych miast na Dolnym Śląsku, które nie zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Lata powojenne uczyniły z Ząbkowic Śl. ośrodek rozwiniętego przemysłu, szczególnie elektrotechnicznego i jeden z bogatszych rejonów rolniczych województwa. Dziś Ząbkowice Ślaskie są ważnym  ośrodkiem administracyjnym, centrum życia gospodarczego i kulturalnego powiatu ząbkowickiego. Na gości, turystów i mieszkańców Ząbkowic Śląskich czeka nowo przygotowany Szlak Frankensteina, Zamek, Krzywa Wieża i Izba Pamiątek Regionalnych z Laboratorium Frankensteina oraz z ciekawą atrakcją turystyczną – Salą Grabarzy. Przedstawiona tam będzie historia procesu ośmiu grabarzy z miasta Frankenstein, którzy byli odpowiedzialni za wybuch epidemii tragicznej w skutkach.

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

Krzywa Wieża - średniowieczna krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich, która jest jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Nazywana jest „śląską Pizą”. Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce – 34 m, a jej obecne odchylenie od pionu 2,14 m, a na jej szczyt wiedzie 139 schodów.

Renesansowy Zamek - Zamek, którego ruiny istnieją do dziś, został wzniesiony prawie w tym samym miejscu, w którym znajdował się zamek piastowski, wzniesiony około 1290 roku przez księcia Bolka I Świdnicko – Ziębickiego (1278 – 1301), jako twierdza graniczna. Przestronny zamkowy dzieciniec ma wymiary 37,6 na 36,7 metra. Prawdopodobnie tu odbywały się turnieje rycerskie oraz ćwiczenia. W południowo – zachodnim rogu dziedzińca znajdowała się zamkowa studnia, która została zabetonowana w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Komnata tajemnic - To pierwszy „pokój ucieczek” w Ząbkowicach Śląskich, który znajduje się na zamku w wieży bramnej i nawiązuje do historycznego wydarzenia w 1646 roku, jakie miało miejsce w Ząbkowicach Śląskich jakim było oblężenie zamku przez wojska cesarskie, bronionego zaciekle przez szwedzką załogę.  Grupa osób zostaje zamknięta w wystylizowanym pomieszczeniu i musi się z niego wydostać. Wyjście z pokoju oczywiście nie jest proste. Gracze napotykają różnorodne przeszkody i zagadki, ale przebrnięcie przez nie wszystkie daje niesamowitą satysfakcję. Gracze mają maksymalnie 60 minut czasu na znalezienie klucza i uwolnienie się z pokoju.

Śladami dr. Frankensteina - Intrygującą częścią Izby Pamiątek Regionalnych, która znajduje się w najstarszym budynku w Ząbkowicach jest Laboratorium doktora Frankensteina, gdzie można zobaczyć przedmioty związane z legendą o potworze stworzonym przez Frankensteina. Przez lata Ząbkowice nazywane były właśnie Frankenstein, stąd pomysł na wątek potwora w Izbie Pamiątek. Turyści mogą tu podziwiać kufry posażne, meble śląskie i wiele przedmiotów związanych z tym regionem.

 

KONTAKT: 

Izba Pamiątek Regionalnych
im. Józefa Glabiszewskiego
ul. Krzywa 1
57-200 Ząbkowice Śląskie
tel. +48 74 815 20 43

 

Izbę Pamiątek Regionalnych oraz Krzywą Wieżę można zwiedzać:
od 01 kwietnia do 30 września  codziennie od godz. 09:00 do godz. 19:00.
od 1 października do 31 października - codziennie od godz. 09:00 do godz. 18:00.
od 01 listopada do 31 marca r. - od wtorku do niedzieli, od godz. 09:00 do 17:00