Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich to najwyższa krzywa wieża w Polsce, która mierzy 34 m. Odchylenie wieży od pionu wynosi aż 2 metry i 14 cm.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskim nazywana jest "Śląską Pizą". Pokonując 139 stopni, można zobaczyć Ząbkowice Śląskie i okolice ze szczytu korony - panorama jest niezapomniana. Jej przeszłość jest tajemnicza, a historia niewyjaśniona. Do dziś nie można z całą pewnością stwierdzić, kiedy dokładnie powstała Krzywa Wieża, w jakim celu ją zbudowano, ani dlaczego jest pochylona. Krzywa Wieża kryje w sobie tajemnicę i legendę, którą koniecznie trzeba poznać! W pomieszczeniu Krzywej Wieży znajduje się wystawa: "Średniowieczna izba tortur i więzienie w lochu głodowym". Dodatkowo, każdy z odwiedzających może zrobić sobie zdjęcie w dybach. Początki krzywej wieży nie są dziś znane z powodu braku źródeł pisanych. Kilku niemieckich badaczy twierdziło, że wieża jest pozostałością przedlokacyjnego zamku (tzw. Bergfried). Zamek ten miał zostać wzniesiony przez książąt świdnickich, a zniszczony przez wojska walczące z czeskim królem Jerzym z Podiebradów[potrzebny przypis]. O wiarygodności tej hipotezy świadczy to, że dolne partie murów (do wysokości 10 m) zbudowane są z kamienia i zaprawy wapiennej. 

Niezwykle duża, przekraczająca 4 metry, grubość murów tej części wieży także zdaje się wskazywać na jej pierwotnie obronny charakter. Potwierdzają to także badania archeologiczne przeprowadzone w 1999 i 2000, w wyniku których przy ul. Długiej, na wysokości Krzywej Wieży, odsłonięto fragmenty muru kamienno-ceglanego.

 

Poznaj inne atrakcje Ząbkowic Śląskich!