Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Zamek na Skale w Trzebieszowicach

Udokumentowana historia Zamku w Trzebieszowicach sięga XV wieku. Pierwotna siedziba rycerska wzniesiona na skalistym brzegu rzeki Białej Lądeckiej była budowlą kamienno-drewnianą o charakterze obronnym. Do naszych czasów z tamtej budowli przetrwały fragmenty kamiennych ścian w piwnicach. Już w XVI wieku na ruinach siedziby rycerskiej zaczęto wznosić renesansowy dwór z wewnętrznym dziedzińcem.

W XVIII i XIX wieku zamek w Trzebieszowicach należał do największych atrakcji ziemi kłodzkiej, leżących na szlaku okazałych rezydencji nad Białą Lądecką. Zwiedzali go chętnie nie tylko kuracjusze z Lądka , ale i podążający do tego zdroju turyści. Było ich bardzo wielu. Lądek Zdrój należał wówczas do najmodniejszych uzdrowisk na świecie, którego walory stały się szczególnie znane po udanej kuracji króla pruskiego Fryderyka II , nazywanego Wielkim. Król Fryderyk sterany ciągłymi podbojami militarnymi, zawitał do Lądka Zdroju w sierpniu 1765 roku. Władze uzdrowiska wpadły w popłoch, bo meble i firany w mocno już podniszczonym zakładzie przyrodoleczniczym mogły uwłaczać królewskiemu majestatowi. Pożyczono więc wyposażenie z Zamku na Skale. W 1783 roku majątek dóbr trzebieszowickich liczących ponad 1000 ha, będący największą posiadłością w Hrabstwie Kłodzkim, Olivier von Wallis sprzedał hrabiemu Ludwikowi Friedrichowi von Schlabrendorf.

Zamek jest doskonałym miejscem aby odbyć “wycieczkę” przez historię oraz style w sztuce i architekturze. Można tu zobaczyć zmiany w stylach zaczynając od renesansu, a kończąc na secesji. Poznać historię 10 narodów zamieszkujących Zamek (Czesi, Ślązacy, Niemcy, Austriacy, Irlandczycy, Francuzi, Żydzi, Rosjanie, Polacy, Szwedzi), zobaczyć oryginalny i wyjątkowy Projekt Alfonsa Muchy wykonany w drewnie, najstarszą lampę elektryczną na Dolnym Śląsku, dach dziedzińca wykonany przez jedną z firm, która stawiała wieżę Eifla, oryginalne boazerie oraz intarsje do których wykorzystano ponad 40 gatunków rzadkich drzew i poznać wiele innych sekretów Zamku na Skale w Trzebieszowicach.

Na zwiedzanie Zamku na Skale zapraszamy codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00.

+48 74 865 20 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.zameknaskale.com.pl