Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Ziemia Wałbrzyska - atrakcje turystyczne

Historia Wałbrzycha sięga XII wieku. Pierwszą historyczną wzmianką o mieście jest informacja zawarta w dokumencie z 1305 r. „Liber fundationis Episcopatus Wratislavienis”, według którego Wałbrzych był wówczas parafią.

Jego właścicielami byli książęta świdnicko – jaworscy. Są przekazy, które mową, że leśna osada istniała tu już w 1191 roku. Od roku 1278 dzieje Wałbrzycha związane były z losami księstwa świdnickiego, a następnie z księstwem świdnicko – jaworskim. Powstała tu sieć miast oraz grodów warownych. Rozpoczęto także wydobywanie srebra, ołowiu oraz węgla kamiennego.

W 1382 roku Wałbrzych stał się własnością rodu Schaffów, później zwanych Schaffgotschami. Na początku XV wieku miasto otrzymało prawa miejskie. Przełom XV i XVI wieku był dla Wałbrzycha trudnym okresem. Wojny husyckie, rozboje czy klęski żywiołowe doprowadziły do zmniejszania znaczenia miasta. Czas ożywienia gospodarczego i odbudowy Wałbrzycha ze zniszczeń nastąpił w XVI wieku. Wtedy to rozwinął się także przemysł lniarski. W 1738 roku właścicielami miasta stali się Hochbergowie. Po wojnach napoleońskich nastąpił rozkwit Wałbrzycha. Okres I i II wojny światowej nie dotknął Wałbrzycha i jego mieszkańców bezpośrednio. W okresie powojennym zmienił się również układ przestrzenny miasta. Duże zmiany ważne dla funkcjonowania miały zmiany, do których doszło po 1990 roku. Zlikwidowano kopalnie oraz koksownie.

Wałbrzych leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych. Administracyjnie należy do województwa dolnośląskiego. Granicy z czterema miastami. W 2013 roku odzyskał status powiatu.

 
Atrakcje turystyczne

Największą atrakcją znajdującą się w Wałbrzychu jest Zamek Książ. Uważany jest z największy tego rodzaju obiekt w Polsce oraz Europie. Zbudowany na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m. Posiada ponad 400 pomieszczeń, które charakteryzują się różnymi stylami architektonicznymi. Zamek został wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. W jego pobliżu znajduje się słynna stadnina ogierów.

W tym mieście znajduje się najstarsza Palmiarnia w Polsce. Powstała na początku XX wieku. Warto wybrać się również do Muzeum Porcelany, które założone zostało w 1908 roku. Od 1926 roku jego siedzibą jest klasycystyczny pałac Albertich. Natomiast Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia łączy tradycję z nowoczesnością. Na terenie dawnej kopalni powstał kompleks architektoniczno – przemysłowy kopalni z połowy XIX wieku z wieloma unikalnymi obiektami. Można tam zapoznać się z historii a oraz tradycjami górniczymi tego regionu. Natomiast na terenie szybu „Teresa” funkcjonuje Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych. Ciekawe wystawy edukacyjne można zobaczyć także w Parku Nauki i Technik „ExploraPark”.

Jeśli chodzi o obiekty sakralne, to należy zwrócić uwagę na kolegiatę Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów, sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, ewangelicko – augsburski kościół Zbawiciela oraz cmentarz żydowski z XIX wieku. Wałbrzych jest ważnym węzłem szlaków turystycznych w sieci tras sudeckich. Ich łączna długość w obrębie miasta wynosi ponad 50 km.

Trudno sobie wyobrazić pobyt w tym mieście bez spaceru po Rynku, podziwiania eklektycznego ratusza czy dawnych pałacyków i dworków. urystyczne czyli co warto zobaczyć