Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpgwiz_wratislavia.jpg

Czorsztyn

Czorsztyn, to wieś turystyczna leżąca nad samym Jeziorem Czorsztyńskim. Bogaty wybór szlaków turystycznych, rozbudowane trasy narciarstwa zjazdowego i biegowego, przystanie kajakowe, sporty ekstremalne w postaci lotów paralotnią i nie tylko… 

Czorsztyn, to miejscowość położona na wschodnim skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, na pograniczu Pienin i Gorców nad Zbiornikiem Czorsztyńskim. Obecny Czorsztyn był do momentu powstania zbiornika retencyjnego znany jako Czorsztyn Nadzamcze. Sama wieś Czorsztyn mieściła się u podnóża Zamku Czorsztyńskiego. Niepowtarzalne wartości przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe, duży wybór szlaków turystycznych, przystanie kajakowe, trasy narciarskie - to wszystko czeka na turystów przybywających do Czorsztyna.

 

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

 

Zamek Czorsztyn - Zwiedzanie Zamku Czorsztyn, a w zasadzie jego ruin odbywa się indywidualne, bez przewodnika. Zamek jest otwarty dla zwiedzających: od 01.05 do 30.09; Trasa zwiedzania wiedzie z dziedzińca zamku dolnego, okolonego resztkami murów obwodowych, przez sień Baszty Baranowskiego do pomieszczeń zamku średniego. Z zamku średniego, po obejrzeniu kilku reliktów archeologicznych, XVI-wieczną klatką schodową turyści przechodzą na zamek górny. Otwiera się wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie, zamknięte wałem zapory.

Skansen w Czorsztynie - Nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego wybrane budynki tradycyjnej zabudowy stworzyły Osadę Turystyczną Czorsztyn z powstałym tam również Muzeum Etnograficznym.

Spływ Dunajcem - Zaledwie kilka kilometrów od Czorsztyna znajduje się miejscowość Sromowce niżne, gdzie odbywają się znane w całym kraju (i nie tylko) spływy Dunajcem flisackimi tratwami.

Trzy Korony - To najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron. Od pozostałych szczytów oddzielony przełęczą Wyżni Łazek. Zbocza pocięte głębokimi dolinami potoków, porośnięte lasem. Partię szczytową stanowi pięć - zbudowanych z odpornych wapieni rogowcowych.

Wąwóz Homole - To jedna z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Jest to głęboko wcięty, stromościenny wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki. Skalna część wąwozu jest V-kształtna i osiąga długość 0,8 km. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jego niezwykłe i malownicze kaskady

Zapora w Niedzicy - Po koronie zapory możliwe jest spacerowanie. Promenada otwarta jest dla turystów przez cały dzień. U jej stóp znajduje się z kolei budynek elektrowni wodnej  (szczytowo – pompowej). Dziś nie jest ona w pełni wykorzystywana ponieważ wyrównaniu uległy ceny energii elektrycznej w tak zwanym „szczycie” oraz w okresie najmniejszego zapotrzebowania. Elektrownia u stóp tamy  pracuje zatem jak zwykła elektrownia przepływowa. Z kolei na lewym przyczółku zapory jest miejsce, w który spacerowicze mogą w spokoju odpocząć delektując się panoramą na Pieniny oraz tabliczka objaśniająca. Widzimy między innymi zamek w Niedzicy oraz Czorsztynie. Możemy także podziwiać krajobraz leśny oraz sam zalew. 

 

Biuro Obsługi Turystycznej


ul. Drohojowskich 7, 34-440 Czorsztyn
tel. +48 18 265 03 66 fax. +48 18 265 05 40

Punkt IT dostępny cały tydzień w godzinach 8;oo - 22;oo
W razie nieobecności tel.; (603)133-283