Poronin

      

Aby zakochać się w górach należy wybrać na wypoczynek do jednej z górskich miejscowości. Do takich niewątpliwie należy Poronin  - cichy ulubieniec turystów.  Poronin jest to wieś podhalańska, oddalona 7 km. od Zakopanego. Herbem miejscowości jest siedzący na kłodzie drewna niedźwiedź. Symbol Poronina jest uhonorowany w imprezie Dzień Misia, Miodu i Bartników – impreza organizowana zawsze w sierpniu przez Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie. Pomimo położenia w tak bliskim sąsiedztwie Zakopanego, Poronin zachował spokojną atmosferę, a jego mieszkańcy nadal przykładają dużą wagę do przestrzegania dawnych obyczajów i tradycji. Poronin składa się z kilku osad: części Jesionówki oraz przysiółki Majerczykówka i Stasiówka. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z pierwszej połowy XVII w. Wcześniej na terenach dzisiejszego Poronina wypasano owce. 

  

 Atrakcje turystyczne – czyli co warto zobaczyć?

 

Jedną z najciekawszych atrakcji jest zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny  pochodzący z 1917 roku. Najwyższym wzniesieniem poronina jest Galicowa Grapa - punkt obowiązkowy dla turystów odwiedzających Poronin. Również fani narciarstwa mogą odnaleźć w tej miejscowości coś dla siebie, bowiem w Poroninie znajdują się wyciągi narciarskie z profesjonalnymi szkółkami narciarskimi. Jest tu także nieużywana skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K30, zamknięta w latach 80-tych XX wieku. Oprócz tego odwiedzający Poronin mogą liczyć na bliskość wielu innych szlaków turystycznych. 

Atrakcje turystyczne to jednak nie jedyny powód, dla którego turyści tak chętnie przyjeżdżają do tej miejscowości. Poronin kusi turystów przede wszystkim ciszą i spokojem, której brakuje w Zakopanem. Kiedy doliczymy do tego piękne widoki i ceny o wiele niższe niż w innych kurortach to Poronin staje się ciekawą alternatywą na wakacje w dobrej cenie.