Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpgwiz_wratislavia.jpg

Atrakcje turystyczne Zakopanego

Zakopane to całoroczna stolica Tatr, która pomimo tłumu turystów obecnego tam przez dwanaście miesięcy, nadal ma swój wyjątkowy urok.

    Zakopane to miejsce, które zawdzięcza swoją popularność niesamowitym widokom, jakie rozciągają się na Tatry Wysokie i szczyt Rys. W Zakopanem ma początek wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych wiodących w różne części Tatr. Uważane jest za „zimową stolicą Polski". Zakopane należy do najbardziej znanych miejscowości turystycznych Polski. Moda na Zakopane od wielu lat nie tylko nie ustaje, ale przyciąga z roku na rok coraz to więcej turystów i wczasowiczów, którzy zachwyceni wyjątkowością tego miejsca obiecują sobie częste powroty. Pomimo sporej liczmy turystów, których przyciąga ta malownicza miejscowość, Zakopane to wciąż topowe miejsce na mapie Polski latem i zimą. Na odwiedzających miasto czeka tu wiele atrakcji kulturowych, jak i przyrodniczych. Co więc warto zobaczyć odwiedzając Zakopane? Przeczytajcie, które miejsca warto odwiedzić zdaniem naszych redaktorów.

 

  Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć? 

   

   Trudno wyobrazić sobie pobyt w Zakopanem bez wizyty na Kasprowym Wierchu, który położony jest na grani głównej Tatr i znajduje się zarazem na granicy polsko-słowackiej. Można wejść tam pieszo lub skorzystać z kolejki, która podczas 12-minutowej przejażdżki zapewnia niesamowite górskie widoki. Kolejką warto także wybrać się na Gubałówkę, skąd rozpościera się widok na piękną panoramę miasta. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego jest bez wątpienia Morskie Oko. To największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie. Wody Morskiego Oka otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich. Natomiast fani sportów zimowych często odwiedzają skocznię narciarską - Wielką Krokiew, gdzie odbywają się zawody narciarskie.

 

Muzea, kościoły i zabytki

 

   Z innych atrakcji warto wymienić Muzeum Tatrzańskie. Jest ono zaliczane do jednych z najstarszych w Polsce. W głównym gmachu oraz jego kilku filiach można zapoznać się z historią, etnografią oraz przyrodą Tatr czy Podhala. Składa się ono z gmachu głównego (przy ul. Krupówki) oraz kilku filii. Turyści mogą wybrać się do Galerii Sztuki XX wieku (willa Oksza), Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich (Chałupa Gąsieniców Sobczaków), Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (Willa Koliba), galerii Władysława Hasiora czy Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Z kulturalnych atrakcji stolicy Podhala warto wymienić także Teatr im. Stanisława Witkacego. Do stolicy Tatr przyjeżdża się także po to, aby podziwiać architekturę zakopiańską. Część z nich została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Chodzi o wille Koliba, Ornak, dom pod Jedlami na Kozińcu, Rialto – przy ul. Chałubińskiego, Konstantynówka czy Grażyna. Natomiast przy ul. Kościelskiej można zobaczyć chałupy z połowy XIX wieku. Najsłynniejszym deptakiem w stolicy Tatr są Krupówki. To ulica, która zawsze tętni życiem. Znajduje się przy niej kilka obiektów, reprezentujących styl zakopiański. Są to Muzeum Tatrzańskie, słynny hotel Morskie Oko i Dworzec Tatrzański.

Z sakralnych zabytków Zakopanego warto wymienić kaplicę na Jaszczurówce z 1908 roku. Natomiast przy kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (najstarszy w stolicy Tatr) znajduje się cmentarz na Pęksowym Brzyzku z końca XIX wieku. Na tej słynnej nekropolii znajdują się groby takich znanych osób jak Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tytus Chałubiński czy Kornel Makuszński.

 

Parki rozrywki, aquaparki i termy

 

   Osoby szukające mocnych wrażeń mogą wybrać się do Parków Rozrywki i Przygody, których nie brakuje w Zakopanem. Parki powstały z myślą o dobrej zabawie i rozrywce dla turystów odpoczywających w Zakopanem ale również dla grup szkolnych, dzieci i młodzieży, które w ramach wycieczek odwiedzają Podhale.Na aktywnych turystów czekają tu również Aquaparki oraz sławne w całej Polsce Baseny Termalne, które stanowią prawdziwe centrum rozrywki dla całych rodzin. Stanowią także doskonałe miejsca uzdrowiskowe i rehabilitacyjne. 

 

Na jakich stokach warto szusować?

 

  Zima, to czas gdy Zakopane zamienia się w "zimową stolicę Polski". Liczne stoki narciarskie, trasy narciarstwa biegowe, nowoczesne wyciągi i szkółki narciarskie. To prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa. Warto sprawdzić, gdzie zimą warto wybrać się, aby bezpiecznie poszusować na stokach. Zakopane bardzo dokładnie zadbało również o zbudowanie dużej bazy hotelowej i gastronomicznej, dostosowanej do potrzeb każdego rodzaju turystów. Od prywatnych kwater, po pensjonaty, hotele i apratamenty - jest w czym wybierać.

 

   Jak widać, pod względem atrakcji turystycznych, malowniczego krajobrazu, oferty gastronomicznej i hotelowej - miejscowość nie ma sobie równych w całej Polsce. Kto jeszcze nie odkrył Zakopanego, z całą pewnością możemy polecić to malownicze miejsce.