Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpgwiz_wratislavia.jpg

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch, dawniej Kasprowa Czuba, to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m. Położony jest w grani głównej Tatr i znajduje się zarazem na granicy polsko-słowackiej.

  Góruje nad trzeba dolinami: Doliną Bystrej i Doliną Suchej Wody Gąsienicowej po stronie polskiej oraz Doliną Cichą po stronie słowackiej. Nazwa Kasprowy Wierch pochodzi od leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej, ta natomiast swoją nazwę wywodzi od imienia (lub przezwiska) jej właściciela - górala Kaspra. Góra zbudowana jest ze skał krystalicznych. Pomimo położenia w młodszej części Tatr, która zbudowana jest ze skał osadowych. Aby dostać się na szczyt mamy do wyboru dwie możliwości: piesza wędrówka lub wjazd koleją linową. Turyści wybierający pieszą wędrówkę mają do wyboru kilka szlaków turystycznych:

- szlak zielony: wejście zwykle zajmuje ok. 3.30'. Prowadzi przez Myślenickie Turnie, pod trasą kolejki linowej. Wybierając szlak zielony, swoją podróż rozpoczynamy w Kuźnicach. Trasa początkowo biegnie wzdłuż natrosrady, jednak po ok. 1,5h trasa wiedzie brzegiem Doliny Gorczykowej, aż na szczyt Kasprowego Wierchu. 

- szlak niebieski: wejście na szczyt to ok. 3,40'. Trasa prowadzi przez Boczań, Skupniów Upłaz oraz Halę Gąsienicową. Trasa rozpoczyna się w Kuźniacach (obok sklepu spożywczego) i prowadzi przez mostek na potoku Bystra, w kierunku Nosala. Jednak po około 10 minutach marszu szlak odbija w prawo i prowadzi przez malownicze lasy, które stanowią doskonałą ochronę przez szalejącym słońcem w okresie letnim, a następnie trasa prowadzi grzbietem Skupniowego Upłazu, z pięknym widokiem na Dolinę Olczyską i Kopieniec. 

- szkal żółty: wejście tym szlakiem zajmuje najwięcej czasu, ok. 3.45'. Trasa rozpoczyna się przy budce Tatrzańskiego Parku Narodowego w Kuźniacach. Szlak prowadzi Doliną Jaworzynki. Na wysokości 1 499 m n.p.m. łączy się ze szlakiem niebieskim i prowadzi wprost do schroniska Murowaniec, gdzie zmęczeni turyści mogą chwilę odpocząć. Następnie ponownie żółtym szlakiem podążamy na szczyt Kasprowego Wierchu.

  Na szczycie Kasprowego Wierchu znajduje się budynek, w którym znajduje się bar z restauracją, WC, przechowalnia nart oraz zimowa stacja TOPR. Na górze znajduje się również budynek obserwatorium meteorologicznego, który zbudowany został w 1939 roku. Dla zaawansowanych turystów i miłośników gór, Kasprowy Wierch to dopiero początek wspaniałej wycieczki. Stanowi on doskonały punkt startowy dla wielu wycieczek po tatrach. Można stąd wyruszyć na Giewont, Czerwony Wierch, Doliny Kościeliskiej, Świnicy, Orlej Perci czy Doliny Pięciu Stawów.