Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpgwiz_wratislavia.jpg

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to największa skocznia narciarska w Polsce (obok skoczni im. Adama Małysza w Wiśle). Powstała w 1925 roku.

Znajduje się na skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego z ul. Bronisława Czecha. Skocznia została zbudowana już w 1925 roku, wg. projektu K. Stryjeńskiego. Ciekawa jest historia skoczny. Pierwszy rekord skoczni ustanowił Stanisław Gąsienica-Sieczka, który skoczył na odległość 36m. Warto porownać to z aktualnym rekordem, który obecnie wynosi 141,5 metra (ustanowił go Kamil Stoch w 2015r.). Obecnie punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 120. metrze. Skocznia wyposażona jest w sztuczne oświetlenie, które potrzebne jest w rozgrywaniu konkursów wieczornych.

W 1989 roku Wielka Krokiew została nazwana imieniem Stanisława Marusarza - wybitnego sportowca, który zmarł w 1993 roku. Oprócz licznych zawodów sportowych, skocznia stanowi także ciekawą atrakcję dla turystów, zwłaszcza dla dzieci. Obecnie udostępniono turystom wjazd wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt skoczni. Dzięki czemu mamy możliwość spojrzenia na skocznię oczami prawdziego skoczka narciarskiego. Na górze znajduhe się przytulna kawiarenka wraz z świetnie zaopatrzonym bufetem.

Kolejka skoczni czynna jest codziennie, od godziny 9:00.

Cennik:

Zwiedzanie skoczni - 5 zł

Zwiedzanie skoczni i przejazd wyciągiem w obie strony - 12 zł