• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpg

Kopalnia Soli w Wieliczce

Dla dużych i małych. Z rodziną i w grupie przyjaciół. Spokojnie lub ekscytująco. W Kopalni Soli „Wieliczka” każda osoba znajdzie coś dla siebie.

Wszystkich pragnących zobaczyć cudowną Kaplicę św. Kingi i inne, nie mniej piękne miejsca, zapraszamy na cieszącą się od lat niesłabnącą popularnością, klasyczną Trasę turystyczną. W ramach posiadanego biletu można kontynuować wyprawę odwiedzając podziemne Muzeum Żup Krakowskich. Magiczna podróż labiryntem solnych korytarzy to idealna okazja, żeby poznać unikalne pejzaże niezwykłych komór, odkryć tradycję i historię wielickiej Kopalni. Szukający prawdziwej przygody i pragnący od podszewki poznać pracę Kopalni, mogą odbyć emocjonującą wyprawę Trasą górniczą. Wcielić się tu można w rolę górnika i pod czujnym okiem przodowego zdobyć pierwsze szlify w podziemnym fachu. Tajemnice wielickiej kopalni to silnie emocjonująca wycieczka w dzikie rejony Kopalni Soli „Wieliczka”. To jedna z najtrudniejszych tras Kopalni pod względem fizycznym, ale każdy, kto weźmie w niej udział, z pewnością nie będzie tego żałować. Pielgrzymi mogą bliżej poznać sakralną stronę Kopalni i wspólnie spędzić czas pod ziemią na skupieniu i modlitwie podczas podróży Szlakiem pielgrzymkowym „Szczęść Boże”. Na najmłodszych czekają bajkowe wyzwania i przygody. Przygotowane z myślą o wspólnej wyprawie z rodzicami lub o szkolnej wycieczce łączą w sobie doskonale naukę i zabawę. Przygoda w grupie to forma aktywnego zwiedzania dla firm, rodzin czy grup znajomych. Wędrówka po podziemiach przeplatana interesującymi zadaniami to świetna okazja, by się zintegrować i wspólnie spędzić wolny czas.

 Trasa turystyczna

Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Nic dziwnego, że do tej pory uroki Trasy turystycznej, głównego szlaku Kopalni Soli „Wieliczka”, podziwiało już 41,5 miliona spragnionych przygody turystów z całego świata. A jej początek zaczyna się w szybie Daniłowicza. To tutaj zwiedzający poznają swojego przewodnika, który podczas wędrówki opowie im o historii i tajemnicach Kopalni. O rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej turysta odwiedzi niezwykłe miejsca, solna skała poddała się mocy ludzkich rąk. Zobaczy wspaniałe maszyny i narzędzia górnicze. Pozna także inną stronę Kopalni. Legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku ujrzy dedykowaną jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Wpadnie w zadumę słysząc kompozycję Fryderyka Chopina towarzyszącą świetlnemu spektaklowi nad brzegiem jednego z solankowych jezior. A gdy posmakuje na koniec specjałów podziemnej karczmy, nabierze sił na wędrówkę Trasą Muzeum Żup Krakowskich. Tutaj na własne oczy zobaczy oprawiony w srebro róg tura z 1534 roku - Róg Bractwa Kopaczy, przeżyje niezapomniane spotkanie z historią, pozna dawne urządzenia i sprzęt górniczy. Dodatkowa trasa to 1,5 km wędrówka w czasie, którą wieńczy wyjazd windą na powierzchnię.

Trasa górnicza

 Roboczy strój, kask, lampa – wyruszający pod ziemię turyści otrzymują ekwipunek godny górników. Na Trasie górniczej przydadzą się również wygodne buty oraz cieplejsza odzież. Przygoda rozpoczyna się od zjazdu najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym - szybem Regis. Nad wyprawą czuwa doświadczony przewodnik zwany przodowym. Zna kopalnię od podszewki, pewnie prowadzi po labiryncie komór i korytarzy, jest dla grupy niedoświadczonych śleprów (początkujących w zawodzie górnika) najlepszym nauczycielem podziemnego fachu. Przodowy każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzieli górniczy zawód oraz zadanie do wykonania. Śleper samodzielnie mierzyć będzie poziom stężenia metanu, wyszukiwać i transportować sól, wyznaczać drogę i badać nieznane sobie komory. Pozna w praktyce codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów. Zawód górnika wymaga zaangażowania, jest przepustką do poznania tajemnic podziemnego świata. Trasa górnicza to niezapomniana przygoda, fascynujące spotkanie z górniczymi tradycjami i obrzędami oraz pomysł na aktywne spędzenie czasu.

Kontakt

Dział Informacji:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.             +48 12 278 73 02    +48 12 278 73 33
    +48 12 278 73 66    

Dział Rezerwacji:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.              +48 12 278 75 43    +48 12 278 75 45
         
    +48 12 278 75 44    

Więcej znajdziesz w naszym Informatorze Turystycznym