Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Brzeg atrakcje turystyczne

Brzeg to piękne miasto w Polsce, w województwie opolskim, siedziba powiatu brzeskiego. Miasto historycznie przynależy do Dolnego Śląska.

Położone nad Odrą, na skraju Równiny Grodkowskiej. Odwiedzając to piękne miasto warto zwrócić uwage na liczne zabytki, które sprawiają, że jest to miejsce z piękną historią. Nazwa miasta pochodzi od polskiej nazwy na brzeg rzeki. 

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego - Przed Zamkiem Piastowskim wznosi się kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Piękną barokową świątynię zbudowano w latach 1734-1739 z inicjatywy jezuitów  na miejscu zburzonego w 1545 r. klasztoru i kościoła dominikanów. Projektantem jednonawowego kościoła był Józef Frisch. W latach 1856-1857 nadbudowano wieże kościoła wg projektu barona von Wilczka oraz otynkowano fasadę.

Ratusz - Ratusz budowano etapami od ok. 1300 r. Dzisiejszy kształt nadała mu przebudowa dokonana w latach 1570-1572 przez Jakuba Parra. Prace nad obiektem podjęto po wielkim pożarze, który jesienią 1569 r. strawił pół miasta włącznie z zabudową rynku.

Synagoga - Klasycystyczna synagoga została zbudowana w XVIII w. Była remontowana pod koniec XIX w. i pod koniec lat 30-tych XX w. Podczas II wojny światowej budynek został zniszczony i przebudowany na cele mieszkalne.

Zamek Piastów Śląśkich w Brzegu - Najważniejszy zabytekBrzegu to bez wątpienia zamek książąt legnicko-brzeskich. Warto go zobaczyć, ponieważ jest zaliczany do najwspanialszych rezydencji doby renesansu nie tylko Śląska, ale całej Polski. Zwiedzających wita wspaniała brama wjazdowa o niesłychanie bogatej dekoracji rzeźbiarskiej, z kamiennymi postaciami fundatorów, popiersiami 12 władców Polski i 12 piastowskich książąt śląskich. Dzieło wytrzymuje porównanie z Kaplicą Zygmuntowską na Wawelu. Podobnie "wawelski" charakter ma zamkowy dziedziniec otoczony krużgankami.