Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Byczyna - atrakcje turystyczne

Byczyna leży na północno - zachodnim krańcu Wyżyny Śląskiej, około 19 km na północ od Kluczborka.

Dokładna data powstania Byczyny nie jest znana, przyjmuje się jednak, że miejscowość ta jest rówieśniczką państwa polskiego: wchodziła, bowiem w skład ziem Mieszka I, Bolesława Chrobrego i ich następców. Musimy pamiętać, że największym atutem Byczyny jest historia.

To ona sprawiła, że miasteczko postawiło na rozwój turystyki i teraz cieszy się ogromną liczbą gości, którzy coraz częściej przybywają by skorzystać z proponowanej oferty turystycznej miasta. Zabytkowe budowle, średniowieczne mury i rycerska warownia stanowiąca miejsce, w którym zatrzymał się czas, to tylko niektóre z walorów i atrakcji, jakie ma do zaoferowania gmina. Między innymi te aspekty zadecydowały o określaniu Byczyny jednym z najciekawszych miejsc Opolszczyzny.


 Atrakcje turystyczne – czyli co warto zobaczyć?

Centrum miasta -ścisłe centrum Byczyny o wielowiekowej tradycji, opasa kilometr murów obronnych zachowanych prawie w całości w dobrym stanie. Wizytówką są również dwie wieże bramne: „Polska” i „Niemiecka” oraz baszta „Piaskowa”. Baszta Polska zamyka miasto od wschodu, Niemiecka od zachodu, Piaskowa od południa.

Rynek z Ratuszem - Spacerując wąskimi i krętymi uliczkami można podziwiać stare zabytkowe kamienice oraz malowniczy Rynek z Ratuszem, w którym swoją siedzibę ma Urząd Miejski w Byczynie.

Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny Różańcowej - można w nim podziwiać zabytkowy ołtarz główny (XVIII w.) z malarskim przedstawieniem Świętej Trójcy, z rzeźbami św. Jana Nepomucena, Jadwigi i dwóch biskupów.

Na terenie gminy zachowały się również 22 cenne zabytkowe cmentarze. Prawdopodobnie z XIV w. pochodzi cmentarz przy kaplicy pw. św. Jadwigi w Byczynie.