Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Góra św. Anny

Góra Świętej Anny to najwyższe wzniesienie grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej o wysokości 408 m.n.p.m. Pierwotnie góra zwana była Górą Chełmską lub Chełmem.

Góra Świętej Anny to najwyższe wzniesienie grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej o wysokości 408 m.n.p.m. Pierwotnie góra zwana była Górą Chełmską lub Chełmem, natomiast w 1679 roku góra wymieniana jest po łacinie jako monte Heim. Nazwa wywodzi się imienia świętej Anny patronki klasztoru znajdującego się na górze będącego celem katolickich pielgrzymek. W historii upowszechniła się także nazwa polska Święta Anna. W języku niemieckim nazywana jest Sankt Annaberg. Część miejscowości leży na stokach wzniesienia o tej samej nazwie,  na którym stoją bazylika i sanktuarium, z rzeźbą św. Anny Samotrzeciej (XV wiek). W latach 80. XV w. na szczycie pobliskiej góry zbudowano kościół albo kaplicę.  Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:  obszar Góry Świętej Anny zespół klasztorny franciszkanów kościół pw. św. Anny z 1490 roku, przebudowany w 1665 r. i w XVIII wieku, klasztor z lat 1730–1749, przebudowany w 1905 roku, dziedziniec krużgankowy z przełomu XVIII i XIX wieku, 26 kaplic Drogi Męki Pańskiej i Dróżek Matki Boskiej z XVIII wieku, 6 kaplic maryjnych z XVIII wieku, kaplica pw. św. Józefa z połowy XVIII wieku, mogiła powstańców śląskich, 2 mogiły żołnierskie, dom pielgrzyma, część centralna i skrzydło zachodnie, ul. Jana Pawła II, z lat 1929–1939, karczma, obecnie dom mieszkalny, ul. Leśnicka, z przełomu XVIII i XIX wieku, dom Związku Polaków w Niemczech, obecnie Muzeum Czynu Powstańczego, z początku XX wieku, dom, Rynek 11, z 1810 roku, piec wapienniczy – szybowy, obok amfiteatru, z połowy XIX wieku.