Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Niemodlin

Niemodlin leży w krainie geograficznej zwanej Równiną Niemodlińską w samym centrum dużego kompleksu leśnego jednego z największych na Opolszczyźnie - Borów Niemolińskich

Niemodlin leży w krainie geograficznej zwanej Równiną Niemodlińską w samym centrum dużego kompleksu leśnego jednego z największych na Opolszczyźnie - Borów NiemolińskichOkolice Niemodlina, to także ciekawy zespół krajoznawczy regionu. Z punktu widzenia turystyki i krajoznawstwa najciekawiej zapowiada się zachodni skraj Borów Niemodlińskich, zwłaszcza gdy weźmie się pod również uwagę leżące w jego pobliżu miasteczka i wsie. Przez ten teren przewija się rzeka Ścinawa Niemodlińska prawobrzeżny dopływ Nysy Kłodzkiej. Jej biegowi towarzyszą osiedla, leśne polany, łąki nadbrzeżne i liczne stawy.


 Atrakcje turystyczne – czyli co warto zobaczyć?

Zamek w Niemodlinie - Zamek Niemodlin wzniesiony został przez rodzinę książęcą Bolesława I aby bronić ziem opolskich. Podbijany, burzony, palony i zdobywany przez europejskie mocarstwa, mimo setek lat wojen stoi dumnie i do dziś czuwa nad ziemiami opolskimi. Jest odbiciem polskiej historii, kamieniem szlachetnym o który walczyli Niemcy, Czesi, Polacy; księgą na której stronach zapisała się historia regionu, historia Polski, Europy. Każda cegła, każdy fragment muru niesie za sobą oddzielną opowieść ilustrowaną stylami architektury. Mury, podziemne tunele, lochy oraz ukryte pomieszczenia być może nadal kryją skarby zachodniej Polski, należące do najpotężniejszych rodów tamtego okresu, chowane tu przed wojenną zawieruchą przez 700 lat historii Zamku. Okoliczni mieszkańcy wciąż przekazują sobie historie o tajemniczych mieszkańcach Zamku. O niektórych chciałoby się zapomnieć inne śmieszą i wciąż wzruszają. Smutna legenda Białej Damy z Niemodlina, wesoła historia figlarnej Ciotki Elżbiety czy dramatyczne wydarzenia z udziałem Rozpustnych Mnichów do dziś wracają w opowieściach, a duchy często pojawiają się nad zamkową kaplicą. Zamek od zawsze był inspiracją dla twórców kultury, artystów, malarzy, pisarzy i poetów. Zaintrygowany magią okolicy Jan Jakub Kolski zrealizował tu swój słynny film Jasminum. Od niedawna Zamek znów ma polskich właścicieli, którzy odkupili go od Włochów i zamierzają przywrócić mu dawną świetność a przede wszystkim ponownie otworzyć dla zwiedzających. Zamek książęcy Niemodlin z radością powita wszystkich chcących poznać jego tajemnice i historię oraz tych, którzy chcą ją pisać wspólnie z nowymi właścicielami.

Arsenał - Pochodzący z XVII wieku arsenał broni w Niemodlinie to jeden z niewielu takich obiektów w Polsce. Warto zwrócić na niego uwagę, szczególnie, że znajduje się przy murach miejskich w pobliżu dawnej bramy miejskiej.

Kościół Wniebowzięcia NMP - Kościół pochodzi z końca XIII wieku, w XV wieku dobudowano wieżę i nawę. Kościół kilkukrotnie był odnawiany i rozbudowywany. Obecnie kościół można podziwiać w pełnej okazałości.