Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Nysa atrakcje turystyczne

Nysa leży w południowo-zachodniej części Opolszczyzny, nad rzeką Nysą Kłodzką, u podnóża Sudetów. Przez kilkaset lat miasto było stolicą Księstwa Biskupiego oraz jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i gospodarczych ówczesnej Europy. Do dzisiaj można tutaj podziwiać wiele cennych zabytków z różnych epok historycznych.

 

Z myślą o turystach na obrzeżach miasta nad Jeziorem Nyskim zlokalizowano rozległy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, który stanowi centrum uprawiania sportów wodnych oraz jest punktem wypadowym dla turystyki pieszej i rowerowej. Do najciekawszych obiektów zaliczyć należy Twierdzę Nyską oraz Bazylikę św. Jakuba. Obecnie, ze względu na liczne uczelnie wyższe, Nysa stała się również miastem studenckim.

 

Twierdza Nysa - Od najdawniejszych dziejów przez Nysę przechodziły liczne szlaki handlowe, co sprzyjało jej rozwojowi. Aby zabezpieczyć się przed częstymi grabieżami, jak wiele innych miast średniowiecznych, Nysę otoczono murami obronnymi z wieżami i basztami. Ich widok przedstawia drzeworyt zamieszczony w Kronice Świata z 1493 r. Wraz z rozwojem technik wojennych modernizowano systemy obronne miasta.

Bazylika św. Jakuba - Monumentalne wnętrze świątyni, wsparte na wysokich filarach sklepienie, kolorystyka dają sumę wrażeń z pogranicza świata realnego i mistycznego. To wspaniałe dzieło architektury gotyckiej stworzył człowiek natchniony ręką Boga. Początki budowli sięgają XII w.

Piękna Studnia - jedna z najdawniejszych studni miejskich, nazywana tak ze względu na bogatą dekorację. Stoi w pobliżu rynku, na początku ulicy Wrocławskiej. Jest obiektem unikatowym w skali kraju, uznawanym za arcydzieło barokowej sztuki kowalskiej. Stanowi zarazem jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków Nysy. 

Fontanna Trytona - jest to piękna, barokowa fontanna, która wzorowana była na rzymskiej fontannie del Tritone

Dzwonnica - Dzwonnica z 1474 r. jej budowy nigdy nie zakończono. Według planów miała być ponad trzykrotnie wyższa, jednak nie pozwolił na to grunt na którym stoi dzwonnica.

 

 


 

Informacja Turystyczna - Bastion św . Jadwigi
ul. Piastowska 19
48-300 Nysatel. +48 77 433 49 71
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.informacja-turystyczna.nysa.pl

 

Zaprasza od poniedziałku do niedzieli w godzinach:

 

 8.00 - 16.00 - w okresie od 1 października do 31 maja

 

10.00 - 18.00 - w okresie od 1 czerwca do 30 września