• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpg

Miasto Opole - Stolica Polskiej Piosenki

Opole to stolica województwa opolskiego, jest to najmniejsze i jedno z najstarszych miast powiatowych w Polsce. 

Opole znane jest przede wszystkim jako stolica polskiej piosenki. To w opolskim amfiteatrze od 52 lat odbywa się znany na cały kraj i nie tylko Festiwal Polskiej Piosenki. Choć przez tą miejscowość przepływa tylko jedna rzeka Odra, to ma ona tu swoje liczne dopływy i stare korytaDzięki temu występują tu dwie wyspy: Pasieka i Bolko. Oprócz dość dużego zróżnicowania przyrodniczego znajdziemy tu także wiele zabytków, a są to między innymi: Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego, Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, czyli najstarsza opolska świątynia, wieża Piastowska, ratusz i neogotycka wieża ciśnień. Oprócz tego na wszystkich mieszkańców i turystów w Opolu czeka też wiele atrakcji.

 

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

Muzeum Wsi Opolskiej

Jest to muzeum na wolnym powietrzu, które już od 50 lat prezentuje zabytki drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego. Wchodząc przez drewniana bramę na obszar muzeum od razu czujemy specyficzny zapach i możemy się poczuć jakbyśmy się przenieśli w czasie. Wszystkie chaty są tu wyposażone w oryginalne sprzęty, narzędzia i meble. Spacer w tym wyjątkowym miejscu to niepowtarzalna okazja do poznania prawdziwej historii tego regionu.

Muzeum jest udostępnione w całości tylko od połowy kwietnia do połowy października. Ceny biletów: przedszkolny 1 zł, ulgowy 5 zł i normalny 10 zł.

 

 

Wyspa Bolko

Wyspa Bolko to idealne miejsce na każdy dzień w roku. Na wyspie jest park, a w jej centrum oprócz małego stawu i kawiarenki znajduje się opolski ogród zoologiczny. W każdy ciepły weekend ustawiają się tu ogromne kolejki, by podziwiać między innymi afrykańskie okazy zwierząt. W parku jest wiele alejek i ścieżek rowerowych na których można spotkać wielu biegaczy, kolarzy, rolkarzy i po prostu zwykłych spacerowiczów.

 

Rynek Starego Miasta

Mając na myśli Rynek Starego Miasta nie można zapomnieć o obiektach które są tuż obok, czyli o moście Groszowym, na którym zakochani zaczepiają swoje kłódki, a kluczyki wrzucają do kanału Młynówka na znak nierozerwalnej miłości, placu Wolności, wieży Piastowskiej, z której widać panoramę całego miasta i oczywiście o opolskiej Wenecji. Idąc dookoła ratusza warto też spojrzeć w dół i zobaczyć Aleję Gwiazd. Natomiast wieczorny spacer wzdłuż pięknie oświetlonych kamieniczek dodatkowo urozmaici dni spędzone w Opolu. Warto jeszcze przejść się pod amfiteatr, to tam przy Stawku Barlickiego dwa razy dziennie przy fontannie puszczane są klimatyczne, stare piosenki.

 

 Wieża Piastowska

Wieża Piastowska to pozostałość po nieistniejącym dziś Zamku Piastowskim, zlokalizowanym na odrzańskiej wyspie Pasiece, w części zwanej Ostrówkiem. Należy do najstarszych w kraju zabytków architektury obronnej, pełni też rolę symbolu Opola i województwa opolskiego.

 

 Muzeum Polskiej Piosenki

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu to jedyna taka instytucja kultury w Polsce, której celem jest utworzenie centrum informacji o polskiej piosence, ochrona jej dorobku i popularyzacja muzyki polskiej.