Otmuchów
Początki Otmuchowa giną w mrokach historii. Ze względu na geograficzne położenie miejscowości należy przypuszczać, że już w czasach przed chrystianizacją istniała na tam osada słowiańska, która z czasem się powiększyła.
Początki Otmuchowa giną w mrokach historii. Ze względu na geograficzne położenie miejscowości należy przypuszczać, że już w czasach przed chrystianizacją istniała na tam osada słowiańska, która z czasem się powiększyła. Położenie na dawnym szlaku handlowym z Czech do Polski wpływało zapewne na jej rozwój. Wraz z powstaniem biskupstwa wrocławskiego w 1000 roku Otmuchów stał się posiadłością biskupów wrocławskich.
Atrakcje turystyczne – czyli co warto zobaczyć?
Zamek biskupi - Historycy uważają, że zamek pochodzi z XI wieku. Budowała leży na granitowym wzgórzu (225 m. n.p.m.) i panuje nad całą okolicą. Usytuowany jest na wczesnohistorycznym szlaku handlowym prowadzącym do Czech.
Pałac barokowy - Autorem leżącego u podnóża zamkowego wzgórza pałacyku jest znany barokowy architekt Michał Klein. Budowla ta jest często nazywana Dolnym Zamkiem. Została wybudowana w ciągu jednego roku (1706- 1707).
Mury obronne - W 1396 roku zakończono budowę obwarowań miejskich. Dzisiaj możemy oglądać jedynie nielicznie zachowane ich fragmenty. Od zachodu biegły one skrajem wzgórza, na tyłach kościoła i dawnego Internatu Liceum i ty skręcały na wschód między dzisiejszym ulicami Cichą, a Reymonta.
Ratusz miejski - Od 1511r. Otmuchów posiada ratusz. Siedziba samorządu władz miasta mogła powstać dopiero wtedy gdy samorząd taki się utworzył, a więc w 1511r. Nad wejściem do ratusza widnieje data początkowa, rok 1538, oraz ozdobny kartusz z herbem biskupa Jakuba Salzego.
Kośćiół pw. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego - Otmuchowski kościół należy do wybitnych przykładów grupy kościołów emporowo- bazylikowych, która należy do pewnego typu rozwiązań wnętrz jednoprzestrzennych. Budowniczym, a może i nawet projektantem był Jan Piotr Dobler, pochodzący z Wiednia.