Zwiedzaj z nami
południową Polskę!
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
facebook icon
instagram icon
youtube icon

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Zaledwie kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią miasta kryją się podziemne wyrobiska, w których na każdym kroku można poczuć fascynującą historię miejsca i zobaczyć ślady wielkiej rewolucji przemysłowej. Pod koniec XVIII wieku w tych okolicach odkryto pokłady węgla kamiennego i wkrótce rozpoczęto budowę Kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, łączącej Zabrze i Chorzów. 

Zaledwie kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią miasta kryją się podziemne wyrobiska, w których na każdym kroku można poczuć fascynującą historię miejsca i zobaczyć ślady wielkiej rewolucji przemysłowej. Pod koniec XVIII wieku w tych okolicach odkryto pokłady węgla kamiennego i wkrótce rozpoczęto budowę Kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, łączącej Zabrze i Chorzów. 14-kilometrowa Sztolnia, której drążenie siłą niemal wyłącznie ludzkich mięśni trwało aż 64 lata, okazała się najdłuższą budowlą hydrotechniczną w europejskim górnictwie węglowym!

 Swoją niezwykłą wyprawę rozpoczniesz w zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej, w której znajdują się fragmenty oryginalnego jej wyposażenia. Tam znajduje się punkt recepcji turystów, z którego pod opieką przewodnika udasz się w głąb ziemi.

Trasa obejmuje wyrobiska zarówno sztolni, jak i kopalni, w przekrojowy sposób obrazując, jak rozwijała się technika górnicza od końca XVIII wieku do czasów współczesnych. Dowiesz się, jak wyglądało drążenie sztolni w twardych skałach. Dotkniesz czarnego złota w unikatowym na skalę Europy chodniku wykutym w całości w pokładzie węgla. Zobaczysz rekonstrukcję podziemnego portu przeładunkowego z ruchomym, drewnianym żurawiem. Przyjrzysz się działaniu autentycznych, pracujących urządzeń, kombajnów, przenośników, ładowarek i wielu innym, w największym w Polsce podziemnym parku maszyn górniczych.

Podczas gdy czas przemysłu ciężkiego powoli się kończy, poindustrialne obiekty Zabrza zyskują nowe funkcje – dla podziemnych wyrobisk rozpoczęła się era turystyki. Przywrócenie wyrobisk sztolni do stanu umożliwiającego prowadzenie ruchu turystycznego było niełatwym zadaniem. Udrożniony został 2,5-kilometrowy, zabrzański odcinek Sztolni, w którym zalegały ogromne ilości mułu, przy czym nikt nie wiedział, jaki jest faktyczny stan obiektu. Prace rozpoczęto w 2009 roku, a w ich trakcie odkrywano coraz to nowe, niezwykłe fragmenty dawnych podziemi, takie jak chodnik wykuty w pokładzie węgla, wyrobiska prowadzące ze Sztolni do poziomu 80 kopalni Królowa Luiza. Zdecydowano się też na udrożnienie drugiej, północnej nitki Sztolni.

Obecnie, gdy prace już się kończą, wiemy, że podjęty trud miał sens. Podziemne zabytki są świadectwem niezwykłej historii tego regionu i pozwalają zachować pamięć o naszej tożsamości. Dzięki nim możemy w wyjątkowych, autentycznych przestrzeniach opowiedzieć niezwykłe historie o Śląsku i Ślązakach.

 

 Chcesz zrozumieć Śląsk? Przyjedź!

 

Wybrana oferta edukacyjna - całość dostępna na stronie www.sztolnialuiza.pl

 

 

 

Wiek: przedszkole (3-6 lat)

Czas trwania: 75 min

Grupa: max 14 osób + 1 opiekun

W trakcie zwiedzania XIX-wiecznych wyrobisk kopalni dzieci zdobywają informacje na temat węgla, odkrywają m. in. sposoby jego wydobycia. Poznają także podstawowe narzędzia górnicze oraz elementy stroju górniczego, a następnie zdobytą wiedzę sprawdzają za pomocą gry interaktywnej, która wymaga od nich uwagi i zaangażowania. Dzieci ćwiczą też umiejętność pracy w grupach. Wycieczka kończy się przejazdem kolejką spągową Karlik, wspólnym czytaniem legendy o Skarbniku w formie teatrzyku Kamishibai i muzyczną zabawą „Węgielek Muzykant”, w trakcie której najmłodsi wcielają się w rolę orkiestry górniczej.


W programie:

- zwiedzanie XIX-wiecznych wyrobisk

- poznanie węgla i narzędzi górniczych

- znajomość strojów górniczych, strojów regionalnych

- legenda o Skarbniku w formie teatrzyku Kamishibai

- gra memory o tematyce górniczej

- muzyczna zabawa „Węgielek Muzykant"

 

.

 

 

Wiek: przedszkole (3-6 lat)

Czas trwania: 60 minut

Grupa: max 14 osób + 1 opiekun

To doskonały sposób, aby pokazać dzieciom tajniki pracy górniczej: sposób wydobywania węgla i narzędzia jakimi się posługiwano. W czasie trwania wycieczki dzieci poznają poprzez zabawę polisensoryczną proces powstawania węgla oraz przede wszystkim jego zastosowanie. Mali pomocnicy sztygara spotykają się też z żywym Skarbnikiem, który opowiada im legendy związane z trudem górniczym. Zakończeniem zajęć jest przejażdżka kolejką spągową Karlik, zabawa w grze „Czarne korytarze” oraz pokaz jednego z dwóch filmów animowanych: ”Jak powstał węgiel” lub „Łysek z pokładu Idy”.

W programie:

- zwiedzanie XIX-wiecznych wyrobisk

- poznanie węgla i narzędzi górniczych

- zabawa polisensoryczna nt. powstawania węgla „Jak powstał węgiel”

- spotkanie z żywym Skarbnikiem

- zabawa „Czarne korytarze”

- pokazanie rzeczywistego środowiska pracy górnika, budowanie autorytetu, szacunku dla ciężkiej pracy

- film animowany „Jak powstał węgiel” lub "Łysek z pokładu Idy"

 

 

 

 

 

Wiek: 7-12 lat

Czas trwania: 60 minut

Grupa: max 14 osób + 1 opiekun


Podczas wędrówki po XIX-wiecznej sztolni uczniowie poznają śląskie piosenek i gwarę oraz tradycyjne śląskie stroje. Nauka przebiega w nowoczesnej formie, z użyciem Infokiosków z grami multimedialnymi, znajdującymi się w podziemiach. Dzieci spotykają też prawdziwego Skarbnika, słuchają legendy o ciężkiej pracy górnika i zwiedzają stare wyrobiska Kopalni Luiza.


W programie:

- zejście do XIX wiecznych wyrobisk kopalni „Królowa Luiza”

- aktywne zwiedzanie wyrobisk górniczych

- spotkanie ze Skarbnikiem

- zabawa ze ślonskom godkom

- poznanie śląskich piosenek

- przejażdżka kolejką spągową „Karlik"

 

Sztolnia Królowa Luiza - Park 12C

41-800 Zabrze, ul. Mochnackiego 12

www.sztolnialuiza.pl