Galeria Figur Stalowych Zakopane

Galeria Figur Stalowych Zakopane – czy ten świat nie wygląda znajomo?

Zakopane może kojarzyć się z górami, skocznią narciarską czy po prostu zimą. To wszystko jest jak najbardziej zrozumiałe. Musimy jednak pamiętać o tym, że są miejsca, które potrafią zaskakiwać na różne sposoby. Jednym z takich miejsc jest zakopiańska Galeria Figur Stalowych. Co można powiedzieć o tej atrakcji?

Świat rzeźb

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że chodzi o świat, w którym widzi się wyłącznie rzeźby. Co więcej, nie można powiedzieć, że jest to atrakcja dla dzieci lub dorosłych. Możemy mówić o świecie, w którym są postacie z bajek, jak i ze świata muzyki. Do tego choćby postacie filmowe czy politycy. Trudno powiedzieć, czy każda osoba znajdzie sobie kogoś bliskiego, ale na pewno można mieć spore nadzieje.

Na dodatek to niesamowite “towarzystwo” związane jest z recyklingiem. Dokładnie rzecz ujmując, chodzi o wykorzystanie elementów pochodzących z recyklingu złomu stalowego. Być może trudno będzie w to uwierzyć, ale początek działalności nie oznaczał tak gigantycznego sukcesu. Wszystko zaczęło się od stolika ze szklanym blatem. Stolika, który powstał na bazie silnika V8. Obecnie na kolekcję składa się 600 figur. Rzecz jasna na tym nie koniec – pracownicy zdają sobie sprawę z tego, że nie wolno się zatrzymywać. Celem jest nieustanne parcie do przodu! Z drugiej strony pracownicy muszą też zachowywać cierpliwość. Obecny stan nie stał się z dnia na dzień. To efekt niezwykle ciężkiej pracy. Wiele osób z pewnością nie ma pojęcia o tym, jak dużo czasu należy poświęcić, aby pojawiały się kolejne figury. Zresztą spójrzmy na fakty – każda nowa figurka w kolekcji to minimum miesiąc pracy. Dużo, ale praca może trwać nawet 8 miesięcy! Wiemy też, że najbardziej czasochłonne jest tworzenie samochodów. Na stronie działalności widnieje informacja mówiąca o tym, iż czwórka osób może pracować nad autem nawet 7 000 roboczogodzin. Warte podkreślenia w tym jest też to, że figury powstają za sprawą rąk. Oznacza to mniej więcej tyle, że pracownicy nie widzą powodów do korzystania z odlewów lub maszyn ciężkich. Oczywiście jest w związku z tym naprawdę ciężko, ale każda praca jest niepowtarzalna.

Ważne jest też to, że Galeria Figur Stalowych powstała nie tylko dzięki tym, którzy tworzyli kolejne figury. Te osoby odpowiadały głównie za wykonanie. Za pomysły odpowiadali przyjaciele czy ludzie, którzy obserwowali kolekcje. Fakt ten dodaje miejscu swego rodzaju wyjątkowości. Mamy dzieło twórców i zwiedzających – kolekcja na miarę oczekiwań. Naturalnie cały czas można mówić o podążaniu taką drogą. Pomysły można przesyłać przez internet (adres podany jest na stronie działalności). Warto też zwrócić uwagę na nastawienie pracowników – możemy przeczytać o tym, że jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia.

Nie wszystko w Zakopanem

Istotne jest też to, że w Zakopanem nie znajdziemy całej kolekcji. Galeria Figur Stalowych znajduje się w Warszawie, Pruszkowie, Zakopanem i na Pradze. To pokazuje, że kolekcja cieszy się zainteresowaniem nie tylko w Polsce.

Adres zakopiańskiej Galerii Figur Stalowych to Centrum Handlowe Krupówki 40. Właśnie tam można znaleźć 80 figur. Jest to namiastka całej kolekcji, ale i tak zainteresowani mogą być pewni widoku zapierającego dech w piersiach. W końcu niełatwo o miejsce, gdzie mamy postacie z bajek, motory czy samochody.

Wychodzenie poza ramy

Nie ma co ukrywać, że wizyta w galerii może kojarzyć się z czymś, gdzie wszystko sprowadza się do wzroku. Obcowanie ze sztuką, ale nie tak, jak może niektórzy by chcieli.

Galeria Figur Stalowych to coś zupełnie innego. Tutaj nie istnieją dobrze nam znane schematy. Tu kontakt ze sztuką jest nieograniczony. Goście mogą dotykać figur, wsiadać do pojazdów czy wręcz zabawiać się z ulubionymi postaciami. Powinno się to jednak odbywać w granicach rozsądku. Szaleństwo, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Warto również mieć świadomość tego, że przyjęcie takiego podejścia ma związek z filozofią działalności. Ludzie odpowiedzialni za kolekcję wierzą, iż bezpośrednie obcowanie ze sztuką ma najlepszy wpływ na wyobraźnię. W szczególności tyczy się to najmłodszych. Można wręcz zauważyć, że artyzm i zabawa to niekoniecznie dwa światy, które muszą funkcjonować osobno. To dwa światy, które mogą tworzyć jedną całość i co najważniejsze, ta całość może okazać się piękna.

Wychodzenie poza ramy dotyczy też recyklingu. Jak już wiesz, dzieła powstają ze złomu. Dla wielu osób tego typu słowa mogą nie brzmieć dobrze, ale naturalnie nie jest to coś, czym należy się sugerować. To tylko dowód na to, że część ludzi nie ma pojęcia o recyklingu i ekologii. Recykling i ekologię często traktuje się jako zło konieczne, a tak być nie powinno. To sprawy, które wymagają starannej uwagi i co najważniejsze, do obu tych spraw można podejść kreatywnie. Nie bez przyczyny pracownicy uważają, że jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia. Warto też spojrzeć na szczegóły – dzieła powstają z kół zębatych, skrzyń biegów, klocków hamulcowych, przekładni, łańcuchów, śrub czy nakrętek. Przydać się może absolutnie wszystko! Gdyby ktoś miał ciągle wątpliwości, pora zainteresować się wartością całej kolekcji. Zawsze mogą pojawiać się różne opinie, ale wartość całej kolekcji to 10 mln € – taka informacja musi działać na wyobraźnię.

Z kim zwiedzać?

Galeria Figur Stalowych to miejsce, które może zadowolić młodszych i starszych. Dobrym pomysłem może więc okazać się wizyta całą rodziną. Niemniej zdarzają się różne okoliczności i tym samym niekiedy taka wizyta jest po prostu niemożliwa. W takiej sytuacji nie trzeba jednak myśleć o samodzielnej wizycie – w Galerii Figur Stalowych mogą pojawić się także grupy zorganizowane! Wizyta grupą zorganizowaną to zawsze dodatkowy atut. W końcu towarzyszący ludzie mają wpływ na odbiór wydarzenia.

Pamiętajmy też o tym, że wizyty grup szkolnych to nie tylko spędzanie czasu na atrakcjach. To również możliwość obserwowania historii. Z jednej strony mamy postacie z bajek, ale z drugiej są motory czy samochody, obok których trudno przejść obojętnie. Do tego recykling i ekologia. Możemy rozmawiać o ofercie, którą można oceniać na wiele sposobów. Widzimy też, że nie trzeba szukać kompromisów – można sprawić, że wszyscy (czy też niemal wszyscy) będą całkowicie usatysfakcjonowani.

Skoro już jesteśmy przy satysfakcji, warto zwrócić uwagę na przygotowane udogodnienia. Przez udogodnienia należy rozumieć toalety, miejsca dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, szatnię tylko dla gości galerii i Centrum Handlowe. Galeria Figur Stalowych w Zakopanem to coś fantastycznego, ale przecież zawsze można szukać czegoś więcej. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby wizyta w Galerii Figur Stalowych nie została połączona z innymi atrakcjami. Zakopane to miasto, które ma wiele do zaoferowania. Warto też spojrzeć na godziny otwarcia – zwiedzanie wyjątkowych rzeźb możliwe jest codziennie. Nie ma znaczenia, czy mamy niedzielę handlową, czy może taką, w której się nie handluje. Godziny otwarcia także możemy uznać za korzystne – w piątek i sobotę kolekcję można oglądać od 10:00 do 20:00. W pozostałe dni rzeźby dostępne są od 10:00 do 19:00.

Świetna odskocznia

Prawdopodobnie często można usłyszeć o tym, że nie ma propozycji idealnych. Pewnie tak jest, ale nie ulega wątpliwości, że Galeria Figur Stalowych to atrakcja, która może urzec naprawdę wielu. Nie wszyscy muszą przepadać za rzeźbami, ale przecież nie chodzi tylko o rzeźby. Galeria Figur Stalowych jest nawiązaniem do wielu istotnych wydarzeń. Możemy rozmawiać o postaciach z bajek, ale też o motorach czy samochodach. Już samo to pokazuje, jak wielkie grono ludzi może znaleźć coś bliskiego sobie. Coś przywołującego piękne wspomnienia.

Do tego wpływ na kolekcję – jeżeli czegoś brakuje, nie pozostaje nic innego jak podzielenie się tym faktem. Głosy klientów nie są lekceważone, ale na ewentualne pojawienie się nowej figury trzeba trochę poczekać. Oczywiście absolutnie warto to zrobić. Wystarczy spojrzeć na dotychczasowe efekty. Zakopiańska kolekcja to nie jest przypadek – to dzieła, za którymi stoją profesjonaliści.