Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa to nie tylko eksponaty i opisy - nie oczekuj przysłowiowej muzealnej ciszy.

Tu się dużo dzieje! W dusznickim młynie papierniczym wciąż wyrabia się papier. Obecni papiernicy – tak samo jak ich poprzednicy przez ponad cztery wieki – zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce. Tak powstaje każdy pojedynczy arkusz.

Zwiedzając muzeum na żywo zobaczysz więc, jak wytwarza się papier metodą znaną od średniowiecza. Co więcej – uczestnicząc w warsztatach, samodzielnie wyczerpiesz swoją kartkę. Możesz także wziąć udział w innych praktycznych zajęciach rozwijających kreatywność, oczywiście z wykorzystaniem papieru.

Zapewne nie byłoby młyna papierniczego w Dusznikach, gdyby Chińczycy nie wynaleźli papieru, zaś Arabowie nie sprowadzili ich wynalazku do Europy. Wiodącym tematem wystaw stałych jest zatem historia papieru i sposobu jego wytwarzania na świecie, w Polsce, na Śląsku. Pamiętamy przy tym, że materiału o właściwościach papieru ludzie poszukiwali na długo przed jego wynalezieniem. Chodziło przede wszystkim o możliwość zapisywania informacji. Potem potrzebny był jeszcze sposób na jej powielanie – tak narodził się druk, który również jest obecny w naszej ekspozycji.

Więcej dowiecie się na stronie: www.muzeumpapiernictwa.pl