Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra - dlaczego warto tu przyjechać?

Są miejsca, które mają za sobą wiele lat pięknej historii i Twierdza Srebrna Góra bezsprzecznie zalicza się do takiego grona. Wystarczy powiedzieć, że mamy do czynienia z unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy. Już samo to znaczy wiele.

Twierdza Srebrna Góra – historia

Zrozumienie pewnych rzeczy wymaga nawiązania do tego, co już jest za nami. Najlepiej zacząć od samego początku, czyli tego, co działo się od 1765 do 1777 roku (powstanie). W tamtym okresie można było mówić o jednej z najnowocześniejszych fortyfikacji w Europie – biorąc pod uwagę typ, jakim jest Twierdza Srebrna Góra. Gdyby kogoś interesowała popularność, na pewno warto pomyśleć o tym, jak przedstawiał się Donjon. W ogóle Donjon jest przykładem tego, że zainteresowanie niekoniecznie przemija – popularność nieustannie jest spora! Zresztą wydaje się, że mowa o czymś, co nie powinno dziwić. To w końcu jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej!

Twierdza Srebrna Góra – teraźniejszość

Twierdza Srebrna Góra

Jak się można domyślić, jest to jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Ponadto nie ulega wątpliwości, że warownia zalicza się do największych górskich założeń obronnych na kontynencie. Ważne jest też, że w 2002 roku pojawił się pierwszy w kraju Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze. Było to niezwykle istotne wydarzenie, gdyż chodziło o kluczowy podmiot w działaniach na rzecz renowacji i zagospodarowania fortyfikacji. Do tego wypada wspomnieć, że wyjątkowość obiektu została doceniona. W 2004 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Twierdzy Srebrna Góra status pomnika historii. Nie można też zapomnieć o tym, co wydarzyło się w 2007 roku. Był to rok, w którym doszło do powołania srebrnogórskiej grupy rekonstrukcyjnej. Od tamtej pory turyści oprowadzani są przez żołnierzy przewodników

Dobrze też zastanowić się nad tym, do kogo skierowana jest oferta. Można podejrzewać, że na ten temat są różne opinie i absolutnie nie ma w tym niczego zaskakującego. Atrakcja odpowiada na oczekiwania miłośników historii, przyrody, turystyki czy sportu. Można też spojrzeć inaczej – mowa o miejscu, w którym trzeba liczyć się z turystami indywidualnymi, jak i grupami zorganizowanymi. Wiek rzecz jasna też nie ma znaczenia.

Nie tylko burzliwa przeszłość

Twierdza Srebrna Góra

Z Twierdzą Srebrna Góra wiąże się niełatwa historia. Tym samym atrakcję można uznać za szansę na przeniesienie w przeszłość. Możliwość, dzięki której łatwiej będzie zrozumieć pewne kwestie. Z drugiej strony Twierdza Srebrna Góra może posłużyć jako miejsce różnorakich eventów – robi się wiele, aby wychodzić naprzeciw pojawiającym się oczekiwaniom.

Być może niektórzy teraz zastanawiają się nad konkretami, ale czy jest nad czym myśleć? Ograniczenia są głównie w naszych głowach i tym samym możemy mówić choćby o szkoleniach, integracyjnych imprezach firmowych czy kobiecych i męskich wypadach. Dla każdego powinno znaleźć się coś ciekawego. Wypada też odnieść się do cen – osoby zainteresowane ofertą muszą mieć świadomość tego, że usługa wyceniana jest indywidualnie. Cena zależy od liczby osób, rodzaju cateringu i wymagań klienta.

Grupy zorganizowane – wycieczki szkolne

Twierdza Srebrna Góra

Jak już wcześniej była mowa, w Twierdzy Srebrna Góra można zetknąć się z grupami zorganizowanymi. Nie ma co ukrywać, że fakt ten jest dużą szansą dla wycieczek szkolnych. O wyjazdach szkolnych słyszy się dość regularnie i w zasadzie wszystko sprowadza się do wyboru odpowiedniego kierunku.

Tymczasem Twierdza Srebrna Góra to nie jest propozycja, dzięki której można odpocząć od nauki. To ciekawe spędzanie czasu połączone z nauką. W końcu chodzi o historię, przyrodę i sport. Ponadto możemy opowiadać o poszerzaniu horyzontów. Zdarza się, że ludzie nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co się dzieje (czy też działo) wokół.

Oczywiście wyjazd grupy zorganizowanej to zawsze wiele formalności, którymi bezsprzecznie należy się zająć. Zatrzymajmy się przy rezerwacji – rezerwacji wymaga się dla grup powyżej 20 osób. Nie ma żadnych wyjątków – tyczy się to całej oferty. Istotne jest też jasne określenie oczekiwań, wszak Twierdza Srebrna Góra przygotowana jest na przeróżne sytuacje.

Co dla grup zorganizowanych?

Twierdza Srebrna Góra

Wśród propozycji dla grup zorganizowanych znajdziemy wycieczkę kadeta, nocne zwiedzanie, zwiedzanie z przygodą, pakiet armata i grę forteczną. Zrobiono wiele, aby każda osoba mogła znaleźć coś satysfakcjonującego.

Przyjrzyjmy się szczegółom – wycieczka kadeta to coś dla osób zainteresowanych życiem żołnierzy. Na liście oferowanych usług znajdziemy musztrę żołnierską, prezentację broni czarnoprochowej, zapoznanie się z życiem żołnierza, konkurencje sprawnościowe i test wiedzy. Uczestnicy otrzymają Patent Oficerski.

Nocne zwiedzanie to po prostu przeniesienie się w czasy osiemnastowiecznych wojen. Co powiesz na niepowtarzalny klimat górskiej fortyfikacji czy prezentację i wystrzały z broni czarnoprochowej? Można też dodać pobór rekrutów, wcielenie do regimentu czy przemarsz przez kazamaty oświetlone za pomocą pochodni.

Zwiedzanie z przygodą oznacza połączenie szkolenia i świetnej zabawy – trudno inaczej określić możliwość wcielenia się w postać żołnierza pruskiego. Za prowadzenie zajęć odpowiada przewodnik ubrany w mundur z epoki napoleońskiej. Do tego jest to osoba wyposażona w replikę broni czarnoprochowej. W programie mamy m.in. pobór rekrutów do służby na twierdzy, naukę musztry epokowej czy pokaz robienia ładunków i pozyskiwania czarnego prochu.

Twierdza Srebrna Góra

Pakiet armata to szansa na wcielenie do obozu artyleryjskiego. Czy taka opcja przedstawia się interesująco? Dodatkowo można mówić o różnorakich atrakcjach – chodzi m.in. o opis sposobu obrony, prezentację kojców strzelniczych czy omówienie zasady działania broni czarnoprochowej. Poza tym odpowiedzi na różne pytania – czy wszyscy wiedzą, jak daleko leciał ładunek armaty? Ile razy w ciągu minuty można było wystrzelić z armaty? Wątpliwości może pojawić się naprawdę sporo.

Przy grze fortecznej mierzą się dwa obozy. Po jednej stronie jest ekipa francusko-polska, natomiast po drugiej koalicja antyfrancuska. Jednym i drugim zależy na tym, aby zdominować przeciwników. Rywalizacja wymaga sprytu, strategii, wiedzy i umiejętności. Należy także pamiętać o tym, że zmagania oznaczają mierzenie się z różnorakimi sytuacjami. Z drugiej strony program zakłada choćby zwiedzanie fortyfikacji czy prezentację broni czarnoprochowej.

Warto też mieć na uwadze, że nie wszystko jest dla wszystkich – zawsze trzeba sprawdzić, do jakich osób skierowana jest dana atrakcja.