Fabryka Robotów w Mosznej - atrakcje Opolskie
Featured

Fabryka Robotów w Mosznej - atrakcje Opolskie

 Fabryka Robotów Filmowych znajduje się w miejscowości Moszna, tuż obok sławnego Zamku Moszna. Miejsce jest fantastyczne, pełne niesamowitej energii i artystycznej duszy.

Są takie miejsca, które po prostu od razu zapadają w pamięć. Świetnym tego przykładem jest Fabryka Robotów. Drugiego takiego miejsca w Polsce nie znajdziemy! Co możemy powiedzieć na temat świata, w którym rządzą roboty?

Fabryka Robotów - atrakcja Opolszczyzny

Można mówić o świecie, który jest wyjątkowy, ale przede wszystkim należy skoncentrować się na filmach sci-fi. Nieprzypadkowo mowa o tych filmach – filmy te stanowią inspirację dla Fabryki Robotów. Krótko mówiąc, roboty powstają na bazie tego, co dzieje się w tego rodzaju produkcjach.

Kiedy spojrzy się na powstałe roboty, można pomyśleć o ciężkiej pracy wielu ludzi. Realia przedstawiają się jednak inaczej. Możemy rozmawiać o ciężkiej pracy, ale praca ta została wykonana tylko przez jednego człowieka. Chodzi o Sebastiana Kucharskiego. Sebastian Kucharski to osoba, która udowadnia, że pasja połączona z ogromną kreatywnością może przynieść fantastyczne efekty.

Jak powstają roboty?

fabryka robotow moszna

Zatrzymajmy się teraz przy powstawaniu robotów. Przedstawienie całego procesu jest raczej niemożliwe. Są rzeczy, których tak naprawdę nie da się opisać słowami (ewentualnie jest to bardzo trudne).

Na pewno należy zacząć od tego, że dzieła powstają ze złomu samochodowego bądź innych odpadów stalowych przeznaczonych do recyklingu. Największe roboty wymagają około 700 godzin pracy. Można więc powiedzieć, że trzeba pracować niemal 30 dni bez przerwy. Daje do myślenia, prawda? Warto też zwrócić uwagę na wagę i wysokość. Najcięższe dzieła mają nawet 900 kilo i dochodzą do 3,5 m wysokości.

Z drugiej strony można też zetknąć się z robotami mającymi kilkanaście centymetrów. To pokazuje, że twórca nie zamierza koncentrować się jedynie na efektywności. Ponadto małe roboty również mogą okazać się urzekające. Ciekawe jest także to, że osoby zwiedzające Fabrykę Robotów mają możliwość zobaczyć niedokończone dzieła. Możliwość oglądania niedokończony dzieł też jest na swój sposób ekscytująca. Takie podejście może przełożyć się na lepsze zrozumienie wykonywanej pracy.

Nie tylko roboty – rzeczy użytkowe

fabryka robotow

Pierwszym skojarzeniem (a może nawet jedynym) są roboty. To zrozumiałe, ale warto też zdawać sobie sprawę z tego, że mowa o miejscu, gdzie znajdziemy nie tylko roboty. W ofercie znajdują się także rzeczy użytkowe. Tym samym w Fabryce Robotów wszyscy mogą znaleźć coś zgodnego ze swoimi oczekiwaniami. Wypada też pamiętać o tym, że w każdym przypadku mamy do czynienia z taką samą techniką.

Ograniczenia są tylko w naszych głowach

fabryka robotow

Często możemy usłyszeć o różnego rodzaju ograniczeniach. Kiedy jednak patrzy się na Fabrykę Robotów, można odnieść wrażenie, że ograniczenia funkcjonują tylko w naszych głowach.

Osoby zwiedzające Fabrykę Robotów nie powinny niczym się dziwić. Gdyby pojawiały się jakieś pytania, całkiem realne, że szybko znajdą się na nie odpowiedzi. Jest to związane z obecnością twórcy dzieł. Co za tym idzie, wszyscy chętni mają szansę na poznanie wyjątkowej pasji.

Warto też wziąć pod uwagę, że mowa o lokalizacji cieszącej się ogromnym uznaniem. W 2017 roku mogliśmy mówić o najlepszym produkcie turystycznym województwa opolskiego. To już wiele znaczyło, ale to był dopiero początek. Najlepszym tego dowodem fakt, że dzieła artysty są rozpoznawalne na całym świecie. Takiego statusu nie uzyska się dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. To potwierdzenie tego, że praca idzie w bardzo dobrym kierunku. Tym samym nie pozostaje nic innego jak tylko kontynuacja działań. W teorii proste, ale czy w praktyce również?

Androidy a cyborgi

fabryka robotow

Wypada także nawiązać do androidów i cyborgów. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym pojęcia te pojawiają się dość często, ale i tak wzbudzają wiele wątpliwości. Najwyższa pora to zmienić! Człowiek powinien wiedzieć, czego należy się spodziewać. To jedyna droga, jeśli chce się zrozumieć otaczającą rzeczywistość.

Androidami określa się roboty humanoidy, czyli sztucznie stworzone istoty lub urządzenia wykonujące pewne zadania. Kształt androidów przypomina ludzkie ciało. Postęp robotyki poskutkował tym, że zaczęły pojawiać się pierwsze działające androidy. Na początku roboty te były postaciami, które mieliśmy wyłącznie w literaturze i filmach sci-fi. Trzeba też przyznać, że najczęściej mówiło się o androidach jako o ludziach. Z tym że sztucznie wyhodowanych i genetycznie zmodyfikowanych.

Przy cyborgach można usłyszeć o organizmie cybernetycznym. Ponadto mowa o pojęciu, które należy określić jako połączenie człowieka z maszyną. Dokładnie rzecz ujmując, chodzi o organizm, którego procesy życiowe wspomagają urządzenia techniczne. Czy też po prostu procesy życiowe są przez te urządzenia realizowane.

Fabryka Robotów – samodzielna wizyta i zwiedzanie z rodziną

fabryka robotow

Jak łatwo można zauważyć, Fabryka Robotów jest miejscem, które jawi się interesująco podczas samodzielnych wizyt, jak i w trakcie wypadów z rodziną.

Bardzo ważne jest też to, że mowa o atrakcjach, które czekają codziennie. Warto też pamiętać o tym, że osoby odpowiedzialne za komfortowe zwiedzanie dbają, aby goście nie mieli najmniejszych powodów do narzekań. W związku z tym godziny otwarcia dla osób indywidualnych nie pokrywają się całkowicie z godzinami otwarcia dla grup zorganizowanych. Istotne jest także to, że godziny czasem mogą nie pasować. W takiej sytuacji może wydawać się, że nie ma dobrego wyjścia, ale prawda jest inna. Fabryka Robotów to teren, gdzie zadowolenie gości jest absolutnym priorytetem. Jeżeli godziny otwarcia nie odpowiadają, można umówić się na inne. Tyczy się to zwiedzania indywidualnego, jak i rodzinnego. Trzeba też odnotować, że zwiedzanie indywidualne możliwe jest cały rok z wyjątkiem lipca i sierpnia. Jak pojawiają się jakieś niejasności, wystarczy skorzystać z telefonu podanego na stronie działalności.

Dobrze też zwrócić uwagę na obowiązujący cennik. Cennik uwzględnia wizytę samodzielną, z rodziną, jak i pojawienie się grupy zorganizowanej.

Grupa zorganizowana – postawienie wyłącznie na rozrywkę?

fabryka robotow

Zatrzymajmy się teraz przy wizytach grup zorganizowanych. Najkrócej mówiąc, chodzi o przedszkola, szkoły czy wycieczki. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że miłe towarzystwo wiele znaczy.

Z drugiej strony nie ulega wątpliwości, że przy wizytach dzieci dużo zależy od wychowawców czy opiekunów. Osoby te niekoniecznie muszą być skłonne do rezygnacji z zajęć lekcyjnych. Warto też zastanowić się nad tym, czy ewentualna wizyta w Fabryce Robotów byłaby postawieniem tylko na rozrywkę?

Poszczególne sprawy można oceniać na różne sposoby, ale nie ma co ukrywać, że Fabryka Robotów może zmienić postrzeganie świata. Wystarczy przypomnieć sobie choćby to, z czego powstają poszczególne dzieła. Złom samochodowy czy inne odpady stalowe mogą jawić się jako rzeczy zupełnie niepotrzebne. Co więcej, nie jest to problem o charakterze marginalnym. Mowa o czymś, co prawdopodobnie zdarza się dość często. Istotne jest także to, że nie chodzi w tym momencie, aby wszyscy zaczęli tworzyć roboty. Po prostu trzeba mieć świadomość tego, że w niektórych przypadkach rzeczy mogą otrzymać drugie życie. Mówi się o tym wielokrotnie, ale chyba niedostatecznie wyraźnie.

fabryka robotow

Dobrze też spojrzeć na to z innej perspektywy. Krótko mówiąc, w przypadku grup konieczna jest rezerwacja terminu. Pojawienie się grup zorganizowanych jest czymś zupełnie innym niż wizyty rodzin. Warto też wiedzieć, że możemy mówić o zwiedzaniu z przewodnikiem. Przewodnikiem jest rzecz jasna autor prac. Kto lepiej przeprowadzi gości przez świat robotów?

Zorganizowanie wyjazdu grupy zorganizowanej – zadanie czasochłonne

Musimy też mieć na uwadze, że wizyta grupy zorganizowanej niesie za sobą konieczność zadbania o wiele formalności. Nie chodzi tylko o fakt, że wizyta w Fabryce Robotów wymaga rezerwacji. Wszystko ma zostać zadbane w najdrobniejszym szczególe. Każda osoba musi być dokładnie przygotowana do wyjazdu. Zwłaszcza że przecież mowa o miejscu, które jest znane w całym kraju. Tym samym w niektórych przypadkach można rozmawiać o naprawdę dalekim wyjeździe.

Przy dalekich wyjazdach należy też zastanowić się nad tym, czy Fabryka Robotów nie będzie czymś w rodzaju głównej atrakcji wyjazdu. W końcu wyjazdy (zwłaszcza dalekie) raczej nie sprowadzają się do jednej lokalizacji. Można wręcz stwierdzić, że jest wprost przeciwnie – czasem warto zadbać o możliwość odwiedzenia jak największej liczby atrakcji. Tak dochodzimy też do kwestii noclegu. Czy ktoś powiedział, że wyjazd ma trwać jeden dzień? Gdy trzeba poświęcić sporo czasu na dojazd, wypada pomyśleć o noclegu. Nocleg może wiele ułatwić i dać nowe perspektywy. Oczywiście znalezienie miejsca noclegowego nie musi być łatwym zadaniem, ale warto myśleć pozytywnie. Zwłaszcza że można znaleźć propozycje o różnorakim standardzie.

Fabryka Robotów – dobrze tu wrócić!

fabryka robotow

Często jest tak, że po odwiedzeniu jakiejś atrakcji od razu zaczynamy myśleć o kolejnych. To zrozumiałe, ale powroty także mogą okazać się na swój sposób fascynujące. Zresztą wystarczy pomyśleć sobie o tym, jak powstawała Fabryka Robotów. Każdy robot ma swój wzór. Za stworzeniem tych wszystkich dzieł kryje się wiele godzin harówki. To coś, czego chyba się tak naprawdę nie da zrozumieć. To coś, czego po prostu można jedynie doświadczyć. Podczas pracy człowiek staje się nierozerwalną częścią pewnej historii. Powstaje coś, co ma trafić do świadomości ludzi. Naturalnie nigdy jednak nie wiemy, czy w końcowym rozrachunku będzie można mówić o sukcesie. Recenzentami są goście.

W przypadku Fabryki Robotów można rozmawiać o sporym sukcesie. Czymś, co daje do pomyślenia i to na różnych polach – nie można zapomnieć o tym, jak powstają poszczególne propozycje. Poza tym mamy do czynienia z historią, która jeszcze się nie zakończyła. To coś, co cały czas trwa i nieustannie może zaskakiwać gości. W związku z tym Fabryka Robotów jest miejscem, do którego zawsze wrócić. Ewentualny powrót będzie nie tylko przypomnieniem sobie pewnych spraw. To również będzie poznanie nowych robotów. Kto wie, może nawet lepszych od poprzednich. Jak już wcześniej była mowa, ograniczenia znajdziemy wyłącznie w naszych głowach.

 

Gdzie?

Moszna, ul. Zamkowa 2

tel. 515 953 394

www.facebook.com/Roboty.Filmowe.Fabryka

www.fabrykarobotow.com.pl