Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie w Katowicach – miejsce na miarę różnych oczekiwań

Są miejsca, które możemy opisać na mnóstwo różnych sposobów. Wystarczy zwrócić uwagę na to, co dzieje się w Muzeum Śląskim. Propozycje, jakie tam znajdziemy, trudno scharakteryzować w kilku zdaniach.

Muzeum Śląskie - co musisz wiedzieć?

Jedni mogą powiedzieć, że chodzi o muzeum regionalne, natomiast drudzy skupią się na tym, że mamy instytucję kultury. Poza tym to instytucja kultury, która współprowadzona jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Często mówi się o tym, że jakiś obiekt powstał po coś. Jest to niewątpliwie ważne, ponieważ nie wszyscy mogą być świadomi tego, dlaczego doszło do pojawienia się określonych propozycji. W przypadku Muzeum Śląskiego na pewno warto wiedzieć, że mamy zobowiązanie dziedzictwem regionu. Zresztą można też spojrzeć na sytuację szerzej – chodzi o dziedzictwo regionu, dynamikę dziejów, wielokulturowość i przewodnią rolę przemysłu. Sporo tego, prawda? Do tego należy pamiętać, że to wszystko odbywa się przy jednoczesnym uznaniu dorobku intelektualnego i artystycznego. Można także mówić o dialogu. Wielokrotnie jest tak, że ktoś koncentruje się na przeszłości lub teraźniejszości. Liczy się jedno albo drugie. Można to poniekąd zrozumieć, ale czy to oznacza, że mamy sprawy ważne i mniej ważne? Oczywiście nie. Tym samym Muzeum Śląskie można określić przestrzenią do dialogu między tym, co było i tym, co będzie.

Muzeum Śląskie w Katowicach

fot. Roksana Miarka

Warto też uwzględniać, że stworzenie Muzeum Śląskiego nie byłoby możliwe bez miłości. Można mówić o ludziach zainspirowanych dziedzictwem. Ludziach, dla których liczy się przyszłość i przeszłość. Istotne jest też to, że tutaj nie ma żadnego przypadku. Tu nawet usytuowanie muzeum ma znaczenie. Jak łatwo można się zorientować, obiekt położony jest na terenie niegdyś związanym z górnictwem. Taka decyzja to przypomnienie o znaczeniu przemysłu. Kiedyś kopalnia węgla, natomiast obecnie kopalnia kultury. Kolekcje możemy znaleźć 14 metrów pod ziemią – to musi robić wrażenie.

Muzeum Śląskie może kojarzyć się z wystawami, ale wypada też patrzeć na pozostałe propozycje. Można w końcu rozmawiać o salach edukacyjnych, bibliotece z czytelnią, audytorium czy kąciku edukacyjnym. Trudno powiedzieć, czy wszyscy mogą czuć się zadowoleni, ale nie to jest najistotniejsze. Najważniejsze jest to, że można opowiadać o oszałamiającej liczbie możliwości.

Wypada też zauważyć, że Muzeum Śląskie to nie tylko to, co dzieje się na obiekcie. Musimy pamiętać, że mowa o ludziach, którzy wnikliwie obserwują otaczającą rzeczywistość. Można wręcz stwierdzić, że są to osoby wrażliwe na potrzeby mieszkańców regionu i wyzwania współczesności. Do tego przyszłość – widzimy kreowanie wydarzeń wpływających na rozwój miasta i regionu.

Wystawy w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie w Katowicach

fot. Roksana Miarka

Skoro ogólnie wiemy, czego się spodziewać, to pora skoncentrować się na szczegółach. Na pewno trzeba wrócić do wystaw. Osoby zainteresowane wystawami mogą być pewne, że dostępne propozycje dzielą się na stałe i czasowe. Co za tym idzie, długie zastanawianie się nie w każdym przypadku jest dobrym krokiem. Gdyby kogoś interesowała przeszłość, nie ma problemu, ponieważ na stronie dostępne jest archiwum. Ważne jest też to, że na stronie działalności możemy znaleźć możliwość wirtualnego spaceru po wystawach. Dla wielu osób taka opcja może nie mieć szczególnego znaczenia, ale z pewnością znajdą się też tacy, którzy docenią taką opcję. Wirtualny spacer nie jest tym, co obecność na miejscu, ale można się poczuć niemal tak, jakby się stało tuż przed niektórymi dziełami.

Zbiory Muzeum Śląskiego

Zastanawiasz się nad tym, co można powiedzieć o Zbiorach Muzeum Śląskiego? Na stronie internetowej znajdziemy kolekcje, nowe nabytki i wyszukiwarkę zbiorów. To pokazuje, że wszystkim zależy na tym, aby zainteresowani czuli się całkowicie usatysfakcjonowani. Po kilku chwilach wiadomo, czy jest to, czego się szuka.

Wizyta grup zorganizowanych

Pamiętajmy też o tym, że Muzeum Śląskie można odwiedzić samodzielnie, z rodziną lub w ramach pobytu grupy zorganizowanej. Najważniejsze jest to, czego doświadczamy na miejscu, ale z drugiej strony nie sposób nie wspomnieć, że towarzystwo też ma znaczenie. Można też spojrzeć na to wszystko tak, że każda osoba ma szansę na znalezienie czegoś odpowiedniego. Oczywiście nie można też zapominać o innych sprawach związanych z wyjazdem.

Troska o edukację

W tym momencie koniecznie trzeba zatrzymać się przy edukacji. Jak łatwo można zauważyć, zadbano o edukację szkół i przedszkoli. Naturalnie ważne jest też to, co możemy powiedzieć o przebiegu zajęć.

Nie jest to coś, co sprowadza się do kilku czy nawet kilkunastu zdań. Warte zaznaczenia jest to, że chodzi o skupienie się na różnych dziedzinach kultury. Ciekawe jest również to, że w każdym przypadku wymagany jest aktywny udział rodziców. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że fakt ten ma niemałe znaczenie. Poza tym można opowiadać choćby o nauce, pasji tworzenia, samodzielnych poszukiwaniach czy umiejętności pracy w grupach. Istotne jest też to, że ewentualne słowa o samowoli dydaktycznej nie mają przełożenia na rzeczywistość. Można wręcz stwierdzić, że jest to uzupełnienie programu nauczania. Nie od dziś wiadomo, że system nauczania nie jest idealny. Warto też pamiętać, że w przypadku dzieci bardzo dużo mówi się o przyszłości, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Mowa o tym, ponieważ prowadzone zajęcia inspirują do własnych przemyśleń i działań twórczych. Często mówi się o tym, że dzieci niesłusznie zamknięte są w pewnych ramach i wypadałoby to w końcu zmienić.

Wypada też odnotować, że w ofercie są również zajęcia dla rodzin oraz rodziców i nauczycieli. Interesujące jest także to, że wśród propozycji mamy edukację online. Temat ten w ostatnim czasie z wiadomych względów był dość popularny i wzbudzał mieszane uczucia. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z okoliczności. Edukacja online raczej nigdy nie da tego samego, co wizyta na miejscu, ale nie można mówić o braku wsparcia. Wsparcie jak najbardziej jest. Szczegóły zależne są od ludzi odpowiedzialnych za przebieg zajęć.